Robert Fico vétójával magára hagyta a magyar kormányt.

Robert Fico, szlovák miniszterelnök olyan garanciákat kapott, ami miatt feladja az Oroszország elleni 18. uniós szankciócsomag további blokkolását. Bár a csomag nem erről szól, az EU 2028-ra akarná teljesen kivezetni az orosz gáz felvásárlását, ami Fico szerint nehezen kezelhető dráguláshoz vezethet. Ennek enyhítésére kért és kapott írásos garanciákat az uniós vezető szervétől.
Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, csütörtök este egy Facebook-videó keretében osztotta meg, hogy országa elérte mindazt, amit ebben a szakaszban elérhetőnek tartott. Ennek következtében úgy döntött, hogy nem akadályozza tovább a következő szankciós csomag elfogadását, amely az orosz energiabevételeket, a katonai ipart és a tiltásokat megkerülő bankokat célozza meg.
Ezen a ponton már nem lenne célszerű folytatni a 18. szankciócsomag megakadályozását.
„Legyetek kreatívak és egyediek a saját megnyilvánulásaitokban” – hangsúlyozta Fico a közzétett videóüzenetében.
Az Európai Unió tagállamainak nagykövetei péntek reggel üléseznek az új szankciók jóváhagyása ügyében, azonban Magyarország eddig még nem tett hasonló nyilatkozatot, mint a szlovák elnök. A két ország legutóbb június 23-án közösen fejtette ki véleményét, miszerint nem támogatják a szankciós csomagot. Jelenleg úgy tűnik, hogy a következő lépések kizárólag a magyar kormány döntésétől függenek, hogy végül elfogadják-e az újabb intézkedéseket.
A javasolt intézkedéscsomag egy dinamikus árkorlátot vezetne be az orosz olajra, amely 15%-kal a nyersolaj utolsó három hónapban mért átlagos piaci árának alatt helyezné el a maximálisan elfogadható felvásárlási árat. Emellett szigorúbb korlátozásokat vezetne be az orosz Északi Áramlat gázvezetékeken keresztül zajló kereskedelemre, teljes mértékben megtiltva a fennmaradó tranzakciókat. Továbbá, az intézkedés célja a szankciók kijátszásában érintett pénzintézetekkel való üzleti kapcsolatok megszüntetése is.
A vétó eddig nem a szankciók konkrét tartalma miatt volt kérdéses, hanem inkább az EU ambiciózus céljából, miszerint 2028-ra teljesen függetleníteni kívánja magát az orosz energiahordozóktól. Ez a folyamat, ha nem megfelelően kezelik, komoly áremelkedésekhez vezethet. Fico.
a szlovák vétót arra használta, hogy írásos garanciákat szerezzen az Európai Bizottságtól arra, hogy segíteni fognak, ha gázhiány lép fel, vagy jelentősen kezelhetetlen szintre nőnének a beszerzési árak.
Szlovákia jelenlegi megállapodásai szerint 2034-ig Oroszországból vásárol gázt. Azonban a 2028-as kivezetési folyamat során nem szükséges az uniós tagállamok egyhangú beleegyezése. Ursula von der Leyen által vezetett Európai Bizottság már jelezte, hogy támogatni fogja Szlovákiát, ha a Gazprom esetleg kártérítési követelésekkel lépne fel a kivezetést követően.
A keddi kommunikációjában az Európai Bizottság kifejezte hajlandóságát arra, hogy beavatkozzon a várható jogi ügyekbe, emellett említést nyert néhány "vészfék" mechanizmus is, amelyek aktiválásra kerülhetnek, amennyiben a gázárak jelentős növekedést mutatnak a beszűkülő kínálat következtében. Brüsszel továbbá olyan javaslatokat is megfontol, amelyek célja a határokon átnyúló gáz- és olajtarifák költségeinek csökkentése.
Szlovákián és Magyarországon kívül korábban Málta is fenntartásokat fogalmazott meg a javasolt orosz olajár-plafonnal kapcsolatban, de a kormány csütörtök este közölte, hogy pénteken támogatni fogja az új szankciókat.