Sokan tévesen stroke-ra gyanakodnak, amikor a tünetek zsibbadással és bénulással jelentkeznek.

Bár 6 büntetőponttal sújtják ezt a KRESZ-szabályt, mégis rengetegen nap mint nap áthágják azt.
A hemiplégiás migrén egy rendkívül ritka fejfájásforma, melyet az egyik oldali végtag gyengesége vagy akár bénulása kísér. Mivel ezek a tünetek erősen emlékeztetnek a stroke jeleire, azonnali orvosi beavatkozásra van szükség.
Ezek után mindenképpen javasolt a neurológiai kivizsgálás, még akkor is, ha a hemiplégiás migrén nem tekinthető életveszélyes állapotnak. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa, részletesen ismertette a diagnózis felállításának folyamatát és a lehetséges kezelési módszereket.
A hemiplégiás migrén, amely a tipikus migréntünetek mellett féloldali izomgyengeséggel és bénulással is jár, általában aurajelenségek kíséretében kezdődik. Ezek az aurajelenségek a fejfájásroham megjelenésével szinte egy időben lépnek fel. Míg a klasszikus migrén elterjedt betegségnek számít, a hemiplégiás migrén viszonylag ritka jelenség. Jellemzően 12 és 17 éves kor között jelentkezik először, és az életkor előrehaladtával a rohamok száma általában csökken.
A betegségnek alapvetően két különböző formája létezik, amelyeket érdemes megkülönböztetni.
A betegség vagy állapot megjelenésekor számos jellegzetes tünet utalhat arra, hogy valami nincs rendben a szervezetben. Ezek a tünetek lehetnek fizikai, mint például fájdalom, láz vagy duzzanat, vagy éppen pszichológiai, mint a hangulati ingadozások vagy fáradtság. Fontos, hogy ezeket a jeleket komolyan vegyük, hiszen gyakran ők hívják fel a figyelmet arra, hogy orvosi beavatkozásra van szükség. A tünetek sokszor egyedi módon jelentkeznek, és az egyes emberek reakciói is eltérőek lehetnek, ezért érdemes szakemberhez fordulni a megfelelő diagnózis érdekében.
A hemiplégiás migrén olyan neurológiai állapot, amely az izmok, a beszéd és a látás funkcióit befolyásoló tüneteket idéz elő, ám ezek a megnyilvánulások eltérnek a hagyományos migrén jellemzőitől.
Ezek a tünetek a klasszikus migrén aura szakaszában is megjelenhetnek, azonban az izom-, beszéd- és látási zavarok más migréntípusok esetében nem tapasztalhatók.
A tünetek hasonlósága miatt, amelyek a stroke-ra utalhatnak, fontos, hogy ne próbáljunk saját magunk diagnózist felállítani – figyelmeztet Para doktor. – Minden esetben azonnali mentőhívás szükséges, hiszen, ha valóban stroke-ról van szó, akkor az idő rendkívül fontos tényező. Ha a hemiplégiás migrén áll fenn, a szúró, lüktető fejfájás szinte egy időben léphet fel a féloldali tünetekkel, de a laikusok számára a két állapot megkülönböztetése nem mindig egyszerű feladat.
A diagnózis és a kezelés elengedhetetlen
A hemiplégiás migrén kiváltó okai szinte megegyeznek a hagyományos migrén esetében tapasztaltakkal. Ilyen tényezők közé tartozik a stressz, az alvásminták megváltozása, a túlzott fizikai aktivitás, az erős fények, bizonyos ételek fogyasztása, az étkezések kihagyása, valamint a fejet ért sérülések.
Para doktor arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a hemiplégiás migrén leggyakrabban néhány óra, esetleg egy nap alatt elmúlik, ritka esetben tovább is tarthat, ami nyilvánvalóan erősen befolyásolja a hétköznapi tevékenységeket. Egyes esetekben olyan komoly komplikációk is adódhatnak, mint a visszatérő rohamok, a memóriavesztés, a viselkedési változások, a kognitív képességek romlása, akár kómába is eshet az érintett. Ezért már az első rohamnál nagyon fontos a neurológiai kivizsgálás.
A kivizsgálási folyamat során nem csupán a fizikai tünetekre helyezzük a hangsúlyt, hanem a családi kórelőzményekre is alaposan rákérdezünk. Emellett elengedhetetlen, hogy alapvető neurológiai vizsgálatokat is végezzünk. Ezen információk birtokában tudunk dönteni arról, hogy szükség van-e például genetikai tesztre, CT-re, MRI-re vagy EEG-re – osztja meg tapasztalatait dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa.
Az eredmények tükrében képesek vagyunk megfogalmazni ezt a ritka diagnózist, amelyet különféle hatásmechanizmusú gyógyszerek alkalmazásával, sőt, akár botoxkezeléssel is kezelhetünk. Amennyiben a migrénes epizódok gyakran ismétlődnek, lehetőségünk van folyamatosan szedendő preventív gyógyszer felírására is, bár ez nem garantálja a migrén teljes körű megelőzését minden esetben. Fontos azonban, hogy minden egyes páciens alaposan kutassa fel a kiváltó okokat, és olyan életmódot alakítson ki, amely minimalizálja a potenciális provokáló tényezőket.