Lévai Szent László Kör: Az idei évben is elkötelezetten kívánjuk folytatni rendszeres programjainkat és tevékenységeinket.


A Lévai Szent László Kör vezetősége a következőképpen áll össze: Felső sor (balról jobbra): Vincze László, Kiš Benjámin Mihály, Wurczer Péter, Ivkovič Sándor és Müller Péter. Alsó sor (balról jobbra): Kacián Magdolna, Ivkovič Krisztina, Müller Éva, valamint Ivkovič Melinda. (Fotó: Müller Péter, archívum)

A Lévai Szent László Kör a lévai, illetve a környékbeli magyar ajkú katolikus hívek közösségének üde színfoltja. A kör tagjai már több mint egy évtizede folyamatosan példaértékű és izgalmas programokkal lepik meg az itt élő embereket. A polgári társulás elnökével, Müller Péterrel beszélgettünk arról, hogy a miképp telt az elmúlt esztendő a kör számára, s hogy milyen tervekkel készülnek elő a 2025-ös évre.

A Lévai Szent László Kör 2024-es éve rendkívül dinamikusan alakult, számos izgalmas eseménnyel és programmal gazdagítva a helyi közösséget. A kör tagjai egyöntetűen úgy vélik, hogy az év legkiemelkedőbb pillanatai közé tartozott a hagyományos Szent László-napi ünnepség, amely nemcsak a helyiek, hanem a környező települések lakói számára is nagy vonzerőt jelentett. Egy másik sikeres esemény volt a művészeti fesztivál, ahol helyi alkotók mutathatták be munkáikat, és számos workshop is zajlott, amelyek népszerűsítették a kreativitást és a közösségi összefogást. A gyerekprogramok, mint például a kézműves foglalkozások és a meseelőadások, különösen nagy sikert arattak a fiatalabb korosztály körében. A Lévai Szent László Kör emellett aktívan részt vett a környezetvédelmi kezdeményezésekben is, így a közösségi faültetés és a szemétszedési akciók is hozzájárultak a közösség összetartásához. Az év során számos új taggal bővült a kör, ami új ötletekkel és friss energiával gazdagította a közösségi életet. Összességében az év tele volt sikeres programokkal és eseményekkel, amelyek nemcsak a hagyományokat ápolták, hanem új lehetőségeket is teremtettek a helyi közösség számára. A Lévai Szent László Kör tagjai optimistán tekintenek a jövőbe, és már tervezik a következő évi programokat, hogy továbbra is aktívan hozzájáruljanak a helyi kultúra és közösség fejlődéséhez.

A Lévai Szent László Kör alapító okiratában foglalt célkitűzések, mint a templomon túli keresztény hagyományok ápolása, a keresztény értékek népszerűsítése, a hit mélyebb megértése, a fiatalokkal való aktív foglalkozás, valamint a helyi és egyetemes magyar keresztény kultúra megőrzése, terjesztése és gazdagítása 2024 során is kiemelkedő lelkesedéssel valósultak meg.

Az elmúlt évben összesen huszonhét eseményt szerveztünk, melyek között volt a hagyományos Lévai Dr. Kucsera Ferenc Emléknap, a húsvéti és a karácsonyi adománygyűjtések a rászoruló családok részére. Továbbá körünk gyermek és ifjúsági havilapjának a Lévai Csengettyűszónak a szerkesztése, terjesztése, és a benne közölt egész évi pontverseny szervezése és kiértékelése. Elsőáldozóink és bérmálkozóink hiterősítő könyvekkel való megajándékozása, keresztény filmdélutánok. Heti rendszerességgel nagyböjti keresztutak, Szent László királyunk, magyar szentjeink, Isten Szolgája Esterházy János ünnepélyes tisztelete, körünknek adományozott Szent István és Szent László csontereklyék, és a Gargánói Szent Mihály-sziklatemplom kőereklyéje rendszeres tisztelete. A játszóházak is, valamint a templomi Szent Miklós-várás a gyerekeknek, Szűz Mária köztéri szobrának december 8-i közös áhítat utáni megkoszorúzása.

Egy különleges író-olvasótalálkozón üdvözölhettük Pintér Zoltán felvidéki papköltőt, a volt lévai káplánt, akinek legújabb verseskötete, a "Szeretnék, Uram..." bemutatásra került. Garamkálnán szívhez szóló emlékmisével és temetői koszorúzással adóztunk dr. Epölyi Ferenc tudós plébános emlékének. Előadásaink során betekintést nyújtottunk a százharminc éve alapított Lévai Katolikus Kör történetébe, valamint a Szent Mihály arkangyal-szentélyek és a körünk Gargánói Szent Mihály-kőereklyéjének mesés múltjába. Nagy sikert arattunk a mexikói zarándokútról készített képes élménybeszámolóval is, amely sokakat magával ragadott. Továbbá, közreműködésünkkel Salka László kanonok úr, lévai születésű aranymisés pap és Andrásfalvy János, a magyarországi szalézi rend tartományfőnöke emlékezetes szentmisét celebrált Léván. Csoportos részvételeinkkel támogattuk a pozbai szentkútnál évente négy alkalommal megrendezett magyar nyelvű szentmise sorozatot is. A templomon kívüli programjainkat a lévai Magyar Házban és a Reviczky Házban bonyolítottuk le, amit ezúton is köszönünk a Reviczky Társulás mindenkori elnökének és vezetőségének, akiknek támogatása nélkül nem valósulhattak volna meg ezek az események.

