A francia kormány megbukott | TRT Magyar Franciaország politikai tája új fordulatot vett, miután a kormány nem tudta megőrizni támogatottságát. Az események gyorsan zajlottak, és sokan meglepődtek a döntés váratlanságán. A politikai válság következmények

Franciaországban Michel Barnier miniszterelnök jobbközép kisebbségi kormánya, amely nem nyert bizalmi szavazást a parlamentben, 3 hónapos hivatali idő után megbukott.
A baloldali szövetség, az Új Népfront (NFP) és a szélsőjobboldali Nemzeti Egység (RN) párt és támogatói által a kormány ellen benyújtott 2 bizalmatlansági indítványt tárgyalta a nemzetgyűlés közgyűlése.
Az ezt követő szavazáson 331 képviselő támogatta a baloldali szövetség által benyújtott bizalmatlansági indítványt. A bizalmatlansági indítvány elfogadásához szükséges 288 szavazat összejött. Így megbukott a Barnier-kormány, amely a republikánus korszak legrövidebb ideig hivatalban lévő kormánya volt.
A népszavazás támogatása mellett a nemzetgyűlés elvetette a kormány által javasolt 2025-ös egészségbiztosítási költségvetést is.
A legfrissebb hírek szerint Emmanuel Macron elnök, aki éppen háromnapos hivatalos látogatásáról tér haza Szaúd-Arábiából, bejelentette, hogy "24 órán belül szeretné kinevezni Barnier utódját a miniszterelnöki posztra".
Közel két hónappal az előrehozott általános választások után reménykedtek abban, hogy a szeptemberben megalakult kisebbségi Barnier-kormány képes lesz enyhíteni a politikai zűrzavart az országban.
Kétségtelen, hogy a Barnier-kormány számára az első komoly megmérettetés a 2025-ös költségvetési tervezet kidolgozása lesz. Franciaország helyzetét figyelembe véve, ahol az államadósság a második negyedév végére a bruttó hazai termék (GDP) 112 százalékát tette ki, a kormány 40 milliárd eurós megtakarítást és 20 milliárd eurós adóemelést tervez az új költségvetés keretein belül.
December 2-án a Barnier-kormányt komoly kihívás érte, amelynek következtében a republikánus korszak történetének legrövidebb ideig hivatalban lévő kormánya lehetett volna. A helyzetet súlyosbította, hogy a Barnier-kormány az alkotmány egy olyan cikkelyére hivatkozott, amely lehetővé teszi számukra, hogy a nemzetgyűlés szavazása nélkül hozzák meg a döntést a 2025-ös egészségbiztosítási költségvetés elfogadásáról.
A 73 éves konzervatív politikai veterán, Barnier, és kormányának megbukása nem csupán Franciaországra, mely már így is súlyos államadóssággal küzd, hanem az egész eurózónára is komoly negatív következményekkel járhat.
Franciaország politikai történetében a legutolsó bizalmatlansági indítványt 1962-ben terjesztették elő a kabinet ellen a parlamentben, amely Georges Pompidou miniszterelnök és kormánya megbukásához vezetett. Ez az esemény jelentős fordulópontot jelentett az ország politikai életében.