Brüsszelben a Tiborcz név már-már fogalommá vált, hiszen a lengyel és román kritikák kereszttüzébe került az Orbán-kormány.

A küzdelem a magyar kormány támogató és ellenző oldalán egyre élesebbé válik az Európai Parlament falai között. Az események során nem csupán az vált nyilvánvalóvá, hogy a legnagyobb európai politikai pártcsaládok a jogállamiságot fontosabbnak tartják, mint a magyar ügyészség, hanem az is, hogy a miniszterelnök veje gyakorlatilag közismert figura lett a politikai színtéren.
Különös figyelmet kapott Magyarország az Európai Parlament (EP) idei első vitanapján, amely hétfőn zajlott, mivel az uniós tagállamok képviselői a magyar kormány által az Európai Unió csalásellenes hivatalának (OLAF) nyomozói és tisztségviselői ellen végzett kémkedésről folytattak eszmecserét. Néhány héttel ezelőtt derült fény arra, hogy az Információs Hivatal, a magyar külföldi hírszerzés ügynökei 2015 és 2018 között többször is megfigyelték az OLAF Magyarországon tartózkodó ellenőreit.
A Direkt36 riportja szerint uniós szakemberek Orbán Viktor kormányfő vejének üzleteit vizsgálták. Először Tiborcz István cége, az Elios, uniós támogatással számos település közvilágításának felújítását végezte. Azonban amikor az OLAF arra a következtetésre jutott, hogy a vállalat csalárd módon szerezte meg a megbízásokat, a magyar kormány döntése értelmében hazai közpénzből fedezte a támogatást, lehetővé téve ezzel, hogy Tiborcz elkerülje a büntetőeljárást. (A nyitóképen Orbán Ráhel és Tiborcz István látható az atlétikai stadionban, Reviczky Zsolt fotóján.)
A titkosszolgálatok "baráti" akciójára természetesen felfigyeltek a különböző tagállamok EP-képviselői, valamint a parlament főbb pártjai. Ennek következtében a képviselők többsége kezdeményezte, hogy a kérdést vegyék napirendre. Ez a lépés azt tükrözi, hogy az uniós képviselők a jogállamiság helyzetét Magyarországon fontosabbnak tartották, mint Polt Péter legfőbb ügyész véleménye. Ugyanis a héten Polt Péter elutasította a DK képviselője, Vadai Ágnes által benyújtott feljelentést az OLAF munkatársainak megfigyelésével kapcsolatban.
A strasbourgi vitában most fény derült arra, hogy minden európai parlamenti képviselő tisztában van azzal: az OLAF munkatársai a miniszterelnök vejével kapcsolatban, az úgynevezett Elios-ügy kapcsán folytattak nyomozást Magyarország területén.