Minden, amit valaha is szeretett volna tudni az előrehozott választásokról, de eddig talán nem volt bátorsága megkérdezni.

A Fidesz esetleges előrehozott választásokról való gondolkodása most új dimenziót kapott, miután Magyar Péter szilveszteri bejelentésében sürgette az ilyen választások kiírását. A Tisza párt azonban határozottan megakadályozta ezt a lépést, ami felveti a kérdést: miért éppen most tesznek ilyen kijelentéseket? Kritikusai szerint a Tisza párt félelme az időközi választásoktól indokolja a dolgot, hiszen sem Dombóváron, sem Újpesten nem terveznek indulni. Ez a helyzet sokak számára ellentmondásos, hiszen a politikai játszmák világában a bátorság és a felkészültség kulcsfontosságú.
2024 végén a Vox Populi választási közösségi oldal osztott meg egy humoros posztot, amely szerint a 2025-ös állami költségvetésben jelentős összeget különítettek el választásokra, annak ellenére, hogy hivatalosan nem lesz országgyűlési választás. A poszt így fogalmazott:
"2025-ben választási év lesz, vagy csak valaki nagyon előre gondolkodott? A költségvetésben több milliárdot találtunk erre a célra, de nekünk szólt valaki, hogy mikor szavazunk?" Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt elnöke gyorsan reagált a posztra, és ezt írta: "Végre! Már csak az a kérdés, hogy miért nem tartják a választást minden hónapban, ha már ennyire sok pénzünk van rá? Egyébként is, kéne egy kis szórakozás az unalmas év elején."
A Tisza Párt elnökének szilveszteri beszéde
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke szilveszteri beszédében finoman célzott a költségvetés és a választások körüli spekulációkra. Megjegyezte, hogy a költségvetési tételek sokszor többet felfednek a jövőnkről, mint a politikai nyilatkozatok. Úgy tűnik, mintha valaki már az előrehozott választásokra készülne, még ha ezt nem is mondják ki nyíltan. Mi viszont készen állunk – bármelyik pillanatban, bármelyik helyszínen.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ azonnal reagált az előrehozott választásokkal kapcsolatos pletykákra, és kiadott egy hivatalos nyilatkozatot. Ebben hangsúlyozták: "Míg néhány nyugat-európai országban politikai zűrzavar tapasztalható, Magyarországon a stabilitás állapotát élvezzük. A következő országgyűlési választásokra 2026-ban kerül sor, és minden olyan hír, amely ezt megkérdőjelezi, csupán silány politikai manipuláció eredménye."
A politikai szereplők nyilatkozatai sokszor tükrözik a társadalmi feszültségeket és a közvélemény alakulását. Különböző nézőpontok és érdekek mentén osztották meg véleményüket, ami a politikai diskurzus sokszínűségét mutatja. Egyesek a reformok sürgetéséről beszéltek, míg mások a stabilitás megőrzésére helyezték a hangsúlyt. A politikai táj folyamatosan változik, és a szereplők reakciói gyakran tükrözik a közönség elvárásait és aggodalmait. Ezen nyilatkozatok mögött sokszor mélyebb stratégiai megfontolások állnak, amelyek befolyásolják a jövőbeli döntéshozatalt is.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke csütörtök délutáni bejegyzésében továbbra is fenntartja, hogy előrehozott választásokra is sor kerülhet. Mint fogalmazott, az újévi beszédét már több mint 2 millióan megtekintették, és az előrehozott választás iránti követelését a honfitársaink döntő többsége már megismerte. Ennek kapcsán úgy érzi, hogy fontos kiegészítenie a szilveszterkor elmondottakat.
A törvény értelmében az előrehozott választásokat az Országgyűlés feloszlatásától számított legalább 70, de legfeljebb 90 napon belül kell kiírni. A TISZA elemzői úgy látják, hogy amennyiben "Orbán Viktor gyáván nem hátrál meg", reálisan április második felében várhatóak az előrehozott országgyűlési választások. Ennek nyomán a TISZA elnöksége úgy döntött, hogy január 6-tól a kampány üzemmódra való átállás mellett határoz.
Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakciójának a vezetője is posztolt. Ironikusan azt írta: Előrehozott választás? Aha! Nem Magyar Péter a türelmetlen, hanem a brüsszeli gazdik. A Tisza párt még a jövő heti időközi választáson sem képes elindulni Dombóváron, nyilván nem gondolják komolyan az előrehozott országos választást.
