A kormány anyagi támogatást nyújt az EU bíróságán elvesztett ügy kapcsán, de egyelőre nem egyértelmű, hogy ezt a pénzt pontosan mire fogják felhasználni.

A következő év költségvetéséből forrást különítenek el azért, hogy az igazságügyi miniszter "szükséges jogi intézkedéseket" tehessen.
A szerda esti Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat az elveszített per kapcsán "kiemelt feladat megvalósításáról" és "további intézkedések megtételéről" szól, de nem magyarázza meg, miről van szó.
Az Európai Unió Bírósága a C-123/22. számú ügyben, amelyben a Bizottság lépett fel Magyarország ellen, egy fontos ítéletet hozott. Az ügy középpontjában az állt, hogy Magyarország nem tartotta be az uniós jog előírásait, különösen a nemzetközi védelem iránti kérelmek kezelésére és a jogellenesen tartózkodó harmadik országok állampolgárainak visszatérésére vonatkozó eljárások terén. Ennek következményeként az országnak közel négyszáz millió forintnyi büntetést kell kifizetnie.
Az ügyben egy 200 millió eurós átalányösszeget is kiszabtak, illetve ősszel további 93 millió forintos bírsággal is sújtottak, miután a kormány nem volt hajlandó kifizetni a büntetést.
A "kiemelt feladat megvalósításához szükséges forrás biztosításáról" című határozat most azt mondja ki: a kormány egyetért az EU-Bíróság említett "ítéletével kapcsolatban további intézkedések megtételének szükségességével". Felszólítja Tuzson Bence igazságügyi minisztert, hogy azonnal "tegye meg a megfelelő jogi lépéseket", Varga Mihály pénzügyminisztert pedig, hogy "gondoskodjon" az említett "feladatok előkészítéséhez és megtételéhez szükséges" legfeljebb 600 millió forint "többletforrás rendelkezésre bocsátásáról" már a 2025-ös költségvetésből, amelyet egyébként még csak pénteken fog megszavazni az országgyűlés, és amelynek végrehajtásához a január 1-ével megszűnő tárca Szilveszterig hivatalban lévő vezetőjének már nem lesz köze.