Egy felejthetetlen futballcselekvényre készülhetünk, hiszen az egyik legizgalmasabb európai bajnokság izgalmaival teli mérkőzések várnak ránk!

A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (La Liga) szoros versenyfutás bontakozott ki az aranyéremért a Real Madrid, a Barcelona és az Atlético Madrid között. Sztárcsapatok lévén természetes, hogy a vetélkedésüket hatalmas érdeklődés övezi világszerte. Azonban van egy másik európai bajnokság, amely izgalmak terén köröket verhet a spanyol gigászok csatájára. A német másodosztály küzdelmeiről van szó, amelyben tényleg bárki megverhet bárkit, és a pontvadászat hajrájára lassan ráfordulva képtelenség megmondani, melyik lesz az a két csapat, amely jövőre biztosan a német élvonalban (Bundesliga) szerepelhet.
A német másodosztály jelenlegi szezonja valóban lenyűgöző, hiszen a feljutásért folyó harc rendkívül izgalmasra sikeredett, és még sok csapatnak van esélye a sikerre, noha a szezon felén már túl vagyunk. Jelenleg a Köln vezeti a tabellát 40 ponttal, de csak egy hajszálnyira lemaradva követi őket a Hamburg és a Kaiserslautern, akik csupán egy ponttal maradnak el a listavezetőtől. Érdemes megemlíteni, hogy a kilencedik helyezett Nürberg is versenyben van a feljutásért, mivel 34 pontjával még simán lőtávolban helyezkedik el. A következő hetekben izgalmas fordulók várnak ránk, ahol a csapatok mindent megtesznek a sikerért!
A tizedik helyen álló Karlsruhe számára a bajnoki cím és a közvetlen feljutás már talán csak álom, de a harmadik pozíció megszerzésére még van esélyük. Ez a helyezés ugyanis osztályozót érne, ahol a másodosztály bronzérmese a Bundesliga 16. helyezettjével játszik oda-vissza. A párharc győztese pedig a következő szezonban az élvonalban folytathatja a küzdelmeket.
A tabella rendkívüli szoros vonalvezetése miatt senkinek sincs lehetősége arra, hogy egy-egy gyengébb teljesítményt megengedjen magának. Vegyük például a Köln csapatát: ha 2-3 gyenge mérkőzést játszanak, könnyedén a listavezető nyomába eredhetnek. Egy ilyen gyengébb időszak komoly visszaesést jelenthet, és akár a középmezőnybe való süllyedést is eredményezheti.
A bajnokság élén szinte minden héten új csapatok tűnnek fel, mint egy folyamatosan változó színpad, ahol a szereplők mindig mások.
Valentin-napján a csapat magabiztos 3-0-ás győzelmet aratott a Kölni együttes felett.
A 2023-2024-es szezonban a német második ligában a mérkőzések 29 százaléka, azaz 52 találkozó a 180-ból döntetlennel zárult. Ez a statisztika jól tükrözi a bajnokság kiegyensúlyozottságát. Stefan Walther, a Hamburger Abendblatt újságírója szerint a közvetítési bevételek elosztásának módja jelentős mértékben hozzájárul a liga versenyképességéhez.
Ahogy rámutattak, a közvetítési jogok értékesítéséből származó bevételek 80%-a a Bundesligához kerül, míg a fennmaradó részt a másodosztályú csapatok között osztják el. Ez azt jelenti, hogy ezen forrásból gyakorlatilag minden klub hasonló pénzügyi támogatást kap, ami lehetővé teszi számukra, hogy kiegyenlített erősségű kereteket építsenek. Ugyanakkor a feljutott csapatok, ahol a költségvetés 10-15%-át a televíziós bevételek teszik ki, nehezen tudják felvenni a versenyt a Bundesligában domináló topcsapatokkal, mivel az elosztási rendszer közöttük eltérő.
A Kaiserslautern története nem mindennapi; a klub az utóbbi időszakban igazi megpróbáltatásokon ment keresztül, de most úgy tűnik, hogy újra felfelé ível a sorsa. A pénzügyi nehézségekkel küzdő csapat 2018-ban a harmadosztály mélységeibe süllyedt, ám a kitartásuk és az összefogásuk révén sikerült kijutniuk a gödörből. Az elmúlt szezonban pedig már a Német Kupa döntőjében is megmutathatták tudásukat, ami igazán figyelemre méltó teljesítmény. A klub régi dicsősége felé vezető úton egy új kezdet küszöbén állnak.
"Kaiserslautern lakossága nem éri el a 100 ezret, de ennek ellenére a csapat egy impozáns, 50 000 férőhelyes stadionnal büszkélkedhet. George Brown, az amerikai Kaiserslautern Fan Club alapítója a BBC-nek kifejtette, hogy a klub tagjai meggyőződése szerint a helyük a német élvonalban van."