A kormánypárti politikus hangsúlyozta: már önmagában is mulatságos, hogy egy olyan párt, amely a fél évvel ezelőtti EP-választáson mindössze 30 százalékot ért el, most nagy zajt csap arról, hogy a 45 százalékot szerzett párt előrehozott választásokat követel. Kocsis Máté véleménye szerint a jelenlegi helyzetben is hasonló eredményekre lehetne számítani.
Gyurcsány Ferenc replikázott
A Demokratikus Koalíció vezetője, Gyurcsány Ferenc pénteki online sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy pártja a parlament feloszlatását és előrehozott választások kiírását kezdeményezi. Ennek érdekében a DK országgyűlési határozati javaslatot tervez benyújtani.
Dull Szabolcs politikai elemző a saját elemzői platformján kifejtette, hogy Magyar Péter után Gyurcsány Ferenc is a jövőbeni előrehozott választások mellett áll. A DK elnöke nyilvánosan bejelentette, hogy a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselői kezdeményezni fogják a parlament feloszlását.
"Teljesen nyilvánvaló, hogy a jelenlegi politikai és közéleti légkör, ami mostanában uralkodik hazánkban, azt üzeni, hogy ennek a kormánynak ideje lenne eltűnnie" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, ezzel pedig kapcsolódott Magyar Péter által generált mozgalomhoz.
A fideszes képviselők nyilvánvalóan nem fognak támogatni egy ilyen javaslatot; valószínűleg még csak napirendre sem tűzik. Előrehozott választásokra csak akkor kerülhet sor, ha az a Fidesz számára kedvező. Jelen pillanatban azonban nem áll érdekükben, hogy idő előtt lemondjanak a kétharmados többségükről, és sokkal inkább abban bíznak, hogy Orbán Viktor által megjósolt "fantasztikus év" után, 2026-ban a választók kedvezően dönthetnek róluk - vélekedett Dull.
Az elemző véleménye szerint Gyurcsány Ferenc eme kezdeményezésével azt kívánta hangsúlyozni, hogy osztja Magyar Péter nézeteit, és kész saját eszközeivel is támogatni az ügyet. Magyar Péter számára viszont nem feltétlenül kedvező, ha Gyurcsány is az ő oldalán áll, hiszen ez a Fidesz számára tápláló érvet szolgáltathat. Gyurcsány célja e lépéssel az ellenzéki szavazók elvárásainak teljesítése volt, de a Fidesz könnyedén lecsaphat erre a helyzetre, és hangoztathatja, hogy Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc közös platformon állnak.
Az NVI, vagyis a Nemzeti Választási Iroda által végzett tevékenységek célja, hogy biztosítsa a választások átláthatóságát és tisztaságát Magyarországon. Az iroda feladatai közé tartozik a választási eljárások lebonyolítása, a választásokkal kapcsolatos jogszabályok betartásának ellenőrzése, valamint a választási eredmények hitelesítése. Az NVI emellett tájékoztatja a közvéleményt a választási folyamatokról, és segít a választók eligibilitásának ellenőrzésében. Az iroda munkája kulcsfontosságú a demokratikus folyamatok fenntartásában, mivel hozzájárul a választások integritásához és a politikai részvétel ösztönzéséhez.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) a 444 kérdésére válaszolva közölte, hogy a költségvetésében szereplő 5,9 milliárd forint a választási rendszerek működésének biztosítására szolgál, míg a 8,4 milliárd forint a 2026-os országgyűlési képviselőválasztás előkészületeit célozza meg.
Ma, szombaton, napvilágra került, hogy a DK már eljuttatta a Parlament feloszlatására vonatkozó javaslatát. E lépés célja a Magyarországon tapasztalható aggasztó gazdasági és társadalmi tendenciák megfékezése, valamint a politikai bizalom helyreállítása. A javaslat hangsúlyozza a nemzetközi közösség iránti bizalom újjáépítésének fontosságát, ami elengedhetetlen a demokratikus, jogállami és európai értékek iránt elkötelezett kormányzás megvalósításához. Ennek érdekében az Országgyűlés a következő határozatot hozza:
Az Országgyűlés Magyarország Alaptörvénye 3. cikk (2) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva 2025. március hó 1. napjával kimondja feloszlását.
