Egy újabb település vág neki a kihívásnak, hogy a Volán szolgáltatásai nélkül próbáljon boldogulni.

Merész döntést hozott Várpalota önkormányzata, amely 2024-re tervezett lépései nyomán 2025-től már érezhető változások várnak a Veszprém megyei város közlekedésében: a helyi tömegközlekedési járatok üzemeltetése egy önálló önkormányzati cég kezébe kerül, leváltva ezzel a Volánt.
2025. január 1-jétől Várpalota egy új fejezetet nyitott a helyi közlekedés történetében, hiszen csatlakozott azon városok köréhez, ahol nem az állami szolgáltató, hanem egy helyi önkormányzati vállalat irányítja a járatokat. A város közlekedési feladatait a Thury-Busz cég látja el, amely öt járművel biztosítja a helyi járatos szolgáltatást egy megújult menetrend keretében. A flottát egy MAN Lion's Intercity szóló autóbusz és négy vadonatúj Iveco-Rošero First midibusz alkotja. Érdekesség, hogy az MAN busz bemutatóbuszként szolgált, és mindössze három éves, így a városlakók modern és kényelmes közlekedési lehetőségekkel gazdagodtak.
A város vezetése hivatalosan azzal indokolta döntését, hogy a Volánbusz egyre növekvő ellentételezési igényei nem voltak összhangban a szolgáltatások minőségével. Várpalotában nem működött dedikált helyi járatos flottája; a buszok egyaránt teljesítettek helyi és helyközi feladatokat. Az utolsó időszakban a helyi járatokat jellemzően Credo BN, ARC és Mercedes Sprinter típusú buszok üzemeltették. Ezen kívül a helyközi forgalomban használt járművek is besegítettek a helyi szolgáltatásokba, mint például a több Ikarus 280-as, csuklós Credo BN és Autosan Solina. Szükség esetén bármilyen más helyközi busz is beállt a helyi járatokra a Volánbusz várpalotai üzemegységéből.
Magyarország városainak többségében 2024-ig a Volánbusz (és elődjei), 2025-től a Volán (a Volánbusz beleolvadt a MÁV-ba) látja el a helyi járatokat. Vannak persze kivételek, főleg a nagyobb városokban: Miskolcon mindig a helyi közlekedési társaság végezte ezt a feladatot, Pécsen a rendszerváltást követően önállósodott az önkormányzati cég, Debrecenben már 2009 óta nem a Volán szolgáltat a helyi járaton. Ezek persze nem Várpalota ligájában szereplő városok, de a hasonló méretű településeken is van példa magáncégekre a helyi tömegközlekedésben.
Várpalota számára Paks városa lehet a példamutató irány. Az "atomvárosban" 2021 óta működik a Paksi Közlekedési Kft., és ahogy a korábbi beszámolók is említik, itt kizárólag elektromos buszok szelik a város utcáit. A két település, Várpalota és Paks, hasonló népességgel rendelkezik, mindkettő közel 20 ezer lakost számlál, így érthető, hogy a Pakson alkalmazott sűrű menetrend és jó kihasználtság példaértékű lehet a Várpalotai közlekedés számára. Ezzel szemben Fót esete figyelmeztető jel lehet: ott a korábbi önkormányzati közlekedési vállalat megszűnt, és jelenleg egy hipermarket vásárlói számára fenntartott buszok képezik a város kvázi helyi járatát, ami igencsak korlátozott lehetőségeket jelent az ott élőknek.