Kína is szeretne részt venni a béketárgyalásokon, és ennek érdekében egy új ajánlatot terjesztett elő.


Az utóbbi hetekben kínai tisztviselők közvetítőkön keresztül javaslatot tettek Donald Trump csapatának, hogy fogadnák a találkozót az amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök között. Ezzel a lépéssel szeretnék elősegíteni a békére irányuló erőfeszítéseket, különösen egy lehetséges tűzszünet után – értesült a The Wall Street Journal.

Az ajánlatot az Egyesült Államok és Európa is fenntartásokkal kezelte, mivel aggodalomra ad okot számukra a Moszkva és Peking közötti egyre szorosabb együttműködés.

Trump szerdán jelentette be, hogy megállapodtak Putyinnal, hogy hamarosan megkezdik a béketárgyalásokat. Az amerikai elnök Szaúd-Arábiát nevezte meg a tárgyalások lehetséges helyszínéül.

A kínai javaslat egy olyan Trump-Putyin csúcstalálkozóra vonatkozik, amely során teljes mértékben figyelmen kívül hagynák Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.

Bár a Fehér Ház hivatalosan nem erősítette meg, hogy megkapták-e a kínai ajánlatot, egy tisztviselő kijelentette, hogy az ajánlat "életképtelen" volt.

A washingtoni kínai nagykövetség szóvivője kijelentette, hogy nem volt tudomása az említett ajánlatról.

A kínai javaslat állítólag nem tartalmaz semmilyen kötelezettségvállalást Peking részéről arra vonatkozóan, hogy csökkentené Moszkvának nyújtott hatalmas gazdasági támogatást. Hszi Csin-ping kínai elnök ugyanis nem akarja, hogy a háború befejezéséhez nyújtott segítség veszélyeztesse Kína és Oroszország szoros kapcsolatát.

Hszi a május 9-i moszkvai Győzelem napi ünnepségen való részvételét is megerősítette.

A kínai javaslat, amely az orosz-ukrán békemegállapodás támogatását célozza, tartalmazza, hogy Peking vállalja a garanciák nyújtását és békefenntartó erők küldését a konfliktus által érintett területekre.

- állították a szakértők.

Európában azonban egyre nagyobb az aggodalom egy olyan lehetséges nagyhatalmi megállapodás miatt, amely figyelmen kívül hagyja Kijev követeléseit. A Putyinnal és Trumppal tartott, Kína vezette esetleges háromoldalú csúcstalálkozó valószínűleg tovább táplálja ezeket az aggodalmakat, mivel számos európai tisztviselő úgy véli, hogy Trump a Pekinggel kötött nagy alkuk keretében háttérbe szoríthatja az európai érdekeket.

Európai tisztviselők folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a béketárgyalásoknak elengedhetetlenül magukba kell foglalniuk az ukrán és európai vezetőket, mivel a kontinens biztonsága szorosan összefonódik a tárgyalások eredményével.

Ukrán tisztviselők, bár elismerik Peking befolyását Moszkvával szemben, óvatosságukat fejezték ki a háború befejezését célzó kínai erőfeszítésekkel szemben.

Related posts