Valami különös dolog történt a dollárral, ami közvetlenül érinti a forint jövőjét is.


Május 8-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol neves szakértők osztják meg tapasztalataikat és stratégiáikat a befektetési lehetőségek széles spektrumáról. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagok piacáról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt garantáltan inspiráló ötletekre lelhetsz. Ne habozz, jelentkezz most, hogy részese lehess ennek az izgalmas eseménynek!

Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja teljesen átrajzolta a gazdasági és befektetési körképet is. Esésnek indultak a kötvénypiac, az arany felé veszik az irányt a befektetők, miközben az amerikai kötvény csak félig-meddig szolgáltat menedéket most. Trump gazdasági háborújának bel- és külpolitikai következményeiről is sok szó esett már.

A korábbi években a dollár viselkedése remekül mutatta a kockázati hangulat alakulását és ezt jól fel lehetett használni a forintpiaci trendek megértésére is. Trump elnökségével azonban valami nagyon elromlott a dollárban és emiatt nagy kérdés, hova nyúlhatunk, amikor a forint irányára vagyunk kíváncsiak. Megmutatjuk, hogy a dollár miért nem tölti be korábbi szerepét és hogy milyen indikátorokat érdemes figyelni, ha a kockázati hangulat alakulására vagyunk kíváncsiak.

Korábban a dollárindexet (amely az euró, a japán jen és más nagyobb devizákból összeállított kosarat jelenti) általában a befektetői hangulat megítélésére használták. Ennek alapja, hogy az Egyesült Államokat megbízható és biztonságos országként tartják számon. Ilyen esetekben, ha a dollár gyengül, az azt jelzi, hogy a befektetők kockázatvállalási hajlandósága magas: eladják dolláreszközeiket, hogy azokból kockázatosabb, de remélhetőleg magasabb hozamú eszközöket vásároljanak - például magyar forintot.

Az alábbi grafikonon világosan megfigyelhető, hogy a dollárindex és az EUR/HUF árfolyam közötti összefüggés általában kedvező: amikor a dollár erősebbé válik, a forint – többek között – az euróval szemben is veszít az értékéből. Azonban ennek a kapcsolatoknak a mértéke nem állandó, mivel azt egyidejűleg befolyásolja az Egyesült Államok, az euróövezet és Magyarország gazdasági helyzete.

2020 óta csupán egyszer tapasztaltunk hasonlóan alacsony korrelációs szintet. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása és az energiaválság következtében a befektetők a dollárba menekültek, keresve a biztonságot. Amint azonban az energiaválsággal összefüggő kockázatok elkezdtek csökkenni, a dollár értéke gyengült, míg a forint erősödésnek indult. Ez az esemény azonban csak egy kivételes helyzet volt a piacon.

Jelenleg ismét azt figyelhetjük meg, hogy a korrelációs kapcsolat meglehetősen gyenge, sőt, szinte már negatív irányt mutat. Rövidebb időtávon – akár a napi mozgások keretein belül – gyakran tapasztalható, hogy a két eszköz között nincs lényegi összefüggés: előfordulhat például, hogy a forint erősödése mellett a dollár is gyengül.

A következő hetek és hónapok kulcskérdése, hogy a dollár továbbra is megőrzi-e menedékszerepét, vagy olyan irányzatok kezdődtek el, amelyek ezt már nem teszik lehetővé. Az utóbbi időszakban Donald Trump szinte hadjáratot hirdetett a meglévő gazdasági és kereskedelmi rendszer ellen, mindezt egy olyan kontextusban, amikor az amerikai költségvetés helyzete különösen aggasztó.

Ez a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika és a vámok fegyverként való alkalmazása rendkívül káros egyveleget teremtett egy olyan időszakban, amikor évek óta jelentős külföldi tőke áramlott be az Egyesült Államokba.

Trump elnöksége óta olyan tendenciák kezdtek kibontakozni, amelyek következtében a külföldi befektetők fokozatosan csökkentik amerikai jelenlétüket. Mondhatni, a tőke visszatalál a hazai vizekre. Ilyen környezetben a tőkeáramlások sokkal jelentősebb hatással bírnak a dollár árfolyamára, mint a piaci kedvesség szélsőségei. Ezt a jelenséget tovább fokozza, hogy a piac egyre inkább azon töpreng, mennyire tartható fenn az amerikai államadósság aktuális pályája.

Mindezek következtében lehetséges, hogy a dollárindex és az EUR/HUF közötti összefüggés tartósan eltűnik, és szélsőséges forgatókönyvek esetén akár negatív korreláció is megjelenhet.

Ennek következtében a dollárindex a jövőben nem lesz alkalmas a kockázati hangulat értékelésére, így forintpiaci következtetések levonására sem lehet támaszkodni.

Mivel az Egyesült Államokban mostanában meglehetősen szokatlan események zajlanak, érdemes lehet olyan indikátorokra fókuszálni, amelyek szoros kapcsolatban állnak a forint értékével, de függetlenek az amerikai piaci mozgásoktól. Az egyik legfontosabb ilyen indikátor a német tőzsde teljesítménye. Az alábbi grafikonon jól megfigyelhető, hogy az EURHUF és a DAX között általában negatív korreláció figyelhető meg, bár az eltérések mértéke változó lehet. Ez azt jelenti, hogy amikor a német tőzsde emelkedik, a forint általában gyengül, és fordítva.

Amikor a DAX index csökken, a forint az euróval szemben gyengül, ami azt jelenti, hogy az EURHUF árfolyama emelkedik.

Hasonló elven működik a német 10 éves államkötvény is, amely szintén tekinthető biztonságos eszköznek. Látható, hogy az utóbbi időben újra érvényesül az az elv, hogy

Amikor a befektetők a biztonságos befektetési lehetőségeket keresik, a német államkötvények hozamai csökkennek. Ez a folyamat hozzájárul ahhoz, hogy az EURHUF árfolyama emelkedjen, ami a forint gyengülését jelenti.

Amíg az Egyesült Államokban nem rendeződik a helyzet, addig érdemesebb inkább európai kockázati indikátorokat használni a forint piaci helyzetének értelmezéséhez. Ennek kapcsán érdemes egy pillanatra elidőzni azon, mit is látunk valójában. Bár sokan azt gondolták, hogy Trump elnöksége kedvező hatással lesz a piacokra, eddig nem ez tapasztalható. A német tőzsdeindexek egy szép, stabil emelkedő trendből néhány hét leforgása alatt a medvepiac határára estek vissza, miközben a német kötvényhozamok is jelentősen csökkentek a fokozódó bizonytalanság hatására.

Ezeket a tényezőket figyelembe véve egyáltalán nem meglepő, hogy a forint folyamatosan veszít értékéből az euróval szemben. Jelenleg nem látszik, mikor ér véget ez a tendencia; a helyzet stabilizálódásához pedig elengedhetetlen lenne a Trump által generált zűrzavar csökkenése.

A héten a forint piaci teljesítménye figyelemre méltó fordulatot vett, hiszen több jelentős ellenállási szint is megszűnt. Ennek következtében jelentős lehetőség nyílt a felfelé történő mozgásra.

a jelenlegi bizonytalanságok közepette gyorsan a januári (és egyben idei) 416,7 forintos csúcsát kezdheti el ostromolni az EUR/HUF kurzusa.

Az euró-dollár estében is láthattunk egy trendtörést, 17 éves csökkenő trendből tört ki az árfolyam, ami további nagy utat nyitott a zöldhasú gyengülése előtt. A dollár kilátásaival az alábbi cikkünkben foglalkoztunk részletesen.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Részletes jogi tájékoztatás következik.

Related posts