A Mátra festői tájain több turistautat is lezártak, ami jelentős változást hozott a kirándulók számára. A természetvédelmi intézkedések célja a környezet megóvása, ugyanakkor az új útvonalak felfedezése izgalmas lehetőségeket kínál a természetkedvelőknek.


A változásokkal kapcsolatos információkat a Magyar Természetjáró Szövetség online platformjain közzétett figyelmeztetések mellett az érintett terület négy belépési pontján elhelyezett táblák is közvetítik a túrázók számára.

A Magyar Természetjáró Szövetség tájékoztatása szerint a Csörgő-völgy Erdőrezervátum területén, a turistaút-hálózat magterületéhez tartozó szakaszokat természetvédelmi szempontok miatt átalakították.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság tapasztalatai szerint a Csörgő-völgy Erdőrezervátum területén az utóbbi évtizedben egyre többen térnek le a jelzett turistautakról. Márpedig az erdőrezervátumok elsődleges rendeltetése, hogy emberi hatások nélkül váljon vizsgálhatóvá bennük a természetes erdei életközösség viselkedése.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága a háborítatlan természeti környezet megóvása és az erdődinamikai kutatások érdekében, valamint a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően, kezdeményezte a Magyar Természetjáró Szövetségnél (MTSZ) az erdőrezervátum területén található jelzett turistautak bizonyos szakaszainak módosítását vagy akár megszüntetését.

A Csörgő-völgy Erdőrezervátum élővilága kiemelkedő értékkel bír: mintegy két tucatnyi védett növényfaj, valamint nyolcvannál is több védett és fokozottan védett állatfaj otthona ez a fokozottan védett természeti terület.

Az évek során folytatott egyeztetések legfőbb célja az volt, hogy a turistautakat a Csörgő-völgy Erdőrezervátum szívének belsejéből eltereljék. Mindeközben arra törekedtek, hogy a túrázók ne maradjanak le a természeti környezet varázslatos atmoszférájáról, és továbbra is élvezhessék annak páratlan szépségét.

Az Ágasvár irányából érkező zöld négyzet jelzésű turistaút, amely Mátraszentimrén keresztül vezet Lajosházáig, továbbra is érintetlen marad, lehetőséget nyújtva a Csörgő-völgy Erdőrezervátum központi területének felfedezésére. Ezzel szemben a Mátrakeresztes felől haladó piros sáv jelzésű útvonal ezentúl már nem közelíti meg a rezervátumot, hanem a nyugati határvonal mentén, a korábbi piros kereszt jelzésű ösvényen haladva fordul észak felé, Ágasvár irányába.

A Fallóskút irányából vezető zöld sáv, valamint a nem az MTSZ által kezelt Mária út nyomvonala is átalakul. Ezentúl a Csörgő-patakot átszelve a gyalogosok a korábbi piros kereszt jelzés mentén haladhatnak Ágasvár felé.

A piros kereszt jelzés indokolatlanná vált, helyét a fentiek szerint a piros és zöld sáv veszi át.

A módosítások figyelembevételével az Ágasvári turistaházhoz vezető turistaúton, a biztonságosabb bejárás érdekében, egy meredek, körülbelül 180 méter hosszú szakaszon az MTSZ területi felelősei idén tavasszal farönkökkel megerősített lépcsőt alakítottak ki.

Az erdőrezervátum szívében, a természetes környezet védelme érdekében, két rövidebb turistaút megszüntetésére kerül sor. Az egyik az eddig rácsokkal elzárt Csörgő-lyuk barlanghoz vezetett, és piros barlang jelzésű volt. A másik pedig a piros kör jelzésű turistaút, amelyet valójában már évekkel ezelőtt eltüntettek a térképről.

Az erdőrezervátumok alapvető és elsődleges célja a természetes vagy természetközeli állapotú erdei életközösség, az erdei ökológiai rendszer természetes folyamatainak megóvása. Ezért a területre belépni - a kijelölt turistautak kivételével - csak természetvédelmi hatóság engedélyével, kutatási céllal lehetséges.

Az erdőrezervátumok alapfelmérése és egységes monitorozása közérdekű tevékenység, amelyet a nemzetipark-igazgatóságok és az Agrárminisztérium egyaránt támogat. E program koordinálása 1997 óta az Ökológiai és Botanikai Intézet feladata. Az ország területén összesen 63 olyan erdőterületet jelöltek ki, ahol a kiválasztott erdőtípusok jellemzően természeteshez közeli állapotú életközösségeket mutatnak. E helyszíneken lehetőség nyílik arra, hogy megőrizzük a kiemelkedő biológiai értékű, különleges életközösségeket, és elvégezzük az erdődinamikai kutatásokat is.

Ahogy már említettük, a Bakony festői táján három középkori kolostorromot kapcsoltak össze egy új turistaúttal. 2024 januárjában sajnálatos módon ismeretlen vandalizmus áldozata lett a Kiskunság egyik turistaútjának jelzése. Ezzel szemben a Zselicben egy szívformájú turistaút várja a természetkedvelőket, hogy felfedezzék a környék szépségeit.

Related posts