Mohács bátran ringbe szállhatna a "legízletesebb halászlé" címmel, hiszen a város híres a gazdag ízvilágáról és a hagyományos receptjeiről.


A mohácsi halászlé a szakértők véleménye szerint az egyik legrégebbi hagyományos recept alapján készül, és éppen az egyszerűsége rejti a titkát.

Egyszerű és nagyszerű ételről írt a Baranya Vármegyei Hírportál.

Vannak olyan mohácsi családok, ahol akár hetente készítenek halászlevet, de karácsonykor csaknem mindenhol előkerül a halfőzéshez használt edény.

Szinte minden település büszkélkedhet egy olyan étellel, amely csak ott, az adott régióban készül, és amely a helyi kultúra szerves részét képezi. A bajai halászlé, amely már a nemzeti értéktárban is helyet kapott, ennek tökéletes példája. Mohács sem marad el a különlegességekkel: a sokác bab mellett az itt készült halászlé is kiemelkedően finom. A Duna partján fekvő városban ez a fogás szinte hetente előkerül, de az ünnepi időszakban, különösen karácsonykor, szinte biztos, hogy a halászlé a terítéken lesz.

Sokan úgy vélik, hogy a mohácsi halászlé készítésekor a praktikum a legfőbb irányelv. Érdekesség, hogy az évek során a gyufatésztával tálalt leves mára fontosabbá vált, mint a benne gőzölgő hal. Nincs szükség alaplé elkészítésére, és halászlékocka sem kerül a bográcsba.

Ha van rá lehetőségünk, érdemes bográcsban, szabad tűzön megfőzni az ételt. Amennyiben kedvünk támad hozzá, az alábbiak szerint készíthetjük el:

A megtisztított, felszeletelt pontyot két órával főzés előtt besózzuk (ha tovább áll a sóban, az ront az állagán), majd az apróra vágott hagymával feltesszük főni. Mielőtt forrni kezd, jöhet a só és a paprika fele. Negyed órát lobogtatjuk, majd következik az újabb paprikázás, sózás (ezt csak óvatosan, mivel a húst is besóztuk), majd legfeljebb további húsz perc forralás után készen is van. Nem biztos, hogy egészen autentikus, de még finomabb, ha nyakon öntjük egy kevés száraz fehér borral.

Bár a karácsony nem a legideálisabb időszak a kísérletezésre, érdemes megismerkedni a roma halászlé különleges változatával, amely a Duna és a Balaton ízeit egyesíti. Először is, füstölt szalonna zsírján megpirítjuk a hagymát, majd bőséges mennyiségű pirospaprikát adunk hozzá, hogy gazdag ízt adjunk az alaplének. A következő lépésben a vízzel felöntött levet felforraljuk, és beletesszük a halfejeket és farkakat, hogy az ízek jól összeérjenek. Ezt követően hozzáadjuk a halhúst, a karikákra vágott zöldpaprikát és paradicsomot, vagy akár egy adag kész lecsót is, ha gyorsabb megoldásra vágyunk. A halászlevet nem a megszokott gyufatésztával, hanem széles metélttel tálaljuk, a halszeleteket pedig ízletes túrós csuszával vagy friss kenyérrel, és egy kiadós adag lecsóval kínáljuk. Ez a fogás igazi ízbombát jelent, amely a karácsonyi asztalon is különleges élményt nyújt.

A halászlé az egyik olyan hagyományos magyar étel, melyet az ország számos vidékén sajátos receptek alapján készítenek. A bajai és a szegedi halászlé alapvetően különbözik egymástól, a gasztronómia híveit régóta megosztja a kérdés: melyik az "igazi". Egy amerikai gasztrovlogger szerint a bajai halászlé jobb a szegedinél, bár erről a Tisza partján bizonyosan másként vélekednek. Így vagy úgy, de az kétségtelen, hogy a magyarok "TOP 10 étele" között szerepel az ikonikus étel.

Related posts