Milliós állami támogatás nyugdíjcélra? Ne habozz, lépj most! Ne maradj le a lehetőségről!


Akár 10 millió forinttal is gazdagabb lehet egy nyugdíjmegtakarítási számla végösszege, amennyiben a megtakarító kihasználja az elérhető maximális állami támogatást. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezt a pénzösszeget nem egyszerre kapja meg, hanem fokozatosan, hiszen az állami támogatás mellett neki magának is aktívan részt kell vennie az öngondoskodás folyamatában. A Bankmonitor szakértői összegyűjtötték azokat a lépéseket, amelyeket érdemes követni a támogatás megszerzéséhez.

Ki ne álmodna arról, hogy egyszer végre nem neki kell az államkasszát gyarapítania, hanem éppen ellenkezőleg: egy kis adóvisszatérítéshez juthat? Pontosan ez a lehetőség rejlik az öngondoskodási célú megtakarításokban, amelyekhez most egy lényeges határidő közeledik.

Kiszámoltad már valaha, hogy mennyi SZJA-t fizetsz?

A kellemes alaphangulat megteremtéséhez érdemes átgondolni, mennyi személyi jövedelemadót fizetsz be az államnak egy év alatt. Tegyük fel, hogy a magyar mediánbért keresed, ami 2024 szeptemberében bruttó 519 500 forint volt. Ebből az SZJA 15%-ot tesz ki, ami havi 78 ezer forintot jelent, figyelmen kívül hagyva az esetleges kedvezményeket. Ez éves szinten már 935 ezer forintnyi adót jelent! Érdemes tehát tudatosan tervezni a pénzügyeinket, hiszen ez jelentős összeg, amit az államhoz juttatunk.

Egy még figyelemfelkeltőbb kép rajzolódik ki, ha az átlagbér szempontjából vizsgáljuk a helyzetet. Az idei év első kilenc hónapjában a bruttó átlagkereset 633 500 forint volt, amelyből a kötelező 15%-os személyi jövedelemadó (SZJA) levonása után havi 95 ezer forintot kell az államnak befizetnünk. Ez éves szinten összesen 1,14 millió forintot tesz ki, ami már jelentős összegnek számít...

Támogasd saját fejlődésedet, és az állam is melletted áll majd!

Örömteli hír, hogy az éves befizetett személyi jövedelemadóból egy meghatározott összeg, maximum 280 ezer forint, visszaigényelhető. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezt az összeget nem kapjuk meg csupán úgy, hanem kizárólag azok számára elérhető, akik valamilyen öngondoskodási célú megtakarítással rendelkeznek.

Jelenleg az alábbiak az államilag támogatott megtakarítások:

A magyar állam két kiemelkedő öngondoskodási célt pénzügyi eszközökkel segít elő: az egyik az egészség megőrzésére irányuló törekvések támogatása, míg a másik a nyugdíjas évekre való felkészülést szolgáló megtakarítások ösztönzése.

Fontos tudni, hogy a megtakarítási szerződések összegyűjtésével nem lehet korlátlan összeget visszaigényelni: évente maximum 280 ezer forint adóvisszatérítést kaphatunk. Például, ha valaki maximálisan kihasználja az egészségpénztár és a nyugdíjbiztosítás lehetőségeit, akkor éppen ennyi, 280 ezer forint adóvisszatérítésre jogosult. Még ha valaki szeretne egy harmadik típusú szerződést is kötni, az már nem jár támogatással, hiszen a 280 ezer forintos határ elérése után további adóelőnyökre nem lehet számítani.

Akár 10 millió forintnyi állami támogatásra is pályázhatsz!

A visszakapható adó mértéke megegyezik az adott naptári évben teljesített öngondoskodási célú befizetések 20%-ával. Aki például szeretné zsebre tenni az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak járó maximális (évi 150 ezer forintos) adóvisszatérítést, neki ehhez évente 750 ezer forintot (havonta 62 500 forintot) kell félretennie a megtakarítási számláján.

Az állami támogatás önmagában is jelentős tétel, de az évek múlásával a befektetési hozamoknak köszönhetően még nagyobbra hízik. Aki például 25 éves korában elindít egy önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást, és minden évben elhozza a lehető legnagyobb összegű (150 ezer forintos) adóvisszatérítést, ő mai értéken (!) 97 millió forinttal mehet majd nyugdíjba. Ebből 33 millió forintot tesznek ki a saját befizetései, 53,5 millió forintot a reálhozamok, és további 10,6 millió forintot az állami támogatás és annak hozamai.

A számítások során egy 8%-os nominális hozamot és 3,5%-os inflációs rátát vettünk alapul, amelynek következtében körülbelül 4,3%-os reálhozamra számíthatunk.

Semmiképpen ne keseredj el, ha 35 évesen vágsz bele a nyugdíj-előtakarékosságba! Ebben az esetben a nyugdíjpénztári SZJA-visszatérítés maximális kihasználásával akár 6,5 millió forintos nyereséget is elérhetsz. A saját befizetéseidből összegyűlhet 24,1 millió forint, míg a reálhozamok révén még 25,0 millió forintot gyűjthetsz össze. Így nyugdíjas éveidre egy lenyűgöző, 55,7 millió forintos megtakarítással gazdagodhatsz!

Ezek a végösszegek természetesen a jelenlegi értékekre vonatkoznak, tehát már figyelembe vették az inflációt.

Siess, hogy ne maradj le az idei támogatásról!

Az öngondoskodási célú adóvisszatérítés kapcsán az idő most kritikus tényező: a 2025-ben kiutalt támogatásokat a 2024-ben teljesített befizetések alapján határozzák meg. Ez azt jelenti, hogy ha jövőre szeretnél utalást kapni a NAV-tól, akkor még idén be kell fizetned a megtakarítási számládra a kívánt összeget.

Ahogy az év vége egyre közelebb kerül, úgy a kérdés egyre sürgetőbbé válik. Ha eddig elhanyagoltad a spórolást, az sem feltétlenül jelenti a végét. Novemberben vagy decemberben még mindig lehetőséged van, hogy egy jelentősebb összeggel járulj hozzá a megtakarításaidhoz, így jogosultságot nyerhetsz a támogatásra. Viszont ha elmulasztod az év végi határidőt, és csak 2025-ben indítasz el egy befizetést, akkor egy egész évet veszítesz, és a támogatásra legkorábban csak 2026-ban pályázhatsz. Érdemes tehát résen lenni!

Örömmel értesítelek, hogy az adóvisszatérítés lehetősége kinyílt azok előtt is, akik még nem rendelkeznek öngondoskodási célú szerződéssel. Ha te is ebbe a csoportba tartozol, akkor itt az idő, hogy idén elindíts egy egészségpénztári vagy nyugdíjcélú megtakarítást. Csak annyit kell tenned, hogy befizetsz egy tetszőleges összeget a számládra. Ezt követően már csak annyira van szükséged, hogy türelemmel várd az idei befizetéseid 20%-ának megfelelő összegű utalást, ami a benyújtott adóbevallásod után érkezik meg hozzád.

Related posts