Mr. Szotyi mit fog tenni, ha nem sikerül az vizsgája?

J'accuse, Vádolom! - mondta Zola 1898. január 13-án Clemenceau liberális napilapja, a L'Aurore címlapján megjelent, nyílt levelében, antiszemitizmussal és justizmorddal vádolva az állam vezető institúcióit a Dreyfus-ügyben. (Hazaárulással vádolták meg a zsidó Dreyfus kapitányt és bizonyítékhamisítás színezte koncepciós perben 1895-ben életfogytiglanra ítélték, melyet a beszédes nevű Ördög-szigeten kellett volna elmorzsolnia. Utóbb kiderült, hogy nem Dreyfus volt a kém, hanem tiszttársa, a magyar gyökerekkel is rendelkező Walsin-Esterhazy őrnagy, Dreyfus 1899-ben kegyelmet kapott. 1898-ban öngyilkosságot követett el az a Henry alezredes, aki a Dreyfus elleni bizonyítékokat hamisította, Esterhazy pedig Angliába szökött.)
Nos, bár csupán egy porszem vagyok az ész szőtte szőnyegén, szerényen meg kell állapítanom, hogy hazám vezető intézményei hihetetlenül erkölcstelen módon irányították országomat a történelem sötét ösvényeire, közel a csőd széléhez. Ez a bűn nem csupán egy újabb Mohács, hanem egy olyan katasztrófa, amelynek következményeit már nem tudjuk elkerülni. A hajó, amely egyedülálló lehetőséget kínált az európai uniós csatlakozással, már elhagyta a kikötőt, és ez az utolsó esély, mielőtt az erőforrásaink végleg elfolynának. A "brain drain" folytatódik, a társadalomra pedig egyre inkább az elöregedés, a népességfogyás, a gazdaság stagnálása, a verbális hidegháború és a polarizáció hatása lesz jellemző. Mindezek mellett egy kezeletlen etnoszociális válság is egyre inkább körvonalazódik. És mi fog történni, ha Mr. Szotyi megbukik? Totális obstrukcióval fogja destabilizálni az államot, támaszkodva a kiépített árnyékstruktúrákra, amelyek a tévémacitól az iskolaigazgatókon keresztül egészen az államfőig terjednek. Ezért Magyarország modernizációja lehetetlennek tűnik, és sajnos azt kell mondanunk, hogy Magyarország nem lesz, hanem volt. Ezen túlmenően, a totális kormányzóképtelenség mellett megbocsáthatatlan bűn, hogy hazánk szánalmas lélekvesztőjét az oroszok gályájához láncolták, ahol ugyanazok a szerencsétlen muzsikák görnyednek az evezőknél, mint ötszáz évvel ezelőtt.
Európa jókora késéssel reagált, közben szépen megnőtt Mr. Szotyi potroha és kontraszelektált horogkeresztényekben bővelkedő udvara, de már a társadalom többségének is tele lett a kis micsodája ezzel az egész történelmi abszurddal. Ám O1G és a Fidesz olyan választási szisztémát épített fel, hogy csak kétharmaddal változtatható meg a rendszer, ami nehéz helyzetbe hozza a választók egy részét. Mert kétharmad kell a társadalom mélystruktúráit is átírni képes rendszerváltáshoz, amihez leginkább az egyetlen posszibilis ellenzéki pártra kéne szavazni, barátaim az úrban, ez alighanem tény. Nekem mind Magyar Péter, mind Dobrev Klára világa abszolúte az ízlésem ellen való, de félre kell tenni az érzelmi alapú, ideologikus, tetszésről szóló vitákat (Haraszti Miklós).
A teljesen esélytelennek tűnő pártokra leadott listás szavazatok biztosan nem járulnak hozzá az ellenzéki mandátumok számának növeléséhez, az ilyen csoportosulások híveinek tényleg tuti, hogy az egyetlen esélyesre kéne voksolniuk akkor is, ha, ahogy mondani szokás, csak befogott orral vagy kesztyűt húzva képesek erre, mert a NER lebontására képes egyszeri kétharmados hatalom vagy a Tiszából lesz, vagy nem lesz, mondja az egyik megfigyelő, és ez tény.
A független jelöltekre leadott szavazás során különösen lényeges, hogy a választók tudatosan alkalmazzák a stratégiai szavazást. Az elemzők hangsúlyozzák, hogy nem csupán a kétharmados többség, hanem a kormányváltás lehetősége is a körzeti egyéni versenyek kimenetelén múlik. Ha pedig a választók nem élnek ezzel a lehetőséggel, akkor marad nekünk Lölő, Andi, Szandi, Tóni, és ki tudja még, hány más, a politikai színtéren felkapaszkodott, de lényegében semmitmondó figura, akik a NER rendszerében próbálnak érvényesülni. A jelenlegi helyzetben továbbra is velünk marad a MÁV káosza, a végtelen várólisták, a nyugdíjasok szenvedése, és mindezek mellett Magyarország szegénysége, amely Európa legrosszabb helyezését képviseli.