Míg Magyar Péter az államfőt szólította meg, hogy az államfő egyeztessen az előrehozott választás lehetőségéről
Az elemző vélemények sokszor kulcsfontosságúak a különböző területeken, hiszen segítenek megérteni a komplex helyzeteket és a mögöttük álló okokat. Ezek a vélemények gyakran szakértők által készülnek, akik alapos kutatások és tapasztalatok alapján formálják meg nézeteiket. Az elemzések nem csupán a jelenlegi állapotokat tárják fel, hanem jövőbeli trendeket is előre jelezhetnek, így iránymutatást nyújtanak a döntéshozók számára. A vélemények mögött álló adatok és statisztikák alapos értékelése elengedhetetlen a megalapozott következtetések levonásához. Az elemzők figyelembe veszik a történelmi mintákat, a piaci mozgásokat és a társadalmi hatásokat is, hogy átfogó képet nyújtsanak. Ezen túlmenően, az elemző vélemények segítenek a kockázatok azonosításában és az alternatív megoldások mérlegelésében, hozzájárulva ezzel a stratégiai tervezéshez. A végső cél az, hogy a komplex információkat érthető és hasznos formában tálalják, lehetővé téve ezzel a megalapozott döntések meghozatalát. Az elemző vélemények tehát nem csupán a szakmai diskurzus részét képezik, hanem elengedhetetlen eszközök a sikeres navigáláshoz a folyamatosan változó világban.
Három szempontból is előnyős az előrehozott választás bemondása a Tisza párt számára, mondta az ATV-ben Závecz Tibor. Az ATV Civil a pályán 2025 első adásának felvételén az egyik kiemelt témaként szerepelt Magyar Péter újévi beszéde, illetve az abban elhangzott követelés egy előrehozott választás kiírására.
Závecz Tibor, az elismert elemző és szociológus, a Závecz Research vezetője, előadásában arra összpontosított, hogy miért döntött Sulyok Tamás államfő a "klasszikus" időkeret felszabadítása mellett. Sulyok, a hagyományokkal szakítva, nem szilveszterkor, hanem karácsonykor osztotta meg ünnepi gondolatait, ami új megközelítést képvisel a politikai kommunikáció terén.
Závecz véleményét osztotta azzal kapcsolatban, hogy Magyar valószínűleg Sulyok döntésétől függetlenül is beszédet mondott volna. Sulyokkal kapcsolatban pedig kifejtette, hogy a jelenlegi államelnök nem rendelkezik olyan súlyú személyiséggel, amelyre bárki is odafigyelne. Kiemelte, hogy „teljesen lényegtelen, mit mond egy olyan egyén január 1-jén, akiről nem látható, hogy lenne önálló akarata.”
Izgalmasabb kérdés merül fel: vajon tényleg komolyan veszi-e Magyar Péter az előrehozott választás lehetőségét?
Závecz Tibor a témával kapcsolatban kifejtette, hogy a Tisza párt elnöke "ezzel a megnyilatkozással nem tévedhetett". Mivel ő határozta meg a diskurzus irányát, a Fidesz - amennyiben valóban létezett ilyen forgatókönyv - Magyar Péter beszéde után nem vállalhatja a kockázatot, hiszen a kormánypárt "nem játszhat Magyar Péter dallamaiból." Ha valóban így történt, akkor Magyar Péter miatt a Fidesz elállt az előrehozott választások napirendre tűzésétől - vélekedett a műsorban Závecz.
Ha a Fidesz nem készített elő ilyen forgatókönyvet, Magyar Péter számára ez két szempontból is előnyös lehet: egyrészt valószínű, hogy a jövőben sem fog ilyen irányú terveket készíteni, ami kedvező a Tiszának, mivel a 106 egyéni országgyűlési képviselőjelölt még nem áll készen a választásokra. Elképzelhető, hogy még a megfelelő számú jelölt sem áll rendelkezésre, hiszen a jelentkezési határidőt is meghosszabbították. Magyar Péter valódi érdeke tehát az, hogy a parlamenti választások időpontja minél későbbre tolódjon – mondta Závecz.
Az előrehozott választás követelésének következő előnye pedig az, hogy ha nem lesz, Magyar folyamatosan azt tudja kommunikálni, hogy márpedig szükség van rá az ország állapota miatt, ám a Fidesz ezt nem vállalja be, gyakorlatilag megfutamodik a verseny elől. És ezt akár naponta megismételheti a Tisza, amivel védekezésbe kényszeríti a kormánypártot, vélekedett az adásban Závecz Tibor.
15 hónapon át tartó hatalmas kampány
Hét pontos elemzésben foglalta össze a véleményét Facebook oldalán Mráz Ágoston Sámuel arról, miszerint "Brüsszelben nem előrehozott választást, hanem előrehozott kormányváltást akarnának".
