Feltárult, hogy mekkora jövedelemmel rendelkezik egy vatikáni bíboros.


A Vatikán gazdasági tevékenysége számos forrásból táplálkozik. Ezek közé tartozik a magánadományok, valamint a Szent Péter-fillérek – azaz azok az adományok, amelyek a Szent Péter és Szent Pál június 29-i ünnepén érkeznek a Vatikánhoz. Továbbá jelentős bevételt generál a vallási turizmus, az emlékbélyegek és érmék értékesítése, valamint a pénzügyi befektetésekből származó hozamok. A Szentszék emellett saját költségvetést is irányít, amely magában foglalja az alkalmazottak, így a bíborosok, püspökök és különféle világi munkatársak juttatásait. A Vatikán belső pénzügyi struktúrája és a juttatások mértéke azonban gyakran rejtve marad a nagyközönség elől, ami felerősíti az érdeklődést és találgatásokat a források elosztása körül.

A pápa után a legmagasabb pozíciót a bíborosok töltik be az egyházi hierarchiában, a fizetésük 4 ezer és 5 ezer euró (átszámítva mintegy 1,6-2 millió forint) között mozog - írja az infobae. Emellett számos juttatásban részesülnek, például kedvezményes áron biztosított lakhatás a Vatikán területén, alacsonyabb árakat kínáló belső üzletekhez való hozzáférés, valamint teljesen ingyenes egészségügyi ellátás.

A világi alkalmazottak, akik például az adminisztráció, a biztonság vagy a logisztika területén tevékenykednek, havi 1300 és 3000 euró közötti jövedelemre számíthatnak, ami forintban körülbelül 530 ezer és 1,2 millió forint közötti összeget jelent. Ezzel szemben a püspökök bére általában 1500 és 2500 euró között változik, ami körülbelül 613 ezer és 1 millió forintnak felel meg.

2021-ben, a COVID-járvány által előidézett gazdasági nehézségek miatt, Ferenc pápa 10%-os bércsökkentést rendelt el a Vatikán alkalmazottai számára. Ezt követően, 2024-ben, újra csökkentette a bónuszokat és a kiegészítő juttatásokat, hogy a válság hatásait enyhítse.

Ahogy korábban említettük, Ferenc pápa, akárcsak elődei, nem részesült fizetésben. Az alapvető szükségletei, mint például a megélhetési költségek, élelem, ruházat és utazások, mind a Vatikán támogatásával valósultak meg. A 88 éves korában elhunyt egyházfő nettó vagyona a halála idején körülbelül 100 dollárra tehető. Az ő öröksége nem csupán anyagi értékekben mérhető, hanem abban a spirituális és erkölcsi hatásban is, amelyet a katolikus egyházra és a világra gyakorolt.

2021-ben a Vatikán bruttó vagyona körülbelül 3,8 milliárd euróra volt becsülve, ám egyes források szerint ez az összeg akár 12 milliárd euróra is rúghat, figyelembe véve a különböző befektetési formákat. A Vatikán portfóliójában luxusingatlanok, aranytartalékok, részvények és számos értékpapír található. Ezek a vagyoni elemek biztosítják a világ legkisebb független állama számára a pénzügyi stabilitást és önállóságot. Az állam jövedelméből globális missziókat támogat, egyházakat finanszíroz, és hozzájárul kulturális örökségek megóvásához, például a Sixtus-kápolna restaurálásához. A Szentszék egyik kiemelkedő jótékonysági projektje a Caritas Internationalis, amely világszerte nyújt humanitárius segítséget és támogatást vészhelyzetek során.

Related posts