A Molt támadás érte, és most napvilágra került, mi rejlik a benzinháború hátterében.
Bár a benzinárstop már két éve eltörlésre került, a körülötte zajló viták nem csillapodtak. Az Index érdeklődésére a Gazdasági Versenyhivatalnál tisztázták a Független Benzinkutak Szövetsége által megfogalmazott állításokat: a hatóság szakértői a vizsgálat során összegyűjtött adatok alapján egyértelműen arra a következtetésre jutottak, hogy a Mol Nyrt. a szóban forgó gazdasági erőfölénnyel való visszaélések helyett kifejezetten a stabil üzemanyag-ellátás megőrzése érdekében tett lépéseket.
A kis benzinkutak a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) fordultak, mivel aggályaik támadtak a Mol 2022-es árstop alatti piaci működésével kapcsolatban. A hatóság azonban úgy ítélte meg, hogy nem indokolt a vizsgálat lefolytatása. Ezzel szemben a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) nem fogadta el ezt a döntést, és jogi lépéseket tett, bírósághoz fordulva – derül ki az Index által idézett sajtóhírekből.
Ezt követően lapunk a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordult, hogy versenyjogi perspektívából világítsuk meg az ok-okozati viszonyokat az FBSZ és a Mol közötti benzinkutakkal kapcsolatos konfliktusban.
Szeretnénk tájékoztatni Önöket, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a beérkezett bejelentés nyomán eljárást indított, melynek keretében a Mol Nyrt. piaci magatartását vizsgálta a benzinárstop időszakában, különös figyelmet fordítva a független kutak ellátására.
- emlékeztek vissza az Indexnek a hatóság képviselői. Részletezték, hogy
A versenyhivatal szakértői alaposan átvizsgálták a benyújtott bejelentést. Ennek során részletes adatgyűjtést végeztek, amely magában foglalta a bejelentő és a bejelentett vállalkozás információit is. Kiemelt figyelmet fordítottak a beérkezett adatszolgáltatásokra, valamint a rendelkezésre álló egyéb dokumentumokra, és alaposan mérlegelték a releváns tényeket.
A GVH szakértői alaposan megvizsgálták az adott piacot, figyelembe véve az érintett vállalat(ok) piaci pozícióját, valamint a vizsgált időszak piaci dinamikáját is.
A részletes vizsgálat során a versenyhivatal arra a megállapításra jutott, hogy a Mol által kifogásolt magatartások valószínűleg a piaci kényszerhelyzetre adott, objektív és racionális indokokkal alátámasztott lépések voltak.
A sajtónyilatkozat alapján kiderült, hogy a Gazdasági Versenyhivatal megállapítása szerint a bejelentett magatartások következtében keletkezett versenyhátrány valószínűleg nem rendelkezik elegendő bizonyítékkal.
A bejelentés nyomán lefolytatott eljárás során a Gazdasági Versenyhivatal arra a következtetésre jutott, hogy a versenyfelügyeleti eljárás megkezdéséhez szükséges feltételek nem teljesültek. A Mol Nyrt. valószínűleg nem követett el olyan jogsértéseket, amelyek a bejelentésben felmerültek.
Lapunk figyelmét arra is felhívták, hogy az ügyet az Európai Bizottság versenypolitikai főigazgatósága (DG COMP) is vizsgálta, függetlenül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásától. Ez a vizsgálat különösen fontos a tagállamok közötti kereskedelmi szempontok miatt. A hatóság kiemelte, hogy az Európai Bizottság nem bízta a GVH-ra az ügyet, hanem azt saját keretein belül kezelte és zárta le. A GVH viszont nem tud részletes információval szolgálni az Európai Bizottság által lefolytatott eljárásról, és az abban hozott döntésről. A bizottság eljárását és döntését érintő további kérdések megválaszolásában az uniós intézmény illetékesei tudnak pontosabb tájékoztatást nyújtani.
Mindezek alapján teljes mértékben valótlan azon állítás, hogy "az ügyben az EU versenyhatóságánál is panaszkodott, ám beadványukat a GVH-hoz irányították." Ezzel ellentétben a DG COMP semmilyen formában nem utalta az ügyet a Gazdasági Versenyhivatalhoz, illetve nem is kezdeményezte a GVH eljárását az ügyben
Összegzésre került a véleményük a Gazdasági Versenyhivatalnál. Ezen túlmenően kapcsolatba léptünk a Mol Nyrt.-vel is, ám az olaj- és gázipari vállalat nem kívánt nyilatkozni a legfrissebb eseményekkel kapcsolatban.