Páros lábbal vetették magukat a boltok a kormány irányába, és most komoly nehézségekkel néznek szembe a vásárlók.


A kiskereskedelmi forgalom Magyarországon érdekes ellentmondásokat mutat: havi szinten csökkenés tapasztalható, míg éves összevetésben növekedés figyelhető meg. Az Országos Kereskedelmi Szövetség aggasztó jeleket észlel, míg a Nemzetgazdasági Minisztérium a pozitív irányzatokra hívja fel a figyelmet.

Május hónapban a hazai kiskereskedelmi forgalom volumene 1,3%-kal csökkent az áprilisi értékhez képest, ezzel részben ellensúlyozva az előző hónap növekedését - tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Éves viszonylatban azonban 2,1%-os növekedést mutat a májusi adatok alapján, amely elsősorban a nem-élelmiszer típusú üzletek erős forgalmának köszönhető.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes boltokban a forgalom 0,5%-os növekedést mutatott, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelem területén 4,0%-os bővülés volt tapasztalható. Ezzel szemben az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,1%-os csökkenés következett be az értékesítés naptárhatástól megszabadított volumene alapján, összehasonlítva az előző év azonos időszakával.

A fogyasztói árak növekedését a kereskedelem önállóan nem tudja megállítani. Az OKSZ hangsúlyozza, hogy az áremelések mérsékléséhez elengedhetetlen a teljes ellátási lánc szoros együttműködése - állítja a szövetség.

A kereskedelemben a beruházások számottevően elmaradnak a korábbi szintektől, amire a kormány ráerősített a plázastop szigorításáról szóló piacellenes elképzelés felvetésével is

A szövetség hangsúlyozza: "Az OKSZ véleménye szerint, az ipari termelés és a beruházások csökkenése, valamint a súlyos aszálykárok közepette a GDP növekedésének egyetlen valódi hajtóereje a lakossági fogyasztás lehetne. Ugyanakkor, a kiskereskedelmi különadó és a magas, 31,5%-os áfa, továbbá a vásárlók bizalmát megingató intézkedések fényében ez egyre inkább elképzelhetetlen."

A Nemzetgazdasági Minisztérium véleménye szerint az adatok változását jelentős mértékben befolyásolták a tavaszi ünnepek, különösen a Húsvét és a Pünkösd. Ennek ellenére világosan látható, hogy a kiskereskedelmi forgalom és a szolgáltatások iránti kereslet továbbra is növekvő pályán mozog.

"A kormány a magyar családok és a nyugdíjasok védelme érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben. Ennek érdekében a kormány árréscsökkentést vezetett be, majd azt kiterjesztette a háztartási- és vegyiárukra, tisztálkodási és szépségápolási cikkekre is, ami gyors és érdemi árcsökkenést eredményezett. A kormány önkéntes árkorlátozást harcolt ki a bankok, a biztosítótársaságok és a telekommunikációs cégek esetében is. Ehhez július 1-től a gyógyszeripari szereplők is csatlakoztak" - írta az NGM.

Az OKSZ szerint azonban az áprilisi felfutás rövid életűnek bizonyult, mert az árrésstopos termékek fogyasztása árrugalmatlan, ezen kívül nem tárolhatók sokáig, így a nagybevásárlásokat szükségszerűen a kereslet visszafogása követi.

Related posts