Úgy tűnik, a magyarok jövedelme nem olyan magas, mint ahogyan azt korábban feltételeztük.


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissítette a 2019 januárjától 2025 februárjáig terjedő időszakra vonatkozó kereseti statisztikáit.

A revízió hatására a korábban közzétett adatok nem változtak jelentősen

- jelentette be a hivatal.

A nemzetgazdasági szinten mért teljes munkaidős bruttó átlagkereset 2024-re gyakorlatilag érintetlenül maradt, míg a 2019-es év adatai csupán 1 százalékos változáson mentek keresztül. Emellett, a felhasználói igények figyelembevételével, szélesedik az elérhető adatok spektruma, és az adatpublikáció folyamata is egyszerűsödik.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2019 óta a havi kereseti és kapcsolódó létszáminformációkat a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól származó, úgynevezett járulékbevallások alapján gyűjti össze. A költségvetési intézmények adatai esetében pedig a Magyar Államkincstártól kapott információk alapján készíti el és teszi közzé a statisztikákat.

A jelenlegi revízió során a később beérkezett és a munkáltatók által módosított bevallások adatai kerültek áttekintésre. Ezen kívül a feldolgozási algoritmus finomhangolása is megtörtént, hogy a statisztikai fogalmak még precízebb mérését biztosítsuk.

A revízió során nem várható lényeges eltérés a nemzetgazdasági mutatókban, viszont az újonnan frissített adatok révén lehetőség nyílik az egyes részsokaságok részletesebb megértésére és pontosabb ábrázolására.

A keresetstatisztikai adatokban megfigyelhető főbb mutató, a nemzetgazdasági szinten számított teljes munkaidős bruttó átlagkereset értéke a legutóbbi revízió során 0 és 1% közötti eltérést mutat a korábban nyilvánosságra hozott számokhoz képest. Ezen kívül a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma évente átlagosan 0,4%-kal bővül.

A revízióval egyidőben módosul a munkavállalók egy kis részének TEÁOR'08 szerinti besorolása.

Elsősorban a helyi költségvetési szervezeteknél foglalkoztatott közfoglalkoztatottak átsorolása révén, valamint az orvosi egyetemeken az oktatási és egészségügyi tevékenységeket végzők elkülönítése is egyértelműbbé válik. A TEÁOR besorolásával kapcsolatos részletes információkat a vonatkozó módszertani dokumentációkban találhatók.

A revízió időszakában, de attól függetlenül, az adatpublikáció folyamata egyszerűsödik, és egyre szélesebb skálán érhetők el az adatok, igazodva a felhasználók igényeihez.

Az adatközlések egyszerűsítése érdekében az alkalmazásban állók létszámának közzétételekor a kedvezményeket és mentességi jogcímeket is elszámoló nettó kereset kerül a publikációk fókuszába, "nettó kereset" néven, valamint a továbbiakban a havi 60 munkaóránál rövidebb munkaidőben dolgozók megkülönböztetése megszűnik, az ő számbevételük is az alkalmazásban állók között történik.

Bővül a honlapon elérhető adatok köre, igazodva a felhasználói igények változásához. A dinamikus lekérdezést biztosító ún. Tájékoztatási adatbázisban ezentúl a munkáltató nagysága (létszám-kategória alapján) és szektor szerint is lekérdezhetők a főbb kereseti és létszámadatok - zárul a közlemény.

Related posts