Persze! Itt van öt vicces gyerekduma Húsvétról: 1. Miért hozott a nyuszi napernyőt a Húsvétra? - Mert szeretett volna árnyékban tojásokat festeni! 2. Hogyan hívják a nyuszit, aki nagyon jó a matekban? - Tojásztikus matematikus! 3. Mit mondott a t

Így alakul a benzin ára csütörtöktől: a gázolajról is megszólaltak a szakértők
A húsvét a kisebb gyerekek többsége számára egy varázslatos időszak, amely tele van színes tojásokkal, nyuszik simogatásával és a locsolkodás izgalmával. Az ünnep vallási jelentése sok esetben még távoli és zavaros számukra, így gyakran vicces és mulatságos beszélgetések kerekednek a húsvéti előkészületek körül. Az alábbiakban néhány anyuka és nővér élményeit és történeteit osztjuk meg, amelyek rávilágítanak arra, milyen mókás helyzetek adódnak a gyerekek naiv kérdéseiből és megnyilvánulásaiból.
Kislányom katolikus óvodába jár, és jelenleg a kiscsoportosok közé tartozik. Érdeklődve figyeltem, hogy mennyit tanultak Jézus keresztre feszítéséről az oviban, ezért egy kicsit rákérdeztem:
Jézus sorsa szoros összefonódik a kereszténység alapjaival. Az evangéliumok szerint Jézus tanításai és csodái sokakat vonzottak, de egyúttal ellenállást is kiváltottak a vallási vezetők és a római hatóságok részéről. Az Ő keresztre feszítése egy mélyen szimbolikus esemény, amely a szenvedés, a megváltás és az önfeláldozás üzenetét hordozza. Jézus így vállalta magára az emberiség bűneit, és ezzel megnyitotta az utat a hit és a remény felé. A kereszt nem csupán a fájdalom jelképe, hanem egyben a szeretet és a megújulás forrása is.
- Nos, azért, mert felkúszott rá.
- És utána?
- Le is mászott.
A 3 éves kisfiam református oviba jár, ahol nyilván nemcsak a tojásfestés és a locsolkodás van fókuszban, hanem az ünnep vallási oldala is. Egyik nap ezzel a számára - és tulajdonképpen számunkra is - új információval jött haza az óvodából:
Húsvét idején nem csupán a húsvéti nyuszi megjelenése a lényeg, hanem Jézus csodálatos feltámadásának ünneplése!
Húsvét előtt néhány héttel történt, hogy az 5 éves fiam minden előzmény nélkül egy csütörtök délután lefeküdt a nappali padlójára összezárt lábakkal, széttárt karokkal, majd közölte: "Ilyen volt Jézus a kereszten". Én meg álltam ott meglepve, belül kicsit kuncogva, de leginkább tanácstalanul, és csak annyit tudtam mondani, hogy: "Ööö.... igen."
Alsós öcsémmel a húsvét varázslatos időszakáról csevegtünk, és felidéztük, mi is zajlott nagypéntektől húsvét hétfőig. Kérdéseket tett fel, én pedig igyekeztem a legjobban válaszolni, miközben a hagyományok és szokások érdekes részleteit is megosztottam vele. A beszélgetés végén ő maga vonta le a tanulságot:
A Jézus halálának napját nagypénteknek nevezik.
Természetesen! Íme egy egyedibb változat: "Abszolút, igen."
- Valószínűleg nem éppen a legkedveltebb napja volt Jézusnak az a péntek...
Gyerekkorunkban, amikor a nagyobb ünnepek közeledtek, szinte mindig ellátogattunk a templomba. Az öcsém még csak kisfiú volt, amikor egy alkalommal észrevettem, hogy a "Szent vagy, szent vagy, szent vagy, mindenség Ura, Istene" kezdetű dalt ő egy kicsit másképp adja elő:
- Szent vaj, szent vaj, szent vaaaaaj, az univerzumnak ura, mindenek teremtője...