Rendkívül gyenge decembert hagytak maguk mögött a boltok, hiszen tavaly elmaradt a karácsonyi nagybevásárlás.


Decemberben a kiskereskedelmi forgalom nyers adatai alapján 0,4 százalékos növekedést mutattak, azonban a naptárhatásoktól megtisztítva csupán 0,1 százalékos emelkedést regisztráltak az előző év decemberéhez képest – tájékoztatott csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal.

Az év vége jelentős visszaesést idézett elő a boltok forgalmában a novemberi hónaphoz viszonyítva. A szezonális és naptárhatással kiigazított statisztikák 1,2 százalékos havi csökkenést jeleznek. Érdemes megjegyezni, hogy tavalyelőtt decemberben a bolti forgalom 1,4 százalékkal nőtt a novemberi szinthez képest.

A statisztikai hivatal szerint ezt a most decemberi visszaesést "részben a novemberre előrehozott karácsonyi vásárlások és a kiutazó turizmus növekedése" magyarázza. Magyarázat nélkül is tény ugyanakkor, hogy ez azt jelenti, hogy a tavalyi utolsó négy hónapból kettőben visszaesett havi alapon a boltok forgalma (a decemberi előtt szeptemberben 1,4 százalékkal).

A KSH adatai szerint éves összevetésben az élelmiszerbolti forgalom 1,2 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma 0,5 százalékkal bővült, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben - a statisztikai hivatal szerint "jelentős bázishatás eredményeként" - 6,9 százalékkal zuhant az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Ez a bázishatás, amit említünk, csupán részben magyarázza a helyzetet. 2023 decemberében mindössze 3,8 százalékos növekedést tapasztaltak a benzinkutak forgalmában. Ha azonban kétéves időtávlatot veszünk alapul, hogy kiszűrjük a „jelentős” bázishatást, akkor azt látjuk, hogy a benzinkutak forgalma decemberben 3,4 százalékkal elmaradt a két évvel ezelőtti adatoktól.

Ha már a jövőbe tekintünk, érdemes megemlíteni, hogy a kiskereskedelmi szektor tavaly 2,6 százalékos növekedést mutatott, ami, finoman szólva, nem éppen robosztus fellendülés 2023-hoz képest. Hiszen az előző évben a bolti forgalom drámai módon, 7,9 százalékkal csökkent az extrém magas infláció következtében. Ez tehát azt jelenti, hogy...

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján decemberben az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1894 milliárd forintra rúgott. Ez az összeg, figyelembe véve az infláció hatásait, csupán egy tízmilliárd forintos, azaz viszonylag szerény növekedést tükröz.

Related posts