A magyar dió helyett most már teljesen más élményekben lehet részünk.


A dió, amely nélkülözhetetlen hozzávalója a karácsonyi bejglinek, a zserbónak és a hókiflinek, az év végén különösen népszerűvé válik. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet által készített jelentés alapján megfigyelhető, hogy a hazai dióültetvények terjedelme az utóbbi években jelentősen megnövekedett. Ugyanakkor a termesztési technológia fejlesztése elengedhetetlen a versenyképesség fokozása érdekében.

Jelenleg Magyarországon körülbelül 9200 hektáron zajlik a diótermesztés, ami jelentős előrelépést jelent a korábbi, 6000 hektáros területhez képest. A legnagyobb dióültetvények Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy vármegyékben találhatók. Mindazonáltal sok dióültetvény továbbra is elhanyagolt, és a termesztési technológiák színvonala gyakran alacsony. Az országban a jól karbantartott, intenzívebb termesztéstechnológiával rendelkező ültetvények összterülete csupán 3000 hektár alatt van.

Az éves megtermelt mennyiség 6450 tonnára tehető, ami jelentősen növelhető lenne a technológia fejlesztésével, az intenzív, öntözött, korszerű, nagy termőképességű ültetvények arányának növelésével.

A szakértők szerint a termelők exportpozíciójának javításához növelni kellene az üzemi termésátlagokat. A termesztés hatékonyságának növelése érdekében elengedhetetlen a termesztéstechnológia fejlesztése, a művelési rendszer korszerűsítése, elsősorban jobban kezelhető koronaforma kialakítása, amivel a növényvédelem problémái is megoldhatók lennének.

Related posts