Ursula von der Leyen mesteri stratégiája új dimenziókat nyithat, amely a magyar kormánnyal való feszültségek fokozódásához vezethet.


Jöjjön el az élelmiszeripari szektor színvonalas szakmai rendezvénye, amelyet 2024-ben indított útjára a Portfolio Csoport.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden bejelenti az új finanszírozási lehetőségeket, amelyek között egy ad hoc hitelkeret is szerepel. Ez a keret a pandémia utáni helyreállítási alap keretein belül rendelkezésre álló, kihasználatlan 93 milliárd euróra épül. Ezen kívül az Európai Bizottság lehetőséget biztosít a tagállamok számára, hogy nagyobb védelmi kiadásokat végezzenek, anélkül hogy aggódniuk kellene a költségvetési szabályok miatti szankciók miatt - számol be a Financial Times.

A finanszírozási lehetőségek tárházában megtalálhatók a regionális fejlesztési alapok katonai célú alkalmazásának lehetőségei, továbbá érdemes fontolóra venni az Európai Beruházási Bank szerepvállalását is a védelmi ipar finanszírozásában.

Egy alternatív megközelítés szerint az Európai Stabilitási Mechanizmus, amelyet eredetileg a pénzügyi válságok kezelésére alapítottak, új pénzügyi kereteket nyújthatna védelmi célokra. Ursula von der Leyen hangsúlyozta, hogy Európának sürgősen és jelentősen fejlesztenie kell védelmi képességeit. A végső döntést azonban a tagállamok vezetői hozzák meg a március 6-i találkozón.

A csúcstalálkozó időpontját előrehozták Donald Trump Oroszországgal kapcsolatos kezdeményezései és az amerikai támogatás csökkenésének veszélye miatt.

Trump a közelmúltban jelezte, hogy fontolgatja a kétoldalú béketárgyalások elindítását Oroszországgal, valamint többször is felszólította Európát, hogy vállaljon nagyobb szerepet saját védelmében. Politikai elemzők szerint az EU-nak most bizonyítania kell, hogy képes saját katonai képességeinek megerősítésére.

António Costa, az Európai Tanács elnöke személyesen próbálta meggyőzni Orbán Viktort arról, hogy ne akadályozza a közös védelmi kezdeményezéseket. A magyar kormányfő ugyan nem ellenezte nyíltan a védelmi beruházásokat, de továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy béketárgyalásokra van szükség az ukrajnai háború lezárása érdekében.

Costa hangsúlyozta, hogy a célokban egyetértés van, de az odavezető út kérdésében eltérőek az álláspontok.

Eközben Írország saját katonai szerepvállalásának átalakítását fontolgatja, hogy könnyebben vegyen részt nemzetközi békefenntartó missziókban. A jelenlegi szabályozás értelmében az ország csak az ENSZ Biztonsági Tanácsának, a kormánynak és a parlamentnek a jóváhagyásával küldhet több mint 12 katonát külföldre.

Simon Harris, Írország védelmi és külügyminiszterének javaslata szerint az ENSZ jóváhagyására már nem lenne szükség, és 50 főig egyszerűbb lenne az egyeztetés. Bár Harris szerint ez nem jelenti Írország katonai semlegességének végét, a terv politikai vitákat váltott ki.

Related posts