Nem tudsz megszabadulni a pluszkilóktól? Folyamatosan gyarapodik a súlyod? Itt van, ami mögötted állhat!

Az alvás egy olyan elfeledett, ámde kulcsfontosságú tényező, amely jelentős hatással van a megfelelő testsúly elérésére. Miért is olyan lényeges, hogy elegendő és magas színvonalú alvásban részesüljünk? Milyen kapcsolat áll fenn az elhízás és az alvás minősége között? Vizsgáljuk meg közelebbről ezt a fontos összefüggést!
Amikor nem pihenjük ki magunkat megfelelően, sokkal nehezebben bírjuk a napi kihívásokat. Ez nem csupán ránk, hanem az anyagcserénkre is hatással van, amely ilyenkor lelassul, így kevesebb energiát használunk fel. Egy amerikai szakmai folyóirat, a Clinical Nutrition által közzétett kutatás az alvás és az elhízás közötti kapcsolatokat vizsgálta. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a hiányos alvás hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz, mivel fokozza az éhségérzetet és csökkenti a kalóriák égetésének hatékonyságát. Ezért, ha el szeretnénk kerülni a túlsúlyt, érdemes figyelmet fordítanunk a megfelelő alvási szokásokra - tanácsolja Christian Benedict, az Uppsala Egyetem kutatója.
A kutatások eredményei világosan jelzik, hogy már egyetlen éjszakányi alváshiány is szembetűnően csökkenti az energiafelhasználást. Ezen kívül az alvászavarok jelentős hatással vannak a stresszhormonok és az éhségszabályozás normál szintjének egyensúlyára, amely így könnyen felborulhat.
Hogy kiderítsék az alvásnak a testműködésre gyakorolt pontos mechanizmusát, a kutatók egy felmérést végeztek, amelynek során 14 egyetemista fiút vetettek alá különböző körülményeknek: rövidebb alvás, semmi alvás, normális mennyiségű alvás stb. Napokig mérték, hogy mennyit esznek, hogyan alakul a vércukruk, a hormon- és az anyagcsereszintjük. Kiderült, hogy ha csak egy éjszaka is elmaradt az alvás, akkor lelassult az anyagcsere és csökkent az energiafelhasználás az olyan alapfunkciók során is, mint a légzés és az emésztés. Az alvászavaros éjszaka után magasabb volt a reggeli vércukorszint, az étvágyszabályozó hormon és a stresszhormon szintje. Az alváshiány következtében ugyanakkor nem ettek többet a nap folyamán.
A képlet nem bonyolult: minél többet vagyunk ébren, annál több időnk van enni. Azonban a kutatók állítása szerint a plusz kalóriák mögött nem csupán ez a tényező áll. A kevesebb alvás ugyanis befolyásolja a szervezetünkben a leptin nevű hormon szintjét, amelyet gyakran a jóllakottság hormonjaként emlegetnek. Ez a hormon informálja az agyat arról, hogy elegendő táplálékot juttattunk a testünkbe, így csökkenti az éhségérzetet. Ezzel szemben a ghrelin hormon, amely a leptinnel ellentétes hatást gyakorol, az éhségérzet kialakulásáért felelős.
Sanford Auerbach, a bostoni Alvászavar Központ vezetője hangsúlyozza, hogy egy rendkívül összetett problémával állunk szemben. A kutatások eredményei lényegesek, hiszen kiderült, hogy az emberi test képes alkalmazkodni az alváshiányhoz, ami viszont súlygyarapodáshoz vezethet. Éppen ezért fontos, hogy ezeket az eredményeket komolyan vegyük.