Milyen kérdéseket tesznek fel a magyarok a kukásautók munkatársainak? Íme a leggyakoribb kérdések, amelyeket a hulladékgyűjtés alkalmával szoktak feltenni.


Kétmillió forintos nagyságrendet is elérheti a büntetés mértéke - Te tudod, hogy pontosan mit ír elő ez a szabály?

A szemétszállítással kapcsolatban többféle kérdés felmerülhet, különösen amióta szelektíven kell válogatni a szemetet. A szelektív szemetet az annak megfelelő hulladékgyűjtőbe kell elhelyezni, ám nem ez a leggyakrabban feltett kérdés a szemétszállítással kapcsolatos gyakori kérdések között.

A háztartási hulladék kapcsán sokan úgy gondolják, hogy oda mindent kidobhatnak, amit nem a szelektívbe dobnak. Ez azonban tévedés, nem minden szemetet lehet a kommunális edénybe tenni. Talán szívesen megkérdeznéd a szemétszállító vállalat dolgozóit, amikor felmerül valamilyen kérdés benned ezzel kapcsolatban, ám erre viszonylag kevés lehetőség adódik.

A legtöbb ember ritkán találkozik a szemétszállítók munkájával, hiszen vagy még otthon tartózkodnak, vagy már úton vannak, amikor a szemétszállító autó éppen megérkezik a házuk elé. Emellett sokan úgy vélik, hogy ha senki sem figyel rá, akkor a vegyes háztartási hulladékba nyugodtan bedobhatják mindazt, ami csak belefér.

A szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos gyakori kérdésekre a Mohu weboldalán találsz részletes információkat. Emellett már korábban is foglalkoztunk a műanyagok szelektálásával, érdemes azt is átnézni. A biohulladék elszállításának menete is megváltozott az utóbbi években, erről pedig itt tájékozódhatsz.

Amit nem tehetsz a háztartási hulladék közé

Fontos tudni, hogy a vegyes háztartási hulladék nem tartalmazhat bizonyos veszélyes vagy problémás anyagokat. Ide nem sorolhatóak például a folyékony anyagok, mérgező vegyszerek, valamint a tűz- és robbanásveszélyes termékek. Továbbá, az építési és bontási hulladék, a lomok, állati tetemek, valamint a forró vagy nagyobb mennyiségű hamu sem kerülhet a háztartási hulladékgyűjtőbe. Az elektronikai hulladék is külön kezelést igényel, így ezek az anyagok nem tartoznak a normál szemét közé.

A kerti zöldhulladék számára nem a vegyes kukában van a helye, hiszen annak elszállítását a szolgáltatók külön intézik. Ha valaki a begyűjtött faleveleket mégis a vegyes szemetesbe helyezi, számolnia kell azzal, hogy a szemétszállítók visszautasítják a szemét elszállítását. Ugyanez érvényes az újrahasznosítható csomagolási hulladékokra és a fent említett egyéb anyagokra is, amelyeket hulladékudvarokban lehet leadni.

Sok helyen fűtenek kazánnal vagy kályhával, az abban keletkezett hamu is csak kis mennyiségben dobható ki, csak kihűlt állapotában, bezsákolva és összekötve, máskülönben komoly veszélyeket rejthet magában.

Ha a szemét olyan hidegre fagy, hogy a kukában ragad, az már igazi téli csoda!

Télen gyakran előfordul, hogy a szabadtéri kukákba belefagy a szemét. Amennyiben a szemétgyűjtő zacskó kilyukad, és abból folyadék kerül a gyűjtőedénybe, vagy a sok szemét összenyomása során hasonló problémák adódnak, az nemcsak kellemetlenségeket okozhat, hanem komoly fejtörést is. Ilyen esetekben a szemétszállítók joggal megtagadhatják az elszállítást, hiszen nem az ő feladatuk a befagyott hulladék kiszedése, és közegészségügyi okokból még a kukákba sem nyúlhatnak. Ezért a lakosságnak kell megoldania a helyzetet, és a kukát saját kezűleg kell újra használhatóvá tenniük.

Nem mindegy, hogy mikor helyezed ki a kukát.

Az sem mindegy, hogy mikor teszed ki a kukát az utcára. Ezt a szemétszállítás előtti napon este nyolc órától teheted meg, és másnap reggel öt órától számíthatsz a szemét elszállítására. A szemétszállító azonban különböző időpontokban is jöhet, tehát ha az egyik héten reggel hétkor már elvitték a szemetet, az nem jelenti azt, hogy a következő héten is kötelességük akkor elszállítani.

Ha több a szemeted, mint ami belefér a kukába

Amennyiben a háztartásodban a hulladék mennyisége meghaladja a rendelkezésre álló tárolóedény kapacitását, lehetőséged van nagyobb kuka igénylésére, vagy akár saját magad is beszerezhetsz egyet. Ha csupán időnként keletkezik több szemét, akkor azt az általad megvásárolt emblémás műanyag zsákba helyezve, a kukád mellé teheted le, legyen szó akár a szolgáltatók gyűjtőpontjairól, akár a hulladékudvarokról.

A felmerülő gyakori kérdésekről itt is tájékozódhatsz, további kérdéseiddel érdemes megkeresni a szemétszállító ügyfélszolgálatát, ahol felvilágosítást adnak. Így megelőzhető az a kellemetlen helyzet, hogy bár kitetted a kukát időben, azt valamilyen számodra érthetetlen okból mégsem szállították el.

Related posts