Az Európai Unió készül egy magyar vétóra, és számos alternatíva merül fel Orbán Viktorral szemben.

Az Európai Unió alternatív jogi megoldásokat keres, hogy reagáljon Magyarország és Orbán Viktor miniszterelnök vétójára, amely az Oroszország ellen bevezetett szankciók érvényesítését akadályozza. Az Európai Bizottság jelenleg olyan lehetőségeket mérlegel, amelyekhez csupán többségi támogatás szükséges, így felmerült a tőkekorlátozások és a vámok bevezetésének lehetősége is.
Az Európai Unió tőkekorlátozásokat és vámokat készül bevezetni az Oroszország elleni szankciók védelme érdekében arra az esetre, ha Magyarország megpróbálná megakadályozni azok meghosszabbítását - írta keddi cikkében a Financial Times. Cél, hogy az unió fenntartsa a gazdasági nyomást Moszkvára, amíg Oroszországot rá nem sikerül bírni a javasolt tűzszünetre és a közvetlen béketárgyalásokra Ukrajnával.
Az Európai Bizottság tájékoztatta a tagállamok vezetőit, hogy a szankciók jelentős része, beleértve a befagyasztott 200 milliárd euró értékű orosz állami vagyont, más jogalapra helyezhető át, hogy megkerüljék a magyar vétót - mondta a lapnak öt, a folyamatban lévő tárgyalásokról tájékoztatott tisztviselő. A fontolóra vett lehetőségek csak többségi uniós támogatást igényelnék a szankciók meghosszabbításához.
Az Európai Bizottság az utóbbi hetekben kiemelte a tőkekorlátozások szükségességét, különös figyelmet fordítva az Oroszországba irányuló készpénz-áramlás megakadályozására. A források szerint a kereskedelmi intézkedések bevezetésének lehetősége is napirendre került. Emellett olyan kétoldalú nemzetközi lépések is napvilágot láttak, amelyek lehetővé tennék az orosz vagyon befagyasztásában leginkább érintett országok számára, hogy megakadályozzák a vagyontárgyak Oroszországba történő visszaszállítását.
Az Oroszországot a szankciók kijátszásában segítő kínai és más vállalatokat célzó 17. intézkedéscsomagot várhatóan szerdán írják alá, és a jövő hét elején hivatalosan is életbe lép. Az EU januárban vámokat vetett ki az orosz és belorusz műtrágyákra, ami példa lehet arra, hogy az orosz importtermékekre vonatkozó meglévő szankciókat hogyan lehetne kereskedelmi intézkedésekké alakítani.
A bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy a következő hónapban jogi javaslatokat fog előterjeszteni, amelyek lehetővé tennék az új orosz energiaipari szerződések betiltását még az idei év során, valamint a teljes kivezetésüket 2027-re. Egyes uniós diplomaták aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az orosz energiaszankciók nélküli tilalma hosszadalmas jogi vitákhoz vezethet, ezért jogi garanciákat kértek a bizottságtól. Orbán Viktor miniszterelnök többször is megakadályozta az EU Oroszország ellen irányuló szankcióinak bevezetését, valamint jelezte, hogy vétót emelhet a július végén lejáró korlátozások meghosszabbítása ellen.