Izraeli légitámadás zúdult a damaszkuszi elnöki palota környékére, a drúz közösség védelmében.

Izrael a szíriai drúz kisebbség védőhatalmaként tekint magára. Az e népcsoport ellen a napokban elkövetett, több tucat halálos áldozattal járó erőszakos támadásokat követően Izrael damaszkuszi célpontokat bombázott.
Az izraeli védelmi erők légicsapást indítottak Damaszkuszban, Ahmed Husszein al-Sharaa elnök palotájának közvetlen közelében. A hadsereg péntek hajnalban megerősítette az akciót, azonban a pontos célpontot nem hozta nyilvánosságra.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Izrael Katz védelmi miniszter hangot adtak aggodalmuknak, kijelentve, hogy Izrael szilárdan elkötelezett amellett, hogy megvédje a drúz közösséget. "Ez a kijelentés világos üzenet a szíriai kormány számára. Nem toleráljuk, hogy Damaszkusz környékéről katonai erőket vezényeljenek ki, és semmilyen fenyegetést ne engedjünk meg a drúz közösség ellen. Amennyiben a drúzok ellen irányuló támadások Szíriában folytatódnak, határozott és erőteljes válaszra számíthatnak tőlünk."
Izrael már másodszor hajtott végre csapásokat Szíriában néhány napon belül, ezzel megerősítve elkötelezettségét a kisebbségi csoportok védelme iránt - számolt be róla a Reuters. A támadások mögött álló motivációk között szerepel a zsidó állam mélyen gyökerező bizalmatlansága a szunnita iszlamistákkal szemben, akik decemberben megdöntötték Bassár el-Aszad korábbi elnök hatalmát.
Egy nappal az esemény előtt az izraeli drúz közösség határozottan kiállt a szíriai drúzok ellen irányuló erőszak ellen, és arra kérte Izraelt, hogy lépjen fel az ottani közösség védelmében. Ezt megelőzően a szíriai drúzok is hasonló felhívást intéztek a zsidó állam felé, sürgetve a segítséget és a támogatást.
Szíriában körülbelül 700 ezer drúz közösség él, akik az iszlám egy sajátos ágához tartozó hitet követnek. E vallási csoport tagjai nemcsak Szíriában, hanem Libanonban és Izraelben is megtalálhatók, gazdagítva ezzel a régió vallási és kulturális sokszínűségét.
Aszad decemberi megbuktatása óta Izrael légicsapásokkal megsemmisítette a szíriai hadsereg nehézfegyverzetének nagy részét. Azóta az ország délnyugati részén is területeket foglalt el, és megesküdött, hogy megvédi a drúz közösséget.
Sharaa elnök, aki korábban az al-Kaida iszlamista terrorszervezet egyik parancsnoka volt, mielőtt 2016-ban megszakította kapcsolatait a csoporttal, többször megfogadta, hogy Szíriát "inkluzív módon" fogja kormányozni. A felekezeti erőszak, így pl. több száz alavita márciusi meggyilkolása azonban megerősítette a kisebbségi csoportok félelmeit az immár domináns iszlamistákkal szemben.
Az e héten kirobbant felekezeti erőszak kedden drúz és szunnita fegyveresek közötti összecsapásokkal kezdődött a túlnyomórészt drúzok lakta Jaramana körzetben, amelyet egy Mohamed prófétát szidalmazó hangfelvétel váltott ki, amelyről a szunnita fegyveresek azt gyanították, hogy egy drúz készítette.
Kedden több mint tizenkét ember halálát hozta a hírekbe, majd szerdán az erőszak átterjedt Damaszkusz külvárosába, ahol főként drúz közösség él, Szahnaja városában - számolt be róla a The Jerusalem Post.
Csütörtök este Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy "a szíriai drúz közösség tagjait érintő legutóbbi erőszakos cselekmények és uszító beszédek teljes mértékben elítélendők és elfogadhatatlanok. Az ideiglenes hatóságoknak sürgősen lépéseket kell tenniük a harcok lezárása érdekében, felelősségre kell vonniuk az erőszak elkövetőit, akik a civil lakosságot sújtják, és biztosítaniuk kell minden szíriai állampolgár biztonságát" - tette hozzá Bruce.