Soha ennyi utasbiztosítást nem vásároltak még a magyarok, mint mostanában.
Borbás Marcsi már az oltár előtt tudta, hogy válni fog a férjétől, sírva ment hozzá: "Édesanyám odasúgta a fülembe, most már...
A 2024-es év különleges mérföldkőhöz érkezett az utasbiztosítási piacon, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint. A magyar utazók 1,15 milliónál is több egyszeri díjas utasbiztosítást kötöttek, ami 20%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez a szám azonban nem tükrözi teljes mértékben a valóságot, hiszen sok esetben a családok, baráti társaságok és csoportok közösen szerzik be a biztosítást, így egyetlen szerződés több személyt is véd. Természetesen akadnak olyan utazók is, akik nem élnek a biztosítás lehetőségével, vagy csupán a bankkártyájukhoz kapcsolódó biztosítást választják.
Az utasbiztosításból származó bevételek is növekedésnek indultak, bár mértékük szerényebb volt, mindössze 12,7 százalékos emelkedéssel. Az egyszeri díjas utasbiztosítások esetében a tavalyi év során a díjbevétel meghaladta a 18 milliárd forintot, ami azt jelenti, hogy egy-egy szerződés átlagosan 15,7 ezer forintot kóstált. Érdemes megjegyezni, hogy ezek a biztosítások jellemzően több utazó és hosszabb időtartamú kiruccanások fedezetét nyújtották. Az egy főre jutó átlagos költség viszont jóval alacsonyabb, a Bank360.hu utasbiztosítás kalkulátorának adatai alapján akár napi néhány száz forintért is beszerezhető egy biztosítás a magyarok körében legkedveltebb úti célok esetén.
Az utasbiztosítási piac növekedése bőven túlszárnyalta a külföldi utazási piac bővülését. A KSH friss adatai szerint ugyanis 2024-ben valamivel több mint 13 millió egynapos, és 8,94 millió több napos út miatt utaztak külföldre a magyarok. Az egynapos utazások száma csak minimális mértékben, 1,13 százalékkal nőtt, a több napos kiruccanásoké viszont 9,7 százalékkal emelkedett. Az utasbiztosítások szempontjából ez a fontosabb adat, hiszen jellemzően a több napos utakra kötnek az emberek szerződést. Ilyenkor fontos, hogy megfelelő egészségügyi ellátást kapjanak külföldön is, mostanában pedig egyre többen aggódnak a járatkésések, törlések miatt, amelyekre a biztosítóknak szintén vannak megoldásaik a biztosítási ajánlataikban.
Fontos szempont az utasok külföldön eltöltött napjainak száma, mivel ez közvetlen hatással van a biztosítási díjakra is. 2023-hoz viszonyítva ezen a téren lényeges változás nem történt: a külföldön töltött napok száma ismét csak 66 millió alatt maradt, ami gyakorlatilag stagnálást jelent. Ez azt mutatja, hogy bár a magyarok tavaly gyakrabban indultak külföldi utazásokra, az ott töltött idő viszont csökkent. A többnapos utazások átlagos időtartama 6,5 napról 5,9 napra esett vissza.
Tavaly Ausztria megőrizte vezető helyét a legkedveltebb úti célok rangsorában, ahová a magyarok több mint 7 millió alkalommal látogattak el, összesen közel 309 milliárd forintot költve. Az egynapos kirándulások rendkívül népszerűek, de a síelés is vonzza a látogatókat a szomszédos országba. A második helyen Szlovákia áll a magyar beutazások terén, őt követi Románia. Ezekben az országokban szintén kiváló sípályák találhatóak, azonban a látogatások többsége az egynapos utazásokra és a határmenti forgalomra épül. Horvátország, a magyarok kedvenc nyaralási helyszíne, a negyedik helyen végzett tavaly, ahol 922 ezren pihentek meg, ami enyhe csökkenést jelent a 2023-as adatokhoz képest.
A Bank360.hu legfrissebb elemzése alapján tavaly jelentős növekedés figyelhető meg a Franciaországba utazó turisták számában: összesen 330 ezer látogató érkezett, ami 87,5%-os emelkedést jelent a 2023-as adatokhoz képest. Ennek egyik valószínű oka az olimpiai játékok vonzereje. A labdarúgó-Európa-bajnokság is hozzájárulhatott a francia utazások számának növekedéséhez, míg Németország esetében csupán 8,2%-os emelkedést tapasztaltunk. Ez részben annak tudható be, hogy a magyar csapat már a csoportkörben búcsúzott. Ugyanakkor Svájc és Hollandia iránti érdeklődés jelentősen megnőtt, ahogyan az Egyesült Királyság is egyre népszerűbb úti céllá vált a magyar utazók körében.
Az Európán kívüli kontinensek közül Ázsia a legnépszerűbb, majd Amerika és Afrika következik. Afrika szédületes tempóban jön fel a népszerűségi listán, tavaly 40 százalékkal nőtt az ide látogató magyarok száma, és az ott töltött éjszakáké is, miközben az Ázsiába utazók száma csökkent, az Amerikába tartóké pedig stagnált tavaly.