Kedden megkezdődött Trump vámháborúja Kanada, Mexikó és Kína ellen, ami jelentős feszültséget okozott a nemzetközi kereskedelemben. Az amerikai elnök döntései új kihívások elé állítják a gazdasági kapcsolatokat, és várhatóan komoly következményekkel járna

Kedden életbe léptek az Egyesült Államok friss vámelőírásai, melyek különleges büntetővámokat alkalmaznak az ország három legjelentősebb kereskedelmi partnerére: Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Donald Trump a Fehér Házban jelentette be újságírók előtt, hogy bevezeti a korábban már bejelentett intézkedéseket.
A Fehér Ház bejelentette, hogy 25%-os vámot vezetnek be a Kanadából és Mexikóból származó importtermékekre, míg a Kínából érkező áruk esetében 10%-os vámemelésre lehet számítani.
Az elnök egyik kampányígérete az volt, hogy amennyiben elnyeri a választók bizalmát, vámtarifákat léptetne életbe Kanadával és Mexikóval szemben, hivatkozva a Nemzetközi Vészhelyzeti Gazdasági Hatalmak Törvényére (IEEPA). Trump véleménye szerint a két ország nem tesz eleget a kábítószer-kereskedelem megfékezésére irányuló erőfeszítésekben, ami különösen a fentanil Egyesült Államokba való beáramlásának fokozódását eredményezi.
A Reuters hírei alapján Kína a határidő lejártát követően azonnali lépéseket tett, s bejelentette, hogy március 10-től kezdődően újabb 10-15%-os vámokat vezet be bizonyos amerikai importtermékekre. Ezen kívül egy újabb exportkorlátozási csomagot is életbe léptetett az Egyesült Államok irányába.
Kanada és Mexikó, amelyek már harminc éve szinte teljesen vámmentes kereskedelmet folytattak az Egyesült Államokkal, szintén reagálnak Trump intézkedéseire, és válaszlépéseket terveznek.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy Ottawa azonnali 25 százalékos vámot vet ki a 20,7 milliárd dollár értékű amerikai importra, és tovább emeli a tételeket, amennyiben Trump vámja nem szűnnek meg. Korábban azt mondta, hogy Kanada megcélozza az amerikai sör, bor, égetett szesz, háztartási gép és narancslé behozatalát.
A vámok képesek romba dönteni egy rendkívül eredményes kereskedelmi kapcsolatot.
- mondta Trudeau hozzátéve, hogy megsértik az USA-Mexikó-Kanada szabadkereskedelmi megállapodást, amelyet Trump első ciklusa alatt írt alá.
Doug Ford, a kanadai Ontarió miniszterelnöke azt mondta az NBC-nek, hogy megtorlásul kész megszakítani a nikkelszállítást és az elektromos áram átvitelét tartományából az Egyesült Államokba.
Claudia Sheinbaum mexikói elnök kedden, egy reggeli sajtótájékoztatón osztotta meg válaszát Mexikóvárosban, ahogy azt az ország gazdasági minisztériuma is megerősítette.