Ma kerül benyújtásra az a törvénymódosítás, amely megakadályozná, hogy a Magyar Nemzeti Bank vagyonkezelő alapítványokat alapítson.


A módosító tervezet csak a jövőben létrehozott alapítványokra lenne érvényes, a korábban alapított alapítványokra azonban nem.

Két órával az ülés előtt kapták meg a gazdasági bizottság tagjai kedd reggel azt a törvénymódosító tervezetet, amely arról szól, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ne hozhasson létre a jövőben vagyonkezelő alapítványokat, tudta meg a Telex. A tervezetet Bánki Erik fideszes országgyűlési képviselő vezette gazdasági bizottság nyújtja be kedden az országgyűlésnek.

A Telex értesülései szerint a javasolt törvény célja, hogy a jegybank hatékonyabban végezhesse el alapvető és törvényi kötelezettségeit. Ennek érdekében fontos, hogy "a jogszabályi kötelezettségeken túli tevékenységek csökkentése" is megvalósuljon.

A dokumentumban található megfogalmazás szerint „a jövőben vagyonkezelő alapítvány vagy befektetési tevékenységet folytató alapítvány nem alapítható a Magyar Nemzeti Bank engedélyével”. Ezt a részletet a bizottsági tagok 7:38 perckor kapták meg, mindössze két órával az ülés megkezdése előtt.

A módosítás értelmében az MNB továbbra is jogosult olyan gazdasági társaságokat létrehozni, amelyek a többségi tulajdonában állnak, de ez a lépés csak akkor engedélyezett, ha összhangban van a feladataival és elsődleges célkitűzéseivel. Azonban vagyonkezelő alapítványt nem alapíthat. A Telex információi szerint a módosító tervezet kizárólag a jövőbeli alapítványokra vonatkozik, a korábban létrehozott alapítványok esetében nem érvényes.

A tervezet indoklása a következőképpen fogalmaz: "A javasolt intézkedés célja a jegybank pénzügyi fegyelmének megerősítése, valamint az intézmény működésének átláthatóságának növelése. A szabályozás keretein belül elengedhetetlen egy átmeneti rendelkezés bevezetése is."

Az Állami Számvevőszék a Matolcsy György MNB-elnöksége idején létrehozott és hozzá közel álló emberek által vezetett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványt és a szervezet vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. gazdasági tevékenységét vizsgálta, ahol súlyos hiányosságokat talált, adott hírt a kiszivárgott jelentésről a Direkt36. A cég közel 500 milliárd forintnyi, jelentős részben az adófizetőktől származó vagyon felett rendelkezett, ám az ÁSZ szerint befektetéseit "lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő" struktúrában hajtotta végre.

Lapunk korábbi nyomozása során felfedeztük, hogy Matolcsy György, aki a jegybank élén töltötte utolsó napjait, újabb alapítványt alapított. A Fővárosi Törvényszéken május 7-én nyilvántartásba vett alapítvány iratai, amelyeket mi is megvizsgáltunk, azt mutatják, hogy a kezdő tőke négymillió forint volt, amelyet az MBH Banknál helyeztek el. Az alapítvány kuratóriumának elnöki tisztségét Matolcsy György Huba tölti be, míg a tagok között található Cseh Katinka és Fömötör Barna is.

Related posts