Károly király olyan lépést tett, amely mindenkit meglepett.


Megszavazták az Egyesült Államokkal szembeni EU-s vámintézkedéseket - csak Magyarország szavazott nemmel

Hétfői indulásuk előtt nem sokkal azonban a Buckingham-palota bejelentette, hogy az uralkodó és hitvese nem találkozik a 88 esztendős Ferenc pápával, akit február közepétől több mint egy hónapig tüdőgyulladással kezeltek a római Gemelli kórházban. Március végén hazatérhetett ugyan, de orvosai közölték, hogy még nagyon sokáig eltart teljes felépülése, és további két hónap pihenést írtak elő számára.

(A legújabb információk egy helyen)

A Buckingham-palota szóvivője szerdán este bejelentette, hogy III. Károly és Kamilla végül fogadást kaptak az egyházfőtől, egy húszperces, magánjellegű audiencián. Az udvar által közzétett nyilatkozat alapján a brit uralkodó és felesége nagy örömmel tapasztalták, hogy Ferenc pápa egészségi állapota lehetővé tette számukra a személyes találkozást.

III. Károly édesanyja, a 2022-ben elhunyt II. Erzsébet királynő, 2014-ben látogatást tett Ferenc pápánál a Vatikánban. Ez a találkozó szintén magánjellegű volt, így – akárcsak III. Károly és a katolikus egyházfő szerdai megbeszélése – elkerülte az állami látogatásokra jellemző protokolláris formalitásokat.

Ferenc pápa elődje, XVI. Benedek pápa 2010-ben tett történelmi látogatást Nagy-Britanniában, amelyre II. Erzsébet meghívására került sor. Ez volt az első alkalom, hogy a brit monarchia katolikus egyházfőt fogadott, mióta VIII. Henrik a XVI. században elvált a római egyháztól. A látogatás nem csupán vallási, hanem kulturális jelentőséggel is bírt, hiszen újraépítette a kapcsolatokat a katolikus egyház és az Egyesült Királyság között.

XVI. Benedek elődje, II. János Pál 1982-ben szintén meglátogatta Nagy-Britanniát, ám őt az angol-walesi katolikus egyház invitálta a látogatásra.

A 76 esztendős III. Károly hétfőn érkezett Olaszországba, ahol fogadta őt Giorgia Meloni miniszterelnök és Sergio Mattarella államfő, szerdán pedig részben olaszul elmondott beszédet tartott az olasz törvényhozás két háza előtt. Ő volt az első brit uralkodó, aki felszólalt a római parlamentben.

Beszédében III. Károly hangsúlyozta, hogy már közel nyolc évtizede, hogy befejeződtek a második világháború európai hadszínterein zajló események.

A király - megtörve a hosszú hagyományokat, amelyek évtizedeken át megtiltották a brit uralkodóknak, hogy kifejezzék véleményüket a politikai eseményekről - azt nyilatkozta, hogy sajnálattal tapasztalja, hogy a múlt sötét árnyai újra megjelennek Európa színpadán.

Kiemelte, hogy a fiatal generációk számára a mindennapok során okostelefonjaikon megjelenő hírek folyamatosan emlékeztetik őket arra: a béke sohasem magától értetődő állapot, hanem folyamatos odafigyelést és védelmet igényel.

A brit uralkodó szerdai beszédében a római parlamentben hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia és Olaszország ma egységesen lép fel a demokratikus értékek megóvása érdekében. Mindkét nemzet elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, és számos ukrán menekültet fogadtak be, akik biztonságra és új otthonra leltek ezekben az országokban.

Related posts