A korábban említett Magdeburg egy különleges helyet foglal el a régi Kelet-Németország labdarúgásában, hiszen ő az egyetlen csapat, amely európai trófeát szerzett. Az 1974-es KEK-döntőben diadalmaskodtak az AC Milan felett, 2-0-ás eredménnyel. Érdekesség, hogy a csapat még soha nem szerepelt a Bundesligában.
A pocsék hazai mérlegükről volt már szó, ugyanakkor vendégségben nagyon hasítanak, tíz győzelmükből kilencet idegenben arattak.
A Fortuna Düsseldorfra érdemes komoly figyelmet fordítani, hiszen az előző idényben lecsúszott a feljutásról, holott a rájátszás során jelentős előnyre tett szert. A csapat mögött pedig olyan neves klubok sorakoznak, mint a Hannover és a Nürnberg. Ne feledkezzünk meg az SV Elversbergről sem, amely csupán a második szezonját kezdi meg a második ligában, de a 16. játéknapon még az élen állt a bajnokságban.
A hangulatra nem lehet panasz a mérkőzéseken, meccsenként átlagosan több mint 30 000 szurkoló van kint a stadionokban minden hétvégén. A nézőszámot persze megdobják az olyan nagy múlttal rendelkező csapatok, mint a Hamburg, a Hertha Berlin és a Schalke. Utóbbi kettő azonban nem a feljutásért, hanem a bennmaradásért küzd, a berlinieknél edzőváltás is történt a gyenge szereplés okán (Dárdai Pál korábban kijelentette, hogy nem szeretne újra leülni a csapat kispadjára).
A 19. fordulóban nem kevesebb, mint 71 500 néző volt kíváncsi a Hertha-Hamburg-mérkőzésre, míg a Schalke a Nürnberggel csapott össze a telt házas Veltins-Arenában (62 278 néző).
Abban a körben új nézőrekord született a 2. Bundesligában, a kilenc mérkőzés összesen 322 468-an látogatót csábított ki a lelátókra, ami közel 36 ezres átlagot jelent.
A lenyűgöző tömegek azt is tükrözik, hogy a német klubok szoros kapcsolatot tartanak fenn a helyi közöségekkel az "50+1" szabály révén, amely megtiltja, hogy a külföldi befektetők többségi tulajdonosokká váljanak. Emellett a méltányos jegyáraknak köszönhetően több ember élvezheti a meccsnapok élményét.
Stefan Walther véleménye az, hogy a Bundesliga II-ben található számos neves klub jelenléte egyértelműen a gyenge vezetés tükröződése. Például a 1983-as BEK-győztes és hatszoros német bajnok Hamburg azóta, hogy 2018-ban kiesett, képtelen volt visszajutni az élvonalba.
Walther szerint a német futball világában már korábban is megfigyelhető volt, hogy egyes neves klubok küzdöttek a pénzügyi stabilitással. Bár ezek a csapatok jelentős anyagi tartalékokkal bírnak a jegybevételek és szponzori források révén, ez sajnos teret engedett a rossz befektetéseknek is. Ennek eredményeként a kisebb klubok, mint például a Heidenheim és a Holstein Kiel, ügyes csapatépítési stratégiáikkal és rugalmasabb döntéshozatali folyamataikkal megelőzték a nagyobb riválisaikat. Ez a jelenség pedig komoly aggodalomra ad okot a német futball egészének jövője szempontjából.
A német újságíró rámutatott arra, hogy amikor a német szövetség külföldi piacokon próbálja értékesíteni a közvetítési jogokat, gyakran olyan visszajelzéseket kap, amelyek szerint az ázsiai, észak-amerikai és más régiókból érkező nézők többsége nem ismerheti a Bundesliga csapatait. A statisztikák szerint a nézők körülbelül háromnegyede nem tudja beazonosítani a német futballklubokat, ami kihívást jelent a szövetség számára a globális terjeszkedés során.
Az igazság az, hogy senki sem akar pénzt fizetni azért, hogy a Heidenheim, a Bochum vagy a Hoffenheim meccseit nézze. Ezért a német futball óriási összegektől esik el azzal, hogy a Hamburg, a Schalke és a Hertha nem képes visszajutni az élvonalba
- fűzte hozzá.
