Négy év elteltével a magyar export ismét csökkenést mutat, mégis az ország külkereskedelmi többlete továbbra is rekordmagasságban áll.

Tavaly a magyar külkereskedelem történetének eddigi legjobb teljesítményét mutatta fel, hiszen 11,574 milliárd eurós többlettel zárt. Ez a szám messze meghaladja az eddigi rekordokat, hiszen korábban még a 10 milliárd eurós határt sem sikerült átlépni. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett legfrissebb adatok alapján a 2023-as év is figyelemre méltó teljesítménnyel indult, hiszen egyedül 2016-ban volt hasonlóan magas a külkereskedelmi többlet, ám ez az érték tavaly majdnem 28%-kal nőtt, ami újabb bizonyítéka a magyar gazdaság dinamikus fejlődésének.
A Portfolio összegzése alapján a múlt év külső egyensúlyi folyamatai három kulcsfontosságú tényező hatása alatt álltak. Először is, bár az év végén tapasztalható volt egy enyhe drágulás, a gázárak még mindig alacsonyan maradtak. Ennek következtében a decemberi egyenleg pozitívba fordult a korábbi három év negatív eredményei után. Másodszor, a külpiacok gyengélkedése miatt az export jelentős mértékben csökkent. Végül pedig, a beruházási célú behozatal drámai mértékben visszaesett, míg a fogyasztási célú behozatal mérsékelt szinten stagnált.
A külkereskedelem teljesítménye kapcsán több okból is óvatosan kell örülnünk. Az egyik legfigyelemreméltóbb tényező a beruházási import csökkenése, ami egyértelműen aggasztó jel. Az első háromnegyed év során a beruházások 14,2 százalékkal csökkentek, így ez a tendencia nem meglepő, de mindenképpen figyelmet érdemel.
Szintén aggasztó, hogy a rekordot jelentő többlet ugyanis úgy jött össze, hogy 2020 után tavaly ismét csökkent az ország exportteljesítménye. Erre 2012 óta - a statisztikai hivatal Stadat adatbázisában addig visszamenőleg találtunk adatokat - csak egyszer, a covid-járvány első évében, 2020-ban volt példa.
A jelentős többlet főként annak tudható be, hogy a behozatal drámaian csökkent. A mínusz 5,7 százalékos visszaesés már valamivel enyhébb, mint a 2023-as évben tapasztalt, 7 százalékot meghaladó csökkenés, de ennek ellenére továbbra is azt mutatja, hogy immár második éve folyamatosan mérséklődik az import mennyisége. Különösen szembetűnő volt a visszaesés az év végén: december hónapban 7 százalékkal maradt el a 2023. decemberi szinttől.