Számos német vállalat dönthet úgy, hogy a mi térségünkben folytatja a gyártási tevékenységét.

A KMPG és az OA legutóbbi felmérése alapján megdöbbentő, hogy a német vállalatok körében minden ötödik cég fontolóra veszi termelési folyamataik áthelyezését a kelet-közép-európai térségbe. Emellett a megkérdezettek több mint fele optimistán tekint a következő öt évre, arra számítva, hogy a régió gazdasági szerepe tovább erősödik, és egyre inkább vonzó befektetési célponttá válik.
A KPMG könyvvizsgáló cég és a Kelet-európai Gazdasági Kapcsolatok Bizottsága (OA) friss felmérése szerint
A megkérdezett vállalatok 22%-a fontolgatja, hogy a termelési folyamataikat a régióba helyezi át.
A felmérés során összesen 133 vállalat kapcsolódott be, amelyek a régióban üzleti tevékenységet folytatnak. Az érintett cégek 55%-a optimistán néz a jövőbe, és úgy véli, hogy 2030-ra a régió gazdasági szerepe még jelentősebbé válik.
A felmérés szerint egyre több német vállalat fontolgatja a termelés Közép- és Kelet-Európába történő áthelyezését,
A legnagyobb hangsúlyt Lengyelországra és Romániára helyezzük, mint a legfontosabb célországokra. Az MTI beszámolója azonban nem szolgáltat adatokat arról, hogy a Magyarországra befektetni szándékozó német vállalatok milyen arányban jelennek meg.
Németország közismert telephelyi hátrányai arra késztetik az itteni vállalatokat, hogy termelésüket külföldre helyezzék át
Andreas Glunz, a KPMG elemzője, a German CEE Business Outlook 2025 jelentés főbb megállapításaira világított rá.
Kiemelte, hogy Közép- és Kelet-Európa népszerű célpont a német cégek számára, ahol szívesen fejlesztenek és bővítenek.
A német gazdaság már jelenleg is jelentős tőkeberuházásokkal bír az adott területen, és alaposan kiismeri a helyi viszonyokat, miközben szoros kapcsolatot ápol hazájával.
A legfrissebb felmérés alapján a cégek 42%-a tervezi, hogy egy éven belül befektetéseket eszközöl Közép- és Kelet-Európában. Az elkövetkező öt évben pedig ez az arány 56%-ra emelkedik, ami a régió iránti növekvő érdeklődést tükröz.
Lengyelország - a régió legnagyobb gazdasága - továbbra is a német vállalatok által preferált befektetési célpont. Lengyelországban a megkérdezettek 51 százaléka, Romániában 43 százaléka, Ukrajnában 41 százaléka tervez beruházásokat. A felmérés szerint a beruházási döntések szempontjából a legfontosabb tényezők a belföldi kereslet (40 százalék), a képzett szakemberek elérhetősége (37 százalék) és a viszonylag alacsony munkaerőköltség (33 százalék).
A megkérdezett cégek ugyanakkor az előnyös telephelyi tényezők mellett számos kihívással is szembesülnek.
a politikai kockázatokban és a biztonság hiányában (67 százalék), a korrupcióban (38 százalék) és a bürokratikus akadályokban (31 százalék).
A megkérdezett cégek összességében kedvezően nyilatkoznak a régióbeli üzleti helyzetükről, hiszen 45 százalékuk a helyzetet jó vagy éppen kiváló minősítéssel illeti. A felmérés eredményei alapján négyből három vállalat optimistán tekint a jövőbe, és azt várja, hogy öt év múlva még inkább javulni fog az üzleti környezet Közép- és Kelet-Európában.