A Nézőpont Intézet vezetője úgy véli, hogy az előrehozott választások iránti követelés első pillantásra csupán egy rafinált taktikai lépésnek tűnik. Azt állítja, hogy szinte biztos, hogy nem fognak előrehozott választásokat tartani, így Magyar Péter a következő 15 hónap során folyamatosan hangoztathatja, hogy a Fidesz "fél tőle". Ezzel újabb kommunikációs eszközt nyert a napi politikai harcban. Azonban ha mélyebben megvizsgáljuk ezt a "nagy bejelentést", sokkal több dolog is felsejlik – emeli ki az elemző, aki hét pontban részletezi, hogy pontosan mire is gondol.
1. Magyar Péter tisztában van vele, hogy a következő 15 hónap még hosszú idő, és könnyen csökkenhet a baloldali szavazók érdeklődése iránta. Éppen ezért úgy döntött, hogy folyamatos kampányt indít, ezzel biztosítva a figyelem fenntartását a teljes kampányidőszak alatt.
Kilenc nap múlva Magyar Péter közvetve vereséget szenved el, hiszen Tolna vármegyében időközi választásra kerül sor. A baloldali közvélemény-kutatók szerint a legnépszerűbb párt jelöltje, a vereségtől való félelem miatt, nem fog indulni. Hasonló helyzet várható hamarosan Újpesten is, ahol szintén időközi választások zajlanak, de a Tisza nélkül. Az előrehozott választások iránti igény lehetőséget adhat Magyar Péternek, hogy ne az időközi eseményekkel foglalkozzon, hanem saját politikai témáira összpontosítson.
Hat baloldali intézet azt jelzi, hogy a Tisza Párt állítólag a pártverseny élén áll, azonban a Nézőpont Intézet decemberi felmérése szerint a Fidesz 10 százalékos előnnyel bír. A baloldali stratégiának az volt a célja, hogy reményt keltsenek híveikben, abban bízva, hogy ez segíthetne abban, hogy a győzelmet ígérő közvélemény-kutatások önbeteljesítő jóslatokká váljanak. Ám ez a terv nem vált valóra, és egyre többen kezdenek kételkedni abban, hogy a Tisza valóban olyan magabiztos helyzetben van, mint azt állítják, különösen az időközi választásoktól való félelem tükrében. Ennek következményeként Magyar Péter csapata 2025-re új politikai terméket dolgozott ki: az előrehozott választások követelését.
4. Az előrehozott választás a demokrácia elveitől is idegen, hiszen nem történt 2022 óta semmi olyan esemény idehaza, amely az előző választáson Orbán Viktornak felhatalmazást adókat megingatta volna, s amely 2006 után - szimplán a demokrácia elvei miatt - indokolttá tette volna az őszödi beszélő visszalépését és akkor az előrehozott választásokat. A Fidesznek ma 2,9 millió belföldi szimpatizánsa van, s minden esélye megvan a következő győzelemre is.
5. A Tisza Párt legnagyobb segítője az európai szintéren Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke. Az előrehozott választás ötlete tőle is származhat, hiszen hazájában, Németországban, a stabilitás egykori szigetén, február 23-án valóban előrehozott választást tartanak. Ott valóban megbukott a kormánykoalíció, a kancellárpártra (SPD, 16,5%) fele annyian szavaznának, mint a legnagyobb ellenzéki pártra (CDU/CSU, 31%), de még annál is kevesebben, mint a szuverenista AfD-re (20,5%). A német út követése azonban sem a migrációs, sem a gazdaság, sem a pártpolitikában nem lenne népszerű és indokolt idehaza.
6. Végül egy nemzetközi szempont: a január 1. óta az EU-t elnöklő Tusk-kormány, s a tavasszal várhatóan Németországban kormányt alakító Friedrich Merz is háborúpárti. Minden jel szerint Trump beiktatása után, az amerikai támogatás elmúlásával, az ukrajnai háború folytatását akaró európai országok (Orbán Viktor már Tusnádon beszélt a brit-skandináv-balti és lengyel-román szövetségről) megpróbálnak egy háborúpárti nemzetközi koalíciót szervezni. (...) Orbán Viktor ebben nem fog részt venni, ő egy nemzetközi békekoalíciót épített az elmúlt években. Brüsszelben azonban a jelek szerint elhitték a Tisza-előnyéről szóló, baloldali közvélemény-kutatásokat, s ezért egy előrehozott választástól remélik Magyarország csatlakozását a háborúpárti koalícióhoz. Röviden: Brüsszelben nem előrehozott választást, hanem előrehozott kormányváltást akarnak.