Sérülékeny fiatalok – a dezinformációs áradat árnyékában Európa-szerte A mai fiatalok különösen ki vannak téve a dezinformációs cunaminak, amely a digitális térben terjed. Az internet és a közösségi média világában felnövő generáció számára a hamis infor

A közösségi médiából tájékozódó fiatalok könnyen válhatnak manipuláció áldozatává, a független médiának Európa-szerte kulcsszerepe van az álhírek elleni küzdelemben - hangsúlyozták a szakértők egy budapesti konferencián, amely az Európai Unió támogatásával valósult meg.
A magyarok rendívül fogékonyak a téves és torzított információkra, csaknem háromnegyedük (74%) szerint nem lehetünk biztosak abban, hogy amit tényként közölnek, az igaz is.
A közép-európai helyzet aggasztó aspektusainak bemutatására hivatkoztak egy nemzetközi konferencián, amely a dezinformáció problémakörét tárgyalta a budapesti Francia Intézetben. A rendezvény címe: "A dezinformáció új korszaka - geopolitikai trendek, társadalmi változások és válaszok". Az eseményt olyan neves szervezetek közreműködésével valósították meg, mint az AFP, az Epresspack, az Idea Alapítvány, a Lakmusz, a Mérték Mediaelemző Műhely és a Political Capital.
Magyar és külföldi újságírók és médiaszakértők arra hívták fel a fgyelmet, hogy sok fiatal csak a közösségi médiából tájékozódik, és ez különösen sebezhetővé teszi őket a manipulációval szemben.
Radu Raluca, a Bukaresti Egyetem professzora szerint egész Európában figyelmeztető lehet, hogy nagyon nehéz követni, ami a közösségi médiában történik. A romániai elnökválasztáson egy ismeretlen szélsőjobboldali jelölt, Calin Georgescu a TikToknak köszönhetően nyert az első fordulóban.
"Az elnökjelölt sok szavazót meghódított két hét alatt. Algoritmusok, trollok lendítették fel, és olyan emberek, akiknek fizettek, hogy mondjanak valamit róla. Egyesek 10 eurót kaptak, hogy eljuttassanak róla üzeneteket. Ez nagyon veszélyes manipuláció, mikroinfluenszerekre lehet szert tenni, akik beszélnek rólad, nagyon kis pénzzel."
Az igazság ügye pokoli nagy bajban van világszerte - kongatta meg a vészharangot Kardos Gábor, a Magyar Jeti kiadó vezérigazgatója.
"A saját generációmnak azt kell, hogy mondjam, hogy a mélypontján vagyunk. A közélet tematizálása olyan politikai erők dominanciáját hozta, amelyek kifejezetten nem tisztelik az igazságot, vagy kifejezetten szempont számukra, hogy az igazságot mindenféle gátlás vagy morális kritika nélkül hajlítsák a saját törekvéseik felé."
Felix Kartte, a Stiftung Mercator kutatója hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak sürgősen és határozottabban kellene fellépnie az állami támogatással működő dezinformációs kampányok ellen.
Az Európai Uniónak sürgősen javítania kellene a kommunikációs stratégiáján. A demokratikus intézmények szereplőinek fokozottan aktívabbá kell válniuk, és világosan el kell magyarázniuk az állampolgároknak, miért fontosak ők a társadalom számára. Fontos, hogy tudatosítsák, miért előnyösebb a demokratikus kormányzás az autokráciával és autoriter rendszerekkel szemben.
Tamar Kintsurashvili, a grúziai Myth Detector főszerkesztője kifejtette, hogy együttműködnek a Facebookkal a hamis információk kiszűrésében, ezzel is hozzájárulva a megbízhatóbb online tartalomhoz.
A célunk az, hogy tájékoztassuk a közönséget azokról a fontos információkról, amelyek gyakran hiányoznak a bejegyzésekből, valamint felhívjuk a figyelmet az álhírekre, amelyek szisztematikusan terjednek. A dezinformáció sok esetben Oroszországból ered, és egyre inkább teret nyer Georgiában és más régiókban is.
A szakértők egyöntetűen megállapították, hogy az információk szélsőséges központosítása és a polarizálódó társadalmi környezet jelentősen megnehezíti a tényfeltáró újságírók munkáját.
A konferencia a HDMO projekt keretében az Európai Unió támogatásával valósult meg. A Magyar Digitális Média Obszervatórium (HDMO - Hungarian Digital Media Observatory) projekt első fázisának részeként indult a Lakmusz szerkesztősége 2022-ben, majd a kezdeményezés 2023 januárjától új, kibővített szakaszába lépett.
A projekt során a Lakmusz öt másik független szervezettel kollaborál, hogy fellépjen a hamis és megtévesztő információk elterjedése ellen Magyarország területén.