Musk meggyőzte Trumpot, hogy "számolja fel" az Egyesült Államok külföldi segélyezését irányító intézményét.

Nem volt szükség hosszú eszmecserére, hiszen Donald Trump azonnal és teljes mértékben elfogadta a milliárdos ajánlatait. Ez a hirtelen döntés és annak sürgős végrehajtása belső konfliktusokat generált. Jelenleg kérdéses, hogy az Egyesült Államok mikor és milyen módon folytatja a nemzetközi támogatási programjait.
Elon Musk hétfőn közölte, hogy megszerezte Trump elnök teljes beleegyezését ahhoz, hogy bezárják az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét (USAID), amely több mint 100 országban kezel több milliárd dollárnyi humanitárius és fejlesztési támogatást.
Ugyanakkor viszont Musknak nem sikerült elérnie, hogy személyesen vehesse kézbe a teljes irányítást, mert a külföldi segélyezések kérdését Marco Rubio külügyminiszter alá rendelték, aki ügyvezetőként felügyeli a szervezet további sorsát. (Ez némileg jelzi az elnök bizalmi piramisának képét, amelynek csúcsán egyértelműen a "floridai fiúk", azaz a külügyminiszter és Michael Waltz nemzetbiztonsági főtanácsadó, valamint a szintén floridai Elise Stefanik ENSZ-nagykövet állnak.)
A megbeszélés során több résztvevő is kifejtette véleményét, és egyre inkább úgy tűnt, hogy a konszenzus az, miszerint a USAID "helyreállítása" lehetetlen feladat, és az ügynökség bezárására lehet szükség. Trump már vasárnap este éles kritikát fogalmazott meg a USAID ellen, kijelentve, hogy az ügynökséget "egy sor radikális őrült" vezeti. "Most felszabadítjuk őket [értsd: a munkatársakat]" - nyilatkozta a sajtónak.
Fontos kiemelni, hogy a téma nem a katonai támogatásokról szól, hanem a különböző polgári és humanitárius juttatásokról, amelyek vészhelyzetekben, egészségügyi krízisek során és a demokratikus intézmények védelme érdekében nyújtanak segítséget. Ide tartozik a független sajtó fenntartása, a kisebbségek jogainak biztosítása világszerte, valamint a tudomány, technológia és kultúra szükségleteinek figyelembevétele is.
Musk kijelentette: "Természetesen nem valósítható meg mindez az elnök teljes támogatása nélkül. Alaposan átbeszéltem vele az adatokat, és ő egyetértett azzal, hogy a USAID működését le kell állítanunk." Hozzátette, hogy többször is megerősítést kért az elnöktől a döntés helyességéről, és minden alkalommal pozitív visszajelzéseket kapott.
Musk tömör véleménye szerint az USAID-nál folytatott vizsgálatai arra jutottak, hogy "itt nem egy alma van féreggel, hanem valójában az egész egy féreggömb, tehát ki kell dobni" - mondta a mágnás az X Spaces beszélgetésében.
A nap során az ügynökség munkatársai értesítést kaptak, hogy mindenki jelenjen meg a USAID washingtoni főhadiszállásán. Ekkor több mint 600 alkalmazottat kizártak az informatikai rendszerből, a többiek pedig egy e-mailt kaptak, ami szerint "az Ügynökség vezetésének utasítására az épületet lezárják a személyzete elől".
A kormányzat két magas rangú tisztviselőt adminisztratív szabadságra küldött, miután megtagadták, hogy titkos anyagokat adjanak át Musk embereinek. Az AP tudomása szerint a DOGE kutatói végül hozzáfértek az ügynökség titkos információihoz, beleértve titkosszolgálati jelentéseket is.
Az X platformon napvilágot látott leleplezések alapján kiderült, hogy az érintett egyének fiatal és tapasztalatlan informatikai szakemberek, akiknek fő feladatuk az, hogy átadják Elon Musk-nak az Egyesült Államok kormányának legszigorúbban titkosított adatait. Továbbá, hozzáférést nyertek a munkatársak személyes információihoz, valamint egyéb bizalmas iratokhoz is.
A neves WIRED informatikai magazin hírei szerint a közelmúltban végrehajtott rajtaütést olyan fiatalokra bízták, akik 19 és 24 év közöttiek, és közülük legalább egy még mindig egyetemi hallgató. Ezek a fiatalok Musk vállalatainál dolgoznak, és a feladatuk az, hogy támogassák a milliárdos törekvéseit a szövetségi infrastruktúra irányításának átvételében.
Az akcióban részt vesz Peter Thiel, a híres szupermilliárdos, aki állítólag a technológiai maffia vezetőjeként tevékenykedik. Ő az, aki a demokráciát akadályozó tényezőnek tekinti a gazdasági folyamatok szempontjából. Erről a titokzatos csoportosulásról januárban az Euronews is részletesen beszámolt.
Miután az érintettek nevei napvilágot láttak, Musk súlyos vádakat fogalmazott meg a közzétevők ellen, bűncselekményekkel gyanúsítva őket. Az X platform azonnal eltávolította ezeket a bejegyzéseket, azonban egy screenshot révén az eredeti információ továbbra is elérhető maradt.
"A hétvégén azzal szórakoztattuk magunkat, hogy a USAID-ot 'feldolgoztuk' a faaprítón" – osztotta meg Musk az X-en hétfő reggel. A USAID hivatalos weboldala a hétvégén sötétségbe borult, miután az információk átkonvertálódtak a külügyminisztérium platformjára, és arra kérték az alkalmazottakat, hogy távmunkában folytassák tevékenységüket.
Ugyanakkor egy polgári jogi csoportosulás máris beperelte a Pénzügyminisztériumot, amiért hozzáférést biztosított a szövetségi kormány szövetségi fizetési rendszeréhez. A panaszosok szerint a Pénzügyminisztérium köteles megőrizni az amerikaiak millióinak személyes és pénzügyi információit a helytelen és szabálytalan nyilvánosságra hozataltól olyan személyekkel szemben, akiknek nincs erre törvényes igényük.
Az Egyesült Államok a világ legnagyobb humanitárius segélyezőjeként ismert, de a legutóbbi intézkedések úgy tűnik, hogy megrengetik azt a több évtizedes hagyományt, amely a humanitárius, fejlesztési és biztonsági támogatásokat a szövetségépítés középpontjába állította, ezzel ellensúlyozva Kína és Oroszország növekvő befolyását a különböző országokban. Trump, Musk és a republikánus politikai szféra az ügynökséget pazarlással és liberális szociális programok elősegítésével vádolják, azonban a vádak alátámasztásához szükséges részletes bizonyítékok még nem állnak rendelkezésre.
Az Egyesült Államok költségvetésének kevesebb mint 1%-át fordítja nemzetközi segélyezésre, ami viszonylag alacsony arányt képvisel, összehasonlítva több más nemzettel.
A kongresszusi demokraták azonnali és heves reakcióval válaszoltak a kormány intézkedéseire. "Bármilyen próbálkozás a USAID átszervezésére vagy újratervezésére előzetes egyeztetést igényel a Kongresszussal, és kötelező, hogy a törvényhozást értesítsék" – fogalmaztak a Szenátus Külügyi Bizottságának címzett levelükben.
A nap folyamán a helyszínre érkező demokrata képviselőket és szenátorokat nem engedték be az ügynökség épületébe. Andy Kim, New Jersey-i szenátor, elmondta, hogy olyan nevetséges és jogsértő körülményekkel találkozott, amelyek teljesen ellentmondanak a felelős kormányzás alapelveinek.
Törvénytelennek minősítette, hogy az ügynökség munkatársait szövetségi marsallok kirendelésével próbálták megfélemlíteni, amikor azok nem voltak hajlandók betekintést nyújtani az informatikai rendszerbe, vagy amikor a bizalmas adatokhoz való hozzáféréshez szükséges felhatalmazás bemutatását kérték.
Az ügy nyilvánvalóan messze nem zárult le a mai rajtaütéssel, és várhatóan politikai, valamint jogi csatározások következnek. A demokraták hangsúlyozzák, hogy kulcsfontosságú a független fejlesztési képességek megőrzése, és kategorikusan elutasítják az ügynökség külügyminisztériumnak való alárendelését.
A külföldi reakciók, amelyek bizonyára keserűek és tiltakozók lesznek, mától várhatók nagy tömegben. Az első megjegyzés, ami összefügg az új amerikai segélyezési politikával, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnöktől érkezett, aki reménykedik a Trump-kormánnyal kialakuló kedvező kapcsolatokban.