Az események rendkívüli sebességgel haladnak: Ukrajnában tűzszünet lépett életbe, ami új lehetőségeket nyithat a Krím jövőjének alakulásában. Trump pedig a héten reményei szerint egy fontos megállapodást köthet.

A húsvéti ünnepek alatt számos jelentős esemény zajlott Ukrajnával kapcsolatban: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentett egy rövid tűzszünetet, azonban ezt követően újabb támadásokat indított Ukrajna ellen. Donald Trump amerikai elnök egyértelműen utalt arra, hogy ha a közeljövőben nem sikerül tárgyalásos úton rendezni az ukrajnai konfliktust, az Egyesült Államok várhatóan magára hagyja Kijevet. Ezen kívül további információk láttak napvilágot Trump béketervéről is: az elnök reménykedik abban, hogy Kijev és Moszkva a héten meg tudnak egyezni a háború lezárását célzó tűzszünet feltételeiben, és Washington hivatalosan is elismerheti az orosz ellenőrzést a Krím felett.
Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt szombat délután bejelentette: húsvét idejére általános tűzszünetet hirdet az ukrán fronton, az orosz haderő semmilyen támadótevékenységet nem végez majd moszkvai idő szerint hétfő hajnalig.
Ukrajna nem mondott nemet, de nem is fogadta el egyértelműen a moszkvai vezető javaslatát.
A megadott 30 órás időszak alatt a harcok hevessége valamelyest mérséklődött, de a teljes fegyvernyugvás még távol állt tőlünk.
Ukrajna szerint a tűzszünet ideje alatt 2000 tüzérségi és légitámadást indított az orosz haderő, illetve 96 szárazföldi összecsapás is történt. Oroszország szerint szigorúan betartották a tűzszüneti deklarációt, viszont Ukrajna nem egyezett ebbe bele, így önvédelemből cselekedtek, ahol erre szükség volt.
Hétfő hajnalban, miután a tűzszünet véget ért, Oroszország egy intenzív dróntámadást indított Ukrajna ellen. Az ukrán légvédelem 96 nagy hatótávolságú drónt azonosított a légtérben, és emellett sikerült két cirkálórakétát is megsemmisíteniük.
A háború tehát a rövid, szinte csak illuzórikus tűzszünet után továbbra is megállíthatatlanul pusztít.
Vlagyimir Putyin egyébként valószínűleg egyfajta diplomáciai manővernek használta a "húsvéti tűzszünetet," mellyel Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt akarta kicselezni Donald Trump amerikai elnök szemében, erről részletesen itt írtunk:
Ukrajna véleménye továbbra is az, hogy a tűzszünet időtartamának legalább 30 napnak kell lennie, nem csupán 30 órának.
Donald Trump amerikai elnök külügyminisztere, Marco Rubio még a húsvéti ünnep kezdetén mondta azt, hogy
ha nem sikerül megállapodást nyélbe ütni Ukrajna és Oroszország közt, Washington "tovább fog lépni."
Ez a kijelentés számos lehetséges értelmezést kínál: egyesek úgy vélik, hogy Amerika teljes mértékben visszavonul a Kijev és Moszkva közötti mediációból, ezzel gyakorlatilag magára hagyva Ukrajnát. Mások viszont arra számítanak, hogy az Egyesült Államok a következő nyomásgyakorlási szakaszba lép. A legtöbb szakértő véleménye szerint azonban az első lehetőség tűnik a valószínűbbnek.
Első blikkre úgy tűnik, hogy ez hatalmas győzelem Moszkvának, hiszen az USA kiáll Ukrajna mögül, Putyin ezzel gyakorlatilag szabad kezet kap ahhoz, hogy az egész országot meghódítsa. Akárhogy is nézzük, Moszkva számára valójában nem ez az ideális kimenetel: lehet, hogy Ukrajna elveszíti Amerikát, de az európai országok egyre hathatósabban támogatják Kijevet, a háború még hosszú évekig elhúzódhat, Oroszország pedig még katonák százezreit vesztheti el, mire térdre kényszeríti Kijevet. Ezután valószínűleg a szankciók és a relatív diplomáciai és gazdasági elszigeteltség hosszabb távon is megmarad.
Oroszország számára a legelőnyösebb helyzetet az teremtené meg, ha a következő hónapok során sikerülne megkötniük egy számukra kedvező megállapodást az Egyesült Államokkal.
Képzeljünk el egy olyan megállapodást, amely lehetőséget ad arra, hogy Ukrajna öt megyét visszaadjon anélkül, hogy további katonai konfliktusok és veszteségek merülnének fel. Ennek részeként a szankciókat is feloldják, és Washingtont gazdasági, valamint diplomáciai szövetségesként nyerik meg legalább a következő négy évre. Oroszország érdeke, hogy Ukrajna stabilitása gyengüljön, így fokozatosan elveszíti támogatóit, míg Oroszország lehetőséget kap arra, hogy megerősítse haderejét és hadiiparát. Emellett nyitva hagyja a lehetőséget, hogy 5-10 év múlva ismételten támadhasson Ukrajna ellen. Trump jelenleg úgy tűnik, hogy partnerként áll ezeknek a céloknak a megvalósítása mögött.
Oroszország érdeke tehát most az, hogy - legalább néhány évig - lezárják a háborút, megállapodjanak Trump Amerikájával és minimum egy tűzszünetet kicsikarjanak Kijevből.
A Wall Street Journal vasárnap este közölt egy részletes cikket arról, milyen keretek között tervez Donald Trump békét közvetíteni. Az újság információi szerint megszerezték azt a konkrét tervezetet, amelyet Steve Witkoff főtárgyaló és Marco Rubio külügyminiszter a francia politikai elit képviselőivel Párizsban vitattak meg néhány nappal ezelőtt.
Az amerikaiak jelenleg egy különleges megállapodást dolgoztak ki, amelynek keretei között
Ezt az egyezményt odaadnák Ukrajnának, aztán, ha Kijevben elfogadják, lehetne menni Moszkvához tárgyalni a tűzszüneti időszak, majd konkrét béketárgyalások megkezdéséről.
Egyelőre nem tudni, hogy Ukrajna mennyire lenne nyitott a Krím elismerésére, mint orosz terület:
Kijev eddig határozottan elzárkózott attól, hogy bármilyen, oroszok által elfoglalt régióról lemondjon, beleértve a 2014 óta teljesen megszállt félszigetet.
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, optimizmusával hívta fel magára a figyelmet a közelmúltban. Vasárnap este a Truth Social platformon osztotta meg véleményét, miszerint Oroszország és Ukrajna várhatóan meg fog állapodni ezen a héten, valószínűleg egy tűzszünet keretében. Trump elképzelése szerint ez a lépés új lehetőségeket teremt majd mindkét ország számára az Egyesült Államokkal való kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésére.
Van is jele annak, hogy valami meg fog mozdulni pár napon belül: lesz Londonban egy nagyobb, összeurópai, amerikai tárgyalás Ukrajnával a lehetséges békejavaslatokról. Az eseményen valószínűleg Zelenszkij dönt majd egy olyan békejavaslat mellett, amely a lehető legkevesebb áldozattal jár majd Ukrajna számára (és Trump szemében is elfogadható).
A héten izgalmas és sorsdöntő események elé nézünk: közel állhatunk ahhoz, hogy világossá váljon, milyen irányt vesz az ukrajnai háború. Sőt, nem kizárt, hogy akár meg is szűnhet a konfliktus. A Portfolio minden egyes pillanatban figyelemmel kíséri a történéseket, hogy első kézből értesüljünk a legfrissebb fejleményekről.