Négy jegybankelnök tette le a voksát az Európai Bizottságnál, hogy támogassák a bankszabályozás egyszerűsítését.


2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.

A Bloomberg News által nyilvánosságra hozott levélben Jose Luis Escriva, Joachim Nagel, Fabio Panetta és Francois Villeroy de Galhau, akik mind jegybankelnökök, az Európai Bizottságtól a banki szabályozás "holisztikus értékelését" kérik. Céljuk, hogy feltérképezzék azokat a területeket, ahol a jelenlegi szabályozás feleslegesen bonyolult, és ezáltal versenytorzulást idézhet elő, mindezt anélkül, hogy valódi pénzügyi stabilitási előnyöket biztosítana.

A központi bankárok véleménye szerint az értékelési folyamatnak minden szegmensre ki kell terjednie: a mikroprudenciális, makroprudenciális és szanálási keretekre egyaránt. Továbbá hangsúlyozzák, hogy elengedhetetlen a felügyeleti hatóságok által kidolgozott második és harmadik szintű standardok alapos vizsgálata is. Ennek célja, hogy megakadályozzák, hogy ezek a normák véletlenül is hozzájáruljanak a szabályozási keretek és elvárások bonyolultságának növekedéséhez.

A jegybanki vezetők álláspontja szerint az egyszerűsített szabályozás nem csupán a versenyképességet erősítené, hanem hozzájárulna a pénzügyi stabilitás megőrzéséhez is.

"A pénzügyi stabilitáshoz világos, kiszámítható és arányos szabályozási keretre van szükség, és a szabályozás egyszerűsítésére irányuló határozott és észszerű intézkedések elősegítik a szabályok hatékony végrehajtását" - írták levelükben.

A kezdeményezés összhangban áll azzal a nemzetközi irányzattal, amely a 2008-as pénzügyi válság után bevezetett szigorú szabályozások felülvizsgálatát tűzte ki célul. Bár a központi bankárok hangsúlyozzák, hogy nem a dereguláció irányába kívánnak elmozdulni, levelük várhatóan támpontot nyújt majd azoknak a politikai döntéshozóknak, akik úgy vélik, hogy a túlzottan bonyolult banki előírások gátat szabnak a gazdasági fejlődésnek.

A Bloomberg News korábbi jelentése szerint Németország, Franciaország és Olaszország kormányai növelik lobbitevékenységüket az európai bankszektor gyenge pontjainak sürgős áttekintése érdekében. Néhány banki érdekképviselet még ennél is radikálisabb lépéseket sürget, és szabályozási "moratóriumok" bevezetését követeli.

Related posts