A spanyol másodosztály, a Segunda División, izgalmas csaták színhelye, ahol a tabella rendkívül sűrű és kiélezett. 27 forduló után a Mirandés áll az élen 48 ponttal, de a második helyen tanyázó Racing Santander sem marad le, hiszen szintén 48 pontot gyűjtött, csupán a gólkülönbség miatt maradnak le egy hellyel. A harmadik helyen három csapat, a Huesca, az Elche és a Real Oviedo osztozik, mindannyian 47 ponttal. Érdemes megemlíteni a nyolcadik Granadát is, amely mindössze hat ponttal van lemaradva az éllovastól. Ebből adódóan nyolc csapat küzd a bajnoki címért, és a végső győztesek kiléte egy rendkívül izgalmas verseny végén dől el. A legjobb három és hat közötti csapatok mini rájátszásban mérkőznek meg egymással, hogy kiderüljön, ki csatlakozhat az első két helyezetthez, akik automatikusan feljutnak az élvonalba.
Az angol másodosztály, vagyis a Championship izgalmas fázisához érkezett, hiszen a csapatok már a 33. fordulónál tartanak, bár néhányuk még csak 32 mérkőzést játszott. Jelenleg a Leeds United áll az élen, 72 ponttal, míg a Sheffield United 70 ponttal követi őket. A playoff-helyekért azonban komoly verseny folyik, hiszen a legjobb négy csapat közül az egyik biztosan feljut majd a Premier League-be. A Burnley, aki a harmadik helyet foglalja el 65 ponttal, és a hatodik West Bromwich Albion, amely 48 ponttal áll, között jelentős a különbség. Azonban a West Brom nyomában ott van a középmezőny, amely folyamatosan próbálkozik, hiszen a 13. helyezett QPR például már 44 pontot gyűjtött össze. A hátralévő fordulók izgalma csak fokozódik, és a csapatok mindent megtesznek, hogy elérjék céljaikat.
Az olasz másodosztály, vagyis a Serie B izgalmas küzdelmeinek 26. fordulója után a Sassuolo magabiztosan vezeti a tabellát 61 ponttal, komoly előnyre tett szert. A második helyen álló Pisa, amely szintén automatikusan feljutó pozícióban van, 54 ponttal követi őt, míg a harmadik Spezia, amely a playoffra pályázik, 50 pontjával már egy jókora hátrányban van. Érdemes megjegyezni, hogy a feljutásért folytatott harcban még a 8. helyezett csapat is részt vehet, jelenleg ezt a pozíciót a Cesena (34) foglalja el. Különös figyelmet érdemel a 15. helyezett Mantova (29) csapata, amely a legrosszabb biztos bennmaradóként jelenleg nem áll túl távol a veszélyzónától. A Mantova számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a Sampdoria és a Südtirol csapatával szemben mindössze egy pont előnyben van, így a bennmaradás érdekében minden egyes mérkőzés kulcsfontosságú lehet.
Nos, mi a helyzet Magyarországon ebben a különös versenydimenzióban? Ha rápillantunk az NB II tabellájára, azt tapasztaljuk, hogy a Kazincbarcika áll az élen, de csak két ponttal előzi meg a szorosan a nyomában loholó Kisvárdát, amely minden erejével igyekszik visszakerülni az élvonalba. A harmadik helyezett, az őszi bajnok Kozármisleny, sajnos eddig nem tudott győzni 2025-ben; legutóbb a Békéscsabával döntetlent játszottak, míg a Szeged otthonában 2-0-ás vereséget szenvedtek el. A verseny tehát továbbra is kiélezett és izgalmas!
Egyébként lehet párhuzamot vonni a német és a magyar másodosztály között, hiszen
A két csapat 2023-ban búcsúzott az élvonalbeli szerepléstől, és a kispestiek csupán egy hajszálnyira maradtak le a Vidi teljesítményétől, hiszen mindössze két pont választotta el őket. Székesfehérváron is érezhető volt a feszültség, hogy a helyzet milyen ingatag. Az angyalföldiek egy évvel később majdnem azonnali visszatérést ünnepelhettek, de az utolsó előtti fordulóban a Győr otthonában szenvedtek vereséget, ami meglepetésként hatott, hiszen ezzel az ETO végül a második helyen végzett a bajnok Nyíregyháza mögött.
A jelenlegi szezonban a Honvéd teljesítménye megdöbbentő mélypontra süllyedt, hiszen a 16. forduló után még az utolsó helyen tanyázott. Azóta sikerült egy lépést előre haladnia, de ehhez nagymértékben hozzájárult a Tatabánya gyenge teljesítménye, amely szinte mindenki ellen kikapott. A klub vezetősége végül megelégelte a helyzetet, és hétfőn döntést hozott: menesztette Dragóner Attila ügyvezetőt és Gyürki Gergely vezetőedzőt. Gyürki helyét Klausz László foglalta el a kispadon, remélve, hogy új impulzusokat hoz a csapat életébe.