Szolnok környékén a természetvédők aktívan harcolnak az invazív állatfajok ellen, hogy megóvják az őshonos élővilágot. Csapdákat állítanak fel, amelyek célja, hogy minimalizálják a nem kívánt fajok elterjedését, ezzel biztosítva a helyi ökoszisztéma egyen

Az Alcsi-Holt-Tiszán, Szolnok közelében, egy különleges természetvédelmi akció zajlik: szakértők olyan csapdákat állítottak fel, amelyek az inváziós teknősfajok befogására szolgálnak a vízpart környékén. Ennek a kezdeményezésnek az a célja, hogy megóvja Magyarország egyedüli őshonos teknősfaját, a mocsári teknőst, amely egyre nagyobb veszélyt jelent a betelepített vagy szabadon engedett idegen fajok miatt - értesülhetünk az Infostart híreiből.
A jelenség, amiről beszélünk, nem újkeletű: az utóbbi években a hazai vizekben egyre inkább elterjedtek olyan egzotikus teknősfajok, mint a Mississippi tarajosteknős vagy az ékszerteknős. Ezen állatok eredetileg díszállatként jutottak el Magyarországra, de számos példányt - akár szándékosan, akár véletlenül - szabadon engedtek. Meglepő módon, ezek a teknősök remekül alkalmazkodtak a helyi környezethez, és ma már szerves részét képezik a hazai élővilágnak.
Sajnos ezek a fajok egyre inkább háttérbe szorítják az őshonos mocsári teknőst, elűzve őt természetes élőhelyéről. Emellett a süllők szaporodását is komolyan fenyegetik, mivel kedvenc csemegéjüknek számítanak a fészkeik és ikráik.
A befogási akciót a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület végzi a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság jóváhagyásával. A csapdákat nem véletlenszerűen helyezték ki - a szakemberek jól ismerik az inváziós teknősök mozgását és szokásait.
A berendezéseket naponta áttekintik, és szükség esetén áthelyezik őket. A lakosságot arra kérik, hogy semmiképpen ne érjenek hozzá ezekhez a csapdákhoz: ne mozdítsák el, ne rongálják, és főleg ne dobják ki őket. Ezek az eszközök nem csupán költségesek, hanem az akciók hatékonysága is rajtuk múlik.
Amikor egy mocsári teknős csapdába kerül, azt azonnal visszajuttatják a számára megfelelő élőhelyre. Azonban az idegenhonos fajok esetében ez nem lehetséges, mivel ők maguk képezik a problémát. Ahogyan tavaly, úgy idén is a jászberényi állatkertbe viszik ezeket az állatokat, ahol gondosan ellenőrzött körülmények között helyezik el őket.
A beavatkozás nem csupán a teknősök védelméről szól, hanem a vízi ökoszisztéma teljes egyensúlyának megőrzését is szolgálja.