Elhunyt az egyik legismertebb német holokauszttúlélő, aki életének történetével és tapasztalataival sokakat inspirált. Az ő tanúságtétele nemcsak a múlt fájdalmát idézte fel, hanem a remény és az emberi kitartás üzenetét is hirdette. Emléke örökre velünk


103 éves korában meghalt Margot Friedländer, aki családjából egyedül élte túl a holokausztot. Hatvan évet töltött New Yorkban, ezután tért vissza Berlinbe, és iskolákban tartott előadásokat a holokausztról. Áprilisban Vesztfáliai Békedíjjal tüntették ki, pénteki halálhíréről pedig Friedrich Merz kancellár is megemlékezett.

Pénteken Berlinben, 103 éves korában távozott az élők sorából Margot Friedländer, a náci haláltáborok egyik legutolsó és legismertebb túlélője – jelentette be az ő nevét viselő alapítvány. Az alapítvány közleménye hangsúlyozta, hogy a halálával Németország egy rendkívül értékes és figyelemre méltó kortárs történelmi hangot veszített el.

Margot Friedländer 1921 novemberében látta meg a napvilágot Berlinben. A második világháború sötét időszakában a nácik a theresienstadti koncentrációs táborba deportálták, ahol családjából egyedül ő maradt életben a holokauszt borzalmai után. A háború befejeztével több mint hat évtizedet töltött el New Yorkban, majd 88 éves korában visszatért Berlinbe, ahol újra felvette a német állampolgárságát – számolt be róla az MTI.

Németországba való visszatérése után rendszeresen tartott előadásokat a holokauszt témájában, különösen iskolákban. Különös küldetésének tekinti, hogy a fiataloknak meséljen a náci Németország alatt átélt borzalmakról. A berlini Schwarzkopf Alapítvány tiszteletére díjat alapított, amely az ő nevét viseli, és 2014-től 2023-ig minden évben átadták olyan fiataloknak, akik jelentős mértékben hozzájárultak a zsidógyűlölet és a rasszizmus elleni küzdelemhez.

2025. április 5-én, számos más kitüntetés mellett, a Vesztfáliai Békedíjat is átadták, amelyet Frank-Walter Steinmeier, Németország elnöke adott át Münster városában. Az ünnepség keretében az elismerés méltatásakor kiemelték a díjazott elkötelezettségét az emberiség, a demokrácia és a tolerancia iránt végzett fáradhatatlan munkája révén.

A díjátadón Friedländer hangsúlyozta: minden ember nevében szólal meg, azok nevében, akiket azért öltek meg, mert nem tekintették őket embernek.

A béke védelmében, a ránk leselkedő veszélyek ellenére, mindannyiunk felelőssége, hogy kiálljunk az együttélés, a kölcsönös tisztelet és a demokrácia értékei mellett.

- jelentette ki, majd hozzátette: "ami abban a pillanatban történt, az soha többé nem ismétlődhet meg."

Megbékélést ajándékozott országunknak - mindannak ellenére, amit a németek fiatalon műveltek vele. Ezért az ajándékért nem lehetünk eléggé hálásak

- reagált Margot Friedländer halálhírére pénteken az államfő, akit személyes kapcsolat is fűzött a holokauszttúlélőhöz. Friedrich Merz kancellár "korunk egyik legerőteljesebb hangjaként" méltatta az elhunytat, hozzátéve, hogy történetét, amelyet megosztott a németekkel, "feladatunk és kötelességünk továbbvinni".

Related posts