Magyar Péter az idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül, de a Tisza-előválasztás kockázatos vállalásnak ígérkezik.


Nagy valószínűséggel a Tisza Párt őszi előválasztása nem csupán a 2021-es ellenzéki kezdeményezés 663 ezres résztvevői számát fogja simán túlszárnyalni, hanem akár a Nemzet Hangja szavazásának 1,1 milliós rekordját is. A megvalósítás azonban nem mentes a kihívásoktól: a logisztikai nehézségek komoly buktatókat rejthetnek, és a siker elérése politikai kockázatokkal is járhat. De vajon mi motiválja Magyar Pétert és csapatát ebben a vállalkozásban?

A maga korában, 2021-ben hatalmas politikai innovációnak számító ellenzéki előválasztás és egy belső pártszavazás öszvér-projektje lesz, ahogy a Tisza Párt kiválaszt(at)ja saját 106 egyéni képviselőjelöltjét. Pontosabban csak 105-öt, hiszen Magyar Péter pártelnök már március végén bejelentette, hogy ő elindul egyéniben, méghozzá a saját - és nem mellesleg Orbán Viktor miniszterelnök - lakóhelyét, a XII. kerületet is magában foglaló Budapest 3-as számú egyéni választókerületben.

A többi aspiránsnak azonban nem lesz ilyen könnyű dolga a hivatalos jelöltté válás során. A Tisza Párt legutóbbi kongresszusán részletesen bemutatták a jelölési folyamat menetét. A tervek szerint ez egy többfordulós kiválasztási eljárás lesz, amelynek végén, várhatóan az idei év november-decemberében, minden választókerületben megszületik egy tiszás jelölt. Ez a jelölt 2026 tavaszán megmérettetheti magát a Fidesz, valamint a DK, Jobbik, Mi Hazánk és esetleg a Kutyapárt jelöltjeivel, nem is beszélve arról, hogy még számos más párt is beszállhat a versenybe.

Jogosan merül fel a kérdés, hogy ha a Fidesz ellenében nincs egyetlen közös ellenzéki jelölt sem, akárcsak a 2021-es előválasztáson, amikor a Párbeszéd, MSZP, LMP, DK, Jobbik és Momentum hat párt közösen választotta ki jelöltjeit a következő évi választásokra, akkor miért nem jelöli a Tisza maga a saját indulóit, akárcsak a többi párt. A válasz egyszerű: éppen azért, hogy kiemelje magát a többi párt közül. Emellett az előválasztás politikai lehetőségekkel teli esemény, amit ha ügyesen kezelnek, számos előnyt hozhat.

Az említett 2021-es, önmagában sikeres ellenzéki előválasztás pártok között zajlott, a mostani viszont párton belüli előválasztás lesz, hiszen a tiszás jelöltaspiránsok válogatójáról lesz szó, ahogyan azt egyébként Magyar Péter már januárban felvázolta. Akkor még csak annyit mondott, hogy az egyéni képviselőjelöltjeik kiválasztása zajlik, minden körzetben több jelöltjelöltet neveznek majd meg, és a regisztrált Tisza-sziget tagok választanak majd közülük, ők döntik el, ki lesz az adott körzet jelöltje.

A helyzet azóta jelentősen megváltozott, mivel egy adott körzetben már biztosan nem lesz választási opció. Magyar világossá tette, hogy hol kíván indulni, és nem jelezte, hogy a budapesti 3-as választókerületben versenyeznie kellene bárkivel is a jelöltségért. Azonban a többi 105 választókerületben lehetőség nyílik a versengésre, amely elengedhetetlen a jelöltség elnyeréséhez. A januári bejelentés óta a folyamat is átalakult: többkörös előválasztásra készülhetünk, amelyben nem csupán a Tisza-sziget tagjai fognak szavazni.

Ahogy az a Tisza Párt nagykanizsai kongresszusán kiderült, háromkörös jelölt-kiválasztási folyamat lesz. Ezt a párt operatív igazgatója, Pósfai Gábor ismertette:

Related posts