Milyen irányba formálódott a résztvevők érdeklődése az elmúlt év során? Milyen visszajelzések érkeztek a helyi és környező magyar katolikus közösség tagjaitól?

2013-ban körünk ötvennégy taggal alakult, ma a tagságunk hetven lelket számlál. Azonban nagyon sok pártfogónk, támogatónk van, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a kör sárga egyenpólóját több mint százan rendelték meg és viselik a rendezvényeinken. Meglátásom szerint a résztvevők érdeklődése nem sokat változott, inkább körünk a közösségi rendezvények új formáival (mint a két éve bevezetett rendszeres keresztény filmdélutánokkal) próbál új lehetőségeket keresni. A portfólió további bővítésének az szab határt, hogy a kör vezetősége tevékenységét munka mellett teljesen szabad idejében végzi. Ezért ezúton is hálás köszönetemet szeretném kifejezni a Lévai Szent László Kör valamennyi vezetőségi tagjának és tagságának azért az áldozatos munkáért, amit a helyi és környékbeli római katolikus magyar közösségért végeznek. Ugyancsak hálás szívvel köszönjük Péter Ottó lelkityánknak, ipolyviski plébániai adminisztrátornak, aki minden alkalommal több mint hatvan kilométeres autóutat megtéve végzi fáradhatatlanul és szeretetteljesen a lévai magyar római katolikus közösség gondozását, és emellett körünk lelki és szellemi támasza.

A Lévai Szent László Kör 2025-ös évre vonatkozó tervei izgalmas új kezdeményezéseket és rendezvényeket ígérnek, amelyek célja a közösség még szorosabb összekapcsolása és a helyi kultúra gazdagítása. A kör tagjai szeretnék megújítani a hagyományos programjaikat, miközben új, innovatív eseményekkel is előrukkolnak. A tervek között szerepel több olyan rendezvény, amelyek a fiatalokat is bevonják, például kreatív workshopok és közös sportesemények, amelyek nemcsak szórakozást, hanem közösségi élményeket is kínálnak. Emellett a helyi művészeket és kézműveseket is szeretnék támogatni, így terveznek egy éves kézműves vásárt, ahol a helyi alkotók bemutatkozhatnak. A céljaik között kiemelt helyet kap a kulturális örökség megőrzése, ezért régészeti és történelmi sétákat is szerveznek, amelyek során a résztvevők jobban megismerhetik a város múltját. A Lévai Szent László Kör célja, hogy a 2025-ös évben még inkább ösztönözze a helyi közösség aktív részvételét és hozzájárulását a közös értékek megteremtéséhez.

A 2025-ös évben elhatároztuk, hogy folytatjuk a már korábban említett rendszeres tevékenységeink és eseményeink szervezését, amelyek már most is jelentős kihívások elé állítják a kör vezetőségét és tagságát. Ezen túlmenően, alapos lelki felkészülés után egy autóbuszos utazást tervezünk 2025. április 26-án Veszprémbe, ahol Bódi Mária Magdolna boldoggá avatására fog sor kerülni. Izgatottan várjuk a 2025-ös szentévhez kapcsolódó konkrét eseményeket és rendezvényeket is, és szeretnénk minél nagyobb számban részt venni rajtuk.

Mit tart a kör legfontosabb üzenetének, amelyet a közösség és az utókor számára szeretnének továbbadni?

Körünk jelmondatát szem előtt tartva - Mindent Isten nagyobb dicsőségére, együtt, egymásért! - magunk erejéből igyekszünk egy tevékeny és hite iránt érdeklődő, helyi római katolikus magyar közösséget éltetni, megtartani és gyarapítani. S, hogy mit szeretnénk továbbadni az utókornak? Ezt gyönyörűen Pintér Zoltán felvidéki papköltő, volt lévai káplán körünk himnuszának soraiban fogalmazott meg.

Ön már tizenkét esztendeje vezeti a Lévai Szent László Kört, emellett a helyi magyar közösség más területein is aktívan tevékenykedik. Hogyan tudja összehangolni ezeket a feladatait?

Tizenkét esztendeje már, hogy a Lévai Szent László Kör tagjaként tevékenykedem, és 2025 novemberében ünnepelhetem majd a húszéves jubileumát annak, hogy bemutattam első helytörténeti előadásomat a lévai zárdaiskola történetéről. Azóta negyvenöt további előadás következett, de az akkori tapasztalatlanságom miatt nem tudtam feltárni az összes felkutatott anyagot. Ezt a hiányosságot idén novemberben egy sorozat keretein belül szeretném pótolni. 2012 óta a Reviczky Társulás Léva és vidéke helytörténeti szakosztályának vezetője és gondnoka vagyok. A közelgő év január 9-én már a százhuszonhatodik helytörténeti előadásunkra készülünk. A munka mellett e két fő tevékenységemet csak úgy tudom folytatni, hogy egy saját szerkesztésű tervező naptár segítségével igyekszem időben elvégezni a feladataimat. Ebben a legnagyobb támogatóm jóságos feleségem, Éva, valamint a családom, akinek mindennapi segítségét és biztatását ezúton is hálával köszönöm! Tervem, hogy mindezt folytatom, ameddig az erőm és az egészségem engedi.

Related posts