Megnyíltak a pénzcsapok az Egyesült Királyságban, és hatalmas milliárdok váltottak gazdát.


A Premier League csapatai idén télen körülbelül 250 millió fontot (kb. 122 milliárd forintot) költöttek új játékosok szerződtetésére, ami messze meghaladja a tavalyi évben elköltött 90 millió fontot. Érdemes megjegyezni, hogy a piac még mindig nyitva van, hiszen az átigazolási időszak február elején zárul az Egyesült Királyságban. A számok alapján egyértelmű, hogy a klubok ambíciói továbbra is magasra törnek, és a közeljövőben még több tranzakcióra számíthatunk.

A címvédő Manchester City dominálja a januári átigazolási piacot, a FootballTransfers.com információi szerint körülbelül 125 millió fontot invesztált új játékosok szerzésébe – számolt be róla a BBC. A klub vezetősége a korábbi gyenge őszi teljesítmény miatt döntött az erősítés mellett, mivel Guardiola csapata régóta nem tapasztalt mélyponton volt. A céljuk, hogy mielőbb pozitív irányba tereljék a csapat hangulatát és teljesítményét, ezért sürgős lépéseket kellett tenniük az öltöző és a pálya eseményeinek javítása érdekében.

A téli átigazolási időszakban az angol másodosztály, a Championship klubjai lenyűgöző 44 millió fontot költöttek új játékosokra, ami figyelemre méltó összeg. Ezzel szemben a spanyol élvonalbeli csapatok, amelyek általában magasabb szintű játékot képviselnek, csupán kétmillió fontot szántak új erősítésekre ugyanebben az időszakban. Ez a különbség ékes bizonyítéka annak, hogy az angol futballban milyen intenzív a verseny, és hogy a klubok mennyire elszántak a siker érdekében.

De vajon mi idézte elő ezt a nagy költekezést Angliában? Paul MacDonald, a FootballTransfers.com egyik szerkesztője rámutatott, hogy a pénzügyi szabályok miatt a 2024-es téli átigazolási időszakban a brit kluboknak vissza kellett fogniuk magukat (az Evertontól és a Nottingham Foresttől vontak is le pontokat a szabályok megszegése miatt).

Idén azonban egyetlen klub sem lépett a nyereség- és fenntarthatósági szabályok ellen, így a tulajdonosok nyugodtan nyúlhattak a zsebükbe. Érdemes megemlíteni, hogy a Manchester Cityt azzal gyanúsítják, hogy 2009 óta összesen 115 alkalommal sértette meg a liga pénzügyi előírásait. A meghallgatások tavaly decemberben zárultak le, azonban az ítélethirdetésre valószínűleg még sokáig várnunk kell. A világ egyik leggazdagabb futballklubja természetesen határozottan tagadja a vádakat.

A jelenlegi átigazolási időszakban a Manchester City mellett az Ipswich Town és a Southampton párosa tűnt a legintenzívebbnek a piacon. Ugyanakkor az utóbbi csapat helyzete aggasztó, mivel nagyon valószínű, hogy a következő szezonra a másodosztályban találja magát.

Ami Európa többi részét illeti, a francia élvonalban (Ligue 1) címvédő Paris Saint-Germain is szerzett magának egy nagy nevet, a párizsiak 59 millió fontot fizettek a Napolinak, hogy a továbbiakban náluk játsszon a georgiai Hvicsa Kvarachelia.

A PSG viszont kiemelkedik a többi európai sztárcsapat közül, hiszen egyedülálló módon nem kötött bombaüzletet a nyáron. A következő legnagyobb tranzakció az orosz Zenithez kapcsolódik, amely 28 millió fontért megszerezte a Botafogo tehetséges szélsőjét, Luiz Henrique-t.

Related posts