Készpénz: a múlt relikviája, vagy még mindig életképes eszköz? Európában újabb friss adatok láttak napvilágot, amelyek arra utalnak, hogy a készpénzes tranzakciók jövője kérdésessé válhat. Mi áll a háttérben, és milyen tendenciák formálják a pénzügyi tája


Az Európai Központi Bank (EKB) legújabb kutatása alapján a készpénz használata az euróövezetben az utóbbi évek során jelentősen csökkent. A kártyás és mobilfizetések egyre nagyobb teret hódítanak, ami azt eredményezheti, hogy a készpénz hamarosan háttérbe szorul a fizetési megoldások között. Ez a tendencia valószínűleg megerősíti az EKB azon szándékát, hogy bevezesse a digitális eurót, ugyanakkor bizonyos országokban már figyelmeztetnek a túlzott digitalizációval járó kockázatokra is - számol be róla a Reuters.

Az EKB kétévente végzett SPACE (Study on the Payment Attitudes of Consumers in the Euro Area) felmérése szerint

Az euróövezet tranzakcióinak 52%-át készpénzes formában bonyolítják, ami markáns csökkenést jelent a 2022-es 59%-hoz, valamint a 2016-os 79%-hoz viszonyítva.

Ezzel párhuzamosan a kártyás fizetések aránya 34%-ról 39%-ra emelkedett az elmúlt két évben, míg a mobilfizetések részesedése megduplázódott, elérve a 6%-ot.

A tranzakciók értékét illetően a kártyás fizetések régóta túlszárnyalják a készpénzes megoldásokat. A legfrissebb kutatás alapján

a kártyákkal lebonyolított tranzakciók az összes fizetés értékének 45%-át tették ki, szemben a készpénz 39%-os arányával.

Az elektronikus fizetések térnyerése azonban nem csak előnyökkel jár. Svédországban, ahol az Európai Unió belül a legelterjedtebb ez a fizetési mód, a hatóságok már a túlzott digitalizáció kockázataira figyelmeztetnek. Az ország "Ha válság vagy háború van" című kiadványában azt javasolja állampolgárainak, hogy tartsanak maguknál egy hétre elegendő készpénzt.

A svéd központi bank arra ösztönözte a kormányt, hogy hozza meg azt a kötelező intézkedést, amely szerint az alapvető szükségletek, mint a vényköteles gyógyszerek, élelmiszerek és üzemanyagok forgalmazásával foglalkozó üzletek kötelesek legyenek készpénzt elfogadni. Ezen kívül kiemelt fontosságú a pénzügyi rendszer kiberbiztonságának fokozása is, amely a stabilitás és a védelem érdekében elengedhetetlen.

Related posts