A hekkerek továbbra is árulják az interneten a magyar katonai adatok ellopott példányait.

A magyar katonai információk, amelyeket tavaly ősszel hekkerek loptak el a Védelmi Beszerzési Ügynökségtől (VBÜ), továbbra is licit tárgyát képezik.
A 2020-ban létrejött állami ügynökség adatai tavaly ősszel kerültek veszélybe, amikor hekkerek hozzáfértek körülbelül egy terabájtnyi információhoz. A bűnözők ötmillió dolláros váltságdíjat követeltek, de mivel a magyar hatóságok nem adtak beismerő nyilatkozatot, az adatokat árverésre bocsátották. Decemberben a VBÜ vezetőjét leváltották, és az ügy részleteit egészen 2053-ig titkosították. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter először a parlamenti üléseken, majd lapunknak is elmondta, hogy milyen típusú adatok juthattak a hekkerek birtokába.
Most a Népszavának egy biztonsági szakértő számolt be arról, hogy a novemberben indult licit továbbra is zajlik, azt viszont nem tudni, hogy tett-e már bárki is ajánlatot ezekre az adatokra. Mint mondta, a hekkerek nem adták meg, meddig lehet licitálni,
"Amennyiben nem találkozik vevő a magyar katonai iratokkal, egy idő elteltával a hekkerek valószínűleg elengedik az anyagot, és közzéteszik azt az interneten" - emelte ki (a kormány képviselői már többször hangsúlyozták, hogy nem áll szándékukban pénzt adni a bűnözőknek).
A támadás hátterében egy rejtélyes nemzetközi hekkercsoport, az Inc. Ransom áll, amely eddig ismeretlen eredetű. A csoport a Dark Weben közzétett több mint húsz képernyőképet a megszerzett információkról. Az ICT Global elemzése szerint a hekkerek eddig főként amerikai vállalatokat céloztak meg, azonban Magyarországon eddig csak a VBÜ számít az egyetlen érintettnek, akinek a rendszereibe sikerült betörniük.