"Nem a valóság, hanem a hatalmas, közös illúzióink foglalkoztatnak."


November 19-én, kedden az Ingában került megrendezésre a „Nem tudhatod” című előadás bemutatója.

A 444 legújabb könyve egy irodalomtörténeti rejtélyt boncolgat. Dienes András, a neves irodalmár, 1962-ben nekivágott az Almádiba vezető útnak, hogy végre tisztázza a Radnóti Miklós halála körüli évek során végzett kutatásainak eredményét. Sajnos, a kézirat, amely a vonatút alatt készült, nyomtalanul eltűnt. Pár nappal később Dienes Balatonalmádiban hunyt el, és a Radnóti-titkot magával vitte a sírba. E rejtélyes események állnak a "Nem tudhatod - egy tarkólövés meghamisítása" című könyv középpontjában. Ha többet szeretnél megtudni a könyvről, nézd meg a róla készült videónkat!

A Nem tudhatod ITT megrendelhető.

A bemutatón Ott Anna interaktív beszélgetést folytatott Ács Dániellel, a könyv szerzőjével. A beszélgetés izgalmas részleteit rögzítették, és a felvétel most online is elérhető. Hogy felkeltsem az érdeklődésedet, íme Uj Péter főszerkesztő heti hírlevelében megjelent összefoglalója:

"Tehát akkor most egy kis önpolír, muszáj, és tényleg, van rá ok: kedden tartottuk Ács "Dani" Dániel kollégám (vagy talán mondhatom: barátom) könyvének bemutatóját. Telt ház, kábé kétszáz ember és leírhatatlanul nem is tudom milyen hangulat. Ha azt mondanám "jó hangulat", talán furcsán hatna, mégiscsak a magyar irodalomtörténet egyik legmegrázóbb tragédiájáról szól a bemutatott riportkönyv, és persze, a hangulat "jó" volt, de olyan meghatóan, szinte meglepően bölcsen, mélyen, éretten, értelmesen jó.

A színpadon ült "Dani" Dániel, a baseballsapka szinte már a fejére nőtt, és olyan erővel és tisztasággal fogalmazta meg gondolatait az irodalmi kánon formálásáról, a nemzeti emlékezet fontosságáról, a kultúrpolitika kihívásairól, és egy tömegsírból előkerült, véres és sáros kis füzetről, hogy az ember szinte elfeledte, ki is ő. Az általa mondottakat hivatásos szónokoktól, politikai szereplőktől soha nem hallottuk még, és a jövőben is valószínű, hogy hasonló mélységű és őszinte beszédet nem fogunk tapasztalni. Dani szavai egy új perspektívát nyújtottak, amelyben a múlt és a jelen összefonódik, és megkérdőjelezik az eddigi narratívákat.

Nem árulom el a könyv minden részletét, hiszen időnként mi is csepegtetünk belőle egy-egy ízelítőt, reklámozva ezzel a művet. Érdekesség, hogy a történet mögött egy családi háttér húzódik meg: Ács apuka és anyuka irodalomtörténészek, ami adja az inspirációt. A (tragikus) főszereplő, Dienes András, a Radnóti-gyilkosságot követően nyomozó kutatóként tevékenykedik. Ő egykori magas rangú csendőrtiszt, aki a nyilas uralom alatt nem az Orbán Balázs-i utat választotta, azaz az önfeladást, hanem komolyan vette Petőfi Sándor eszméjét, a magyar szabadságot. Élete kockáztatásával emberek életét mentette meg a legvérmesebb időkben. A háború után azonban azok, akiknek önzetlenül segített, börtönbe zárták és megfosztották mindenétől. Végül ellopták tőle élete munkáját, amiért aztán tragikus módon életét is adta.

Nagyon sok mindent megmutat ez a történet rólunk. Ahogy még nyolcvan év után sem vagyunk képesek szembenézni az elődök tetteivel, csak turulozgatunk, mismásolunk, hablatyolunk, mint valami berosált politikai igazgató."

Az esemény pillanatait Bankó Gábor örökítette meg a fényképezőgépével.

Related posts