Karácsony közeledtével egy észrevétlen fenyegetés sújtja a magyarokat: sokan küzdenek nehézségekkel, ám sok esetben nem is sejtik, hogy mennyire súlyos a helyzetük - írja a Pénzcentrum.


Magyarország jelenleg a világ egyik legelhízottabb országának számít, hiszen a legfrissebb statisztikák szerint a magyar nők 60%-a, míg a férfiak 77%-a küzd túlsúllyal vagy elhízással. Az ünnepi időszak pedig különösen kedvezőtlen hatással van a helyzetre, mivel sokan hajlamosak túllépni az étkezési határokat karácsonykor, ami gyorsan szemmel látható pluszkilók formájában mutatkozik meg. A Pénzcentrum nemrégiben Erdélyi Alíz dietetikust kérdezte arról, milyen praktikákkal kerülhetjük el a túlevést és megőrizhetjük az ünnepi időszak egészségesebb oldalát.

Nemzetközi statisztikák szerint Magyarország évek óta a világszinten is előkelő helyen áll a "legelhízottabb" országok rangsorában. Pedig a probléma nem csupán esztétikai kérdés: az elhízás számos krónikus betegség - például a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri problémák - melegágya, ami hosszú távon az egészségügyi rendszerre is hatalmas terhet ró. Az egyébként is súlyos helyzetre pedig minden évben rátesz egy lapáttal a karácsonyi időszak. Az ünnepi szezonban a bőséges lakomák, az egymást követő vendégségek és a finom, de gyakran kalóriabombának számító ételek hatására az emberek hajlamosak a kelleténél jóval többet fogyasztani.

Karácsony tájékán sokan úgy érzik, mintha egyfajta "étkezési verseny" zajlana körülöttük, és gyakran hangoztatják: "csak egyszer van karácsony". Ez a mentalitás azonban a ünnepek végére sajnos könnyen látható nyomot hagyhat a mérlegen. Pár kiló súlyfelesleg szinte észrevétlenül rakódik ránk, amit sokan hónapokig, sőt, évekig is harcolnak a leadásáért. Pedig az ünnepnek nem arról kellene szólnia, hogy teljesen elveszítjük az irányítást az étkezéseink felett.

Fontos, hogy tudatosan közelítsünk a túlevés elkerüléséhez, és élvezzük a finom ételeket anélkül, hogy túlzásba esnénk. A Pénzcentrum megkeresésére Erdélyi Alíz, dietetikus és táplálkozástudományi szakértő, aki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) főtitkára, értékes tanácsokkal szolgált arról, miként tarthatjuk meg a mértékletességet az ünnepek alatt.

A hal, mák, dió, gyümölcsök, aszalt gyümölcsök, káposzta nemcsak a karácsony elengedhetetlen alapanyagai, hanem az egészséges táplálkozás szerves részei. Az olajos magvakat (pl. dió, mogyoró, tökmag) sótlan formában heti 2-3-szor, kis maroknyi mennyiségben ajánlja az OKOSTÁNYÉR®. A hazai táplálkozási ajánlásban hetente legalább egyszer hal is szerepel az étrendben - mondta el kérdésünkre Erdélyi Alíz.

Az ünnepi asztal varázsa elképzelhetetlen a mákos guba és mákos bejgli nélkül. A mák nem csupán ízletes, hanem rendkívül tápláló is: mindössze 10 dkg 537 kcal energiát rejteget. Ezen túlmenően gazdag ásványi anyagokban is, mint például kálium, magnézium, kalcium és vas. Fontos azonban, hogy a minőség mellett a mennyiségre is figyeljünk. Az ünnepek során is érdemes mértékkel élvezni e finomságokat!

Ha nem akarunk eltérni a hagyományoktól, de szeretnénk kicsit kevesebb energiával rendelkező ételeket feltálalni a rántott halat el lehet készíteni sütőben vagy már szinte zsiradék nélkül sütő otthoni készülékben is (airfryer). A majonézes krumplinál a mártáshoz zsírszegényebb tejfölt használjunk, a töltött káposztába a hús sovány sertéscomb legyen. Ha szeretnénk süteményeket is enni a főétel részeként, akkor a káposztából vagy rántott halból együnk kevesebbet.

A szakértő a következő hasznos tanácsokkal segítette a karácsony előtt egészségtudatos életmódra vágyó magyarokat:

A hagyományos alapanyagok és élelmiszerek felhasználásával, ám modern konyhatechnikai eljárások révén készült ételek ízletes élményei nemcsak a kulináris élvezetek fokozását szolgálják, hanem, ha mértékkel és örömmel fogyasztjuk őket, segíthetnek elkerülni a felesleges kilók felhalmozódását az ünnepek után. Így a bőséges étkezések emlékei nem maradnak ránk nehezedő terhekként, hanem inkább a közös pillanatok és ízek örömteli nyomait őrzik.

A 2019-es Európai lakossági egészségfelmérés (ELEF2019) adatai szerint a magyar lakosság 98%-a úgy véli, hogy aktívan hozzájárulhat saját egészségéhez. A válaszadók jelentős része, 26%-uk nagyon fontosnak tartja, míg 58%-uk szerint is lényeges, hogy saját döntéseink és cselekedeteink nagyban befolyásolják egészségünket. Az egészségtudatosság megnyilvánulása nemcsak a mindennapi szokásainkban, hanem a táplálkozásban is egyre hangsúlyosabb, különösen a zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának növelésében.

A népesség körülbelül 55%-a naponta fogyaszt gyümölcsöt, míg további 35% hetente legalább egyszer beilleszti ezt az egészséges ételt az étrendjébe. Érdekes módon 9,4% azonban ritkábban, mint hetente, vagy egyáltalán nem eszik gyümölcsöt. A zöldségek esetében a helyzet némileg kedvezőbb: 45% napi szinten, 46% pedig heti rendszerességgel fogyaszt zöldséget. Viszont 8,8% itt is ritkábban, mint heti egyszer, vagy soha nem étkezik velük. Továbbá, 2019-ben a lakosság 30%-a legalább naponta egyszer fogyasztott feldolgozott húskészítményeket, mint például szalámit, felvágottat, szalonnát, sonkát, kolbászt, virslit vagy májkrémet.

A hazai egészséges táplálkozási ajánlások szerint érdemes naponta legalább 5 adagot fogyasztani zöldségekből és gyümölcsökből. A húsfogyasztás terén pedig ajánlott hetente maximum 350-500 g főtt, párolt vagy sült vöröshúst (mint például marha vagy sertés) beiktatni az étrendünkbe, ami nyers formában 500-700 g-ot jelent. A szakértő hangsúlyozta, hogy a feldolgozott húsipari termékeket csak alkalom adtán, kis mennyiségben érdemes fogyasztani, mivel ezek nem nyújtanak olyan tápláló értéket, mint a friss húsok. Ezen irányelvek követése segíthet megőrizni egészségünket és javítani közérzetünket.

A nők 60%-a, a férfiak 77%-a túlsúlyos vagy elhízott. Így még sok tennivaló van az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás megvalósítása terén.

A szakember szerint az élelmiszerárak jelentős változása miatt is igaz, hogy a kevesebb több. Vagyis már december elején állítsuk össze a menüt, tervezzük meg hány emberre főzünk.

"Nem kell 3 adagot számolni egy főre és nem kell 3-4 féle ételt készíteni egy étkezésre. Így nemcsak kalóriákat, hanem jelentős forintokat is "megspórolhatunk". Mindezeken túl, ha már időben tudjuk mit fogunk készíteni érdemes figyelni az akciókat" - zárta gondolatait Erdélyi Alíz.

Related posts