A Facebook fontolóra veheti a nigériai kivonulást a jelentős bírságok következtében.

A Meta bejelentette, hogy bezárhatja a Facebook és Instagram platformokat Nigériában, miután a vállalat több mint 290 millió dolláros bírságot kapott a helyi hatóságoktól. A cég szerint a nigériai adatvédelmi bizottság követelései teljesíthetetlenek, miközben a szövetségi bíróság június végéig adott haladékot a büntetések kifizetésére. A döntés tízmilliók online kommunikációját és számos kisvállalkozás működését veszélyezteti.
A Meta, a Facebook és Instagram mögött álló anyavállalat, komoly lépésre készül: megfontolja, hogy bezárja Nigériában legnagyobb népszerűségnek örvendő platformjait. Ennek hátterében egy súlyos pénzbírság áll, amelyet három nigériai felügyeleti szerv összesen több mint 290 millió dollár (218 millió font) értékben szabott ki a cégre. A Meta nemrégiben megpróbálta jogi úton megtámadni ezt a döntést az abujai szövetségi felsőbíróság előtt, azonban az erőfeszítéseik eddig nem bizonyultak sikeresnek.
A tavalyi év során a Meta három jelentős pénzbírságot kapott a nigériai hatóságoktól.
A Meta bírósági beadványában hangsúlyozta, hogy "elsődleges aggodalma" az adatvédelmi hatósággal összefüggő kérdések, amelyet azzal vádol, hogy "félreértelmezi" az adatvédelmi jogszabályokat. A vállalat kiemelte, hogy különösen aggasztó számára, hogy a bizottság előzetes engedélyt követel meg a Meta-tól, mielőtt bármilyen személyes adatot továbbíthatna Nigériából - ezt a gyakorlatot pedig "irreálisnak" ítélte.
Az adatvédelmi bizottság további követeléseket is támasztott. A Metának egy olyan ikont kellene biztosítania, amely adatvédelmi kockázatokról szóló oktatóvideókra mutat, amelyeket kormány által jóváhagyott oktatási intézményekkel és nonprofit szervezetekkel együttműködve kellene létrehozniuk. A hatóság ragaszkodik ahhoz, hogy ezek a videók kiemeljék a "manipulatív és tisztességtelen adatfeldolgozás" veszélyeit, amelyek egészségügyi és pénzügyi kockázatoknak tehetik ki a nigériai felhasználókat.
A szövetségi bíróság június végéig terjedő határidőt szabott meg a Metának a kiszabott bírságok rendezésére. A BBC megkereste a céget, hogy tájékoztatást kérjen a tervezett lépéseikről, de eddig még nem érkezett válasz tőlük.
A Facebook messze a legnépszerűbb közösségi média platform Nigériában, amelyet több tízmillióan használnak napi kommunikációra és hírek megosztására. Emellett létfontosságú eszköze Nigéria számos kis online vállalkozásának is, így egy esetleges kivonulás komoly következményekkel járna az ország digitális gazdaságára.
Bár a Meta a WhatsApp üzenetküldő alkalmazást is birtokolja, hivatalos nyilatkozatában nem tette szóvá ezt a platformot. Jelen állás szerint úgy tűnik, hogy a WhatsApp Nigeriában továbbra is hozzáférhető lesz.