Egy amerikai légibázis közelében, a levegőből indítottak egy ballisztikus rakétát, amely az Egyesült Államok legújabb technológiával felszerelt rakétája volt, és közvetlenül a kijelölt célpont felé tartott.

Guam, az Egyesült Államok csendes-óceáni szigete, nem csupán gyönyörű tájaival, hanem stratégiai katonai jelentőségével is kitűnik. Földrajzi helyzete különösen figyelemre méltó, hiszen Kínához közelebb helyezkedik el, mint Hawaiihoz, így kulcsszerepet játszik az amerikai haderejének a térségben való fenntartásában és a lehetséges riválisok elrettentésében. Guam tehát nemcsak egy sziget, hanem a geopolitikai játszma egyik fontos bástyája.
A FEM-02, azaz a Flight Experiment Mission-02 néven ismert sikeres teszt során az új AN/TPY-6 radart és egy innovatív függőleges indítórendszert is magába foglaló Aegis Guam rendszer teljesítményét vizsgálták.
A teszt során a robbanófej nélküli közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát az amerikai légierő C-17 Globemaster III típusú szállítórepülőgépe indította el, és a rakéta több mint 200 tengeri mérföldet (370 kilométert) megtéve érte el Guam északkeleti partjait. A kísérlet során a rakéta teljesítményét és képességeit figyelték meg, amely fontos lépés a katonai fejlesztések szempontjából.
A rendszer egy Standard Missile-3 Block IIA-t indított útjára, az Egyesült Államok legmodernebb, még tesztelési fázisban lévő légvédelmi elfogórakétáját.
A gyakorlat során az amerikai haditengerészet egyik Arleigh-Burke-osztályú irányított rakétás rombolója, a USS Milius, valamint a japán haditengerészet Maya-osztályú rombolója, a JS Haguro (DDG 180) is részt vett. Fontos megjegyezni, hogy ezen hadihajók szerepe a gyakorlatban korlátozott volt: elsősorban a rakétatámadások nyomon követésének szimulálására és az adatok kölcsönös megosztására összpontosítottak.
A Pentagon kiemelte, hogy az elfogás sikeresen illeszkedik a Guam védelmi rendszer (GDS) fejlesztésére tett széleskörű erőfeszítésekhez. E kezdeményezés célja egy korszerűsített, egyesített lég- és rakétavédelmi rendszer kiépítése, amely hatékonyan védi a szigetet a potenciális fenyegetésekkel szemben.
Az MDA hivatalos tájékoztatása alapján a kísérlet során összegyűjtött információkat a jövőbeni GDS koncepciójának és követelményeinek további tökéletesítésére kívánják alkalmazni.
Hivatkozás: Reuters