A NAV Kőbányán négy milliárd forint értékű árut foglalt le távol-keleti vállalatoktól.

Szervezett akció keretében léptek fel a NAV pénzügyőrei 16 budapesti, Kőbányán található raktárbázis ellen, ahol végül több mint négymilliárd forint értékű, eredetét nem igazoló árut sikerült lefoglalniuk.
A vállalatok raktáraiban körülbelül 120 ezer pár lábbeli, jelentős mennyiségű játék, ruházati cikk, fűnyíró és egyéb műszaki eszköz rejtőzött. Ezen kívül a hatóságok felfedeztek olyan hamisított termékeket is, amelyek különböző márkajelzésekkel rendelkeztek, és ezek összesen több mint 400 millió forintnyi kárt okoztak a védjegytulajdonosoknak az akció során.
A NAV olyan vállalkozásokat célozott meg ellenőrzésével, akik próbáltak láthatatlanok maradni a hatóság szeme elől. Ezek a cégek igyekeztek csökkenteni adófizetési kötelezettségeiket, valamint minimalizálni a digitális nyomaikat az adóhatósági rendszerekben.
A kőbányai területeken a tulajdonosok és az alkalmazottak egyetlen alkalommal sem tudták hitelesen bemutatni a termékek eredetét, tulajdonjogát vagy a beszerzés részleteit. Az import, az adóbevallások és az eKÁER-adatok egyaránt hiányoztak a legális beszerzés igazolásához.
Akadtak olyan esetek, ahol egy távol-keleti vállalkozás csupán 43 ezer pár cipő beszerzését tudta hitelesíteni a 150 ezer párból. Volt olyan ügy is, amikor az ügyvezető a raktárban tárolt mintegy 70 millió forint értékű árut próbálta meg igazolni négy darab, összesen 1,5 millió forint értékű beszerzési számlával.
A NAV hatósági felügyelet alá helyezte azokat az árukat, amelyek eredetét, beszerzését és tulajdonosát a helyszínen nem tudták megbízható módon igazolni. Az érintett vállalkozásoknak 15 napon belül lehetőségük van rendezni adókötelezettségeiket, így visszanyerhetik az áruk feletti rendelkezési jogot. Ellenkező esetben a NAV árverésre bocsátja a több mint négymilliárd forint értékű terméket. A hamisítványok a NAV bűnjelraktárába kerültek, és a forgalmazóikkal szemben iparjogvédelmi jogok megsértése miatt eljárás indult - áll a közleményben.