Ilyet még a természetvédelmi őrök sem tapasztaltak: egy magányos szikla szélén megjelenő különleges látványosság. | Soks

A tőkés récék fészkelési preferenciái rendkívül sokrétűek: nem válogatósak, hiszen erkélyláda, vércseláda vagy akár hegyi erdő is megfelelő számukra. Érdekes módon még víz sem szükséges a közvetlen közelben – derült ki az Aggteleki Nemzeti Park közösségi oldalán megosztott információkból.
Csupán néhány növényi rost és egy adag pehelytoll elegendő ahhoz, hogy létrejöjjön a tökéletes, kényelmes fészek! Most egy város szélén elhelyezkedő dombtetőn, egy sziklás peremen fedeztük fel ezt a fészket, ahol a bátor tőkés réce tojó éppen 9 tojását melegíti.
- Különböző szempontok alapján körvonalazták a költés pontos helyszínét.
Tavak, folyók, mocsarak, patakok mentén sűrű növényzetben költ, de előfordul, hogy víztől távol fészkel. Városi környezetben épületeken is megkísérli a költést.
A hazai récék közül a legkorábban párzásra készülő fajként tűnik fel, gyakran már márciusban belefog a kotlásba. Amennyiben a költés nem sikerül, előfordulhat, hogy pótköltésbe kezd, sőt akár másodköltése is lehet. Fészkét különféle növényi anyagokból alakítja ki, és pehelytollaival béleli ki, hogy kényelmes és védett helyet biztosítson utódainak. A fészekben 9-16 tojás várja a kiskacsák érkezését, amelyekre körülbelül 28 napot kell várni. A kiskacsák nyolchetes korukra válnak röpképessé, és ekkor már nagyobb csapatokba verődve kezdik felfedezni a környezetüket.
Tápláléka változatos, magvakat, növényi hajtásokat jelentős arányban fogyaszt. A kipergett gabonaszemeket a tarlóról előszeretettel összeszedegeti. Állati eredetű táplálékot kiegészítésként fogyaszt, csigák, férgek rovarok és lárváik szerepelnek étlapján.