Az amerikai jobboldal igencsak felkapta a vizet Elon Musk körül.

A technológiai milliárdos beavatkozása megborította a kormány finanszírozási megállapodását, ami a kormányzat működésének megszűnését is valószínűbbé tette. Ez az esemény rávilágít a gazdagok politikai hatalmának növekedésére, valamint a vele járó kockázatokra is.
Az amerikai konzervatívok évek óta hangsúlyozzák, hogy Donald Trumpot komolyan kell venni, de nem szó szerint. De mi a helyzet Elon Muskkal? Mennyire kell figyelembe venni az ő kijelentéseit és cselekedeteit?
Musk, aki több mint kétszázhetvenmillió dollárt pumpált Trump elnökválasztási kampányába, a választások óta eltelt hetekben kissé mindenütt jelen van: társelnöke a DOGE nevű, költségvetés-csökkentési tanácsadó bizottságnak, körbejárja a kongresszust, és hangosan támogatja a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) pártot Németországban. Ez utóbbiról kérdezve - egy olyan párt támogatásáról, amelynek kiáltványában részben az áll: "Az iszlámnak nincs keresnivalója Németországban" - Musk azt válaszolta:
Az AfD politikai irányvonalának vonásai párhuzamba állíthatók az amerikai Demokrata Párt politikájával, különösen Obama elnöksége alatt, amikor is a két oldal hasonló elveket és stratégiákat képviselt.
Musknak ez a kijelentése valóban szó szerint érthető? Vagy inkább egy szándékos provokációról van szó? Talán őszinte, de ugyanakkor tájékozatlan is? – teszi fel a kérdést a The New Yorker magazin.
Ezen a héten a konzervatívok kerültek a reflektorfénybe, hogy megpróbálják feltérképezni Musk szándékait. Kedden Mike Johnson, a képviselőház elnöke, éppen a kormányzati kiadásokra vonatkozó rövid távú megállapodás véglegesítésén dolgozott a demokratákkal, akik a beiktatás napjáig még mindig irányítják a Fehér Házat. Az volt a cél, hogy elfogadjanak egy határozatot, amely megakadályozza a kormányzat leállását, és garantálja, hogy minden számlát kifizetnek márciusig, amikor a republikánusok újra átveszik az irányítást. A stratégiai megfontolások tükrében Johnson néhány kisebb engedményt tett a demokraták számára, és csatolt pár kétpárti támogatású törvényjavaslatot is.
Szerdán Musk egy hatalmas, több mint százötven posztból álló információs cunamit indított el az X-en, a közösségi médiaplatformon, amely az ő birtokában áll. Csak néhány óra elteltével már látható volt a hatás. Republikánus kongresszusi képviselők reagálni kezdtek Musk üzeneteire, és azt állították, hogy az ő érvei győzték meg őket a törvényjavaslat ellenállásáról.
Nem sokkal később J. D. Vance megválasztott alelnök közös nyilatkozatot adott ki Donald Trumppal, amelyben határozottan elítélték a folytatólagos határozatot, amely gyakorlatilag megölte a javaslatot. Ehelyett egy "ideiglenes finanszírozási törvényjavaslatot" szorgalmaztak, amelynek támogatása a demokraták nélkül valósulna meg. Ezt követően mind Trump, mind Musk figyelmeztette azokat a képviselőket, akik elfordultak tőlük, hogy az előválasztások során kihívásokkal nézhetnek szembe.
Musk hirtelen felemelkedése és a republikánusok által tanúsított tisztelet arra utal, hogy a Trump-program mennyire bizonytalan. Steve Bannon, Trump korábbi politikai guruja a héten azt mondta a Semafor híroldalnak, hogy "a társasági adók drasztikus emelése mellett van. Növelnünk kell a gazdagok adóját". Bár nehéz elképzelni, hogy ez egyhamar a republikánus párt főáramú álláspontjává váljon.
Könnyen lehetséges, hogy a párt Kínával kapcsolatos álláspontja módosul, hiszen sok konzervatív már hosszú ideje hangoztatja a Kínai Kommunista Párt egyre növekvő fenyegetését. Érdekes, hogy ebben a kontextusban Elon Musk Teslája kulcsszerepet játszik, hiszen szoros üzleti kapcsolatokat ápol Kínával. Vajon valóban bevezetésre kerülnek a magas vámok? A The New Yorker legutóbbi cikke szerint...
Elképzelhető, hogy Musk hamarosan elunja a politikai játékokat - vagy éppen a politika fárasztja el őt. Jelenleg viszont úgy fest, hogy befolyása folyamatosan gyarapodik.
Johnson egyelőre megőrizheti a házelnöki pozícióját. A szavazások után Musk az X platformon megjegyezte: "A házelnök a helyzethez mérten jól teljesített." Azonban a Tesla vezetője nem tett említést arról, hogy a legfőbb zavaró tényező valójában